| radu01 a întrebat:

Am o mare dilema. In urma cu 1 an de zile m-am indragostit de o fata, mai mare decat mine cu 2 ani.Am trait cu ea o poveste de iubire. Pana astazi relatia noastra a mers perfect si nu am avut certuri grave niciodata. Problemele noastre au inceput odata cu plecarea ei la facultate, eu fiind inca la liceu in clasa a 11-a. La inceput credeam ca distanta foarte mare dintre noi nu are sa sfarsasca relatia si ca o sa ne vedem cel putin odata la 2 saptamani. La inceput vorbeam aproape in fiecare seara la telefon, ea spunandu-mi ca ma iubeste si ca ii este dor de mine. Peste 4 luni, lucrurile nu mai mergeau asa de bine. Ea s-a angajat part-time si nu a mai venit acasa o buna perioada de timp.Am inceput sa vorbim din ce in ce mai rar la telefon iar pe messenger rar imi raspundea, spunandu-mi ca are multa treaba si ca nu are timp sa vorbeasca mine. Surpriza cea mai mare am avut-o astazi cand am vorbit cu ea la telefon si mi-a spus ca ma iubeste, dar se simte foarte stresata si ar vrea sa facem o pauza. Prin aceasta pauza eu am inteles ca vrea sa se desparta de mine pentru ca are pe altcineva sau s-a saturat de mine. Nu am fost de acord cu aceasta pauza si i-am spus ca daca vrea pauza o sa ne despartim definitiv si asa am pus capat relatiei noastre.Recunosc ca si eu am exagerat, pentru ca am inceput sa nu mai am incredere in ea si am ajuns chiar sa intru pe id-ul ei sa vad pe cine are in lista si cu cine vorbeste.
Acum este ora 3:24 si nu pot sa dorm cu toate ca maine trebuie sa ma trezesc la 6:30. Ma gandesc non stop daca este bine ce am facut. Am iubit-o si o iubesc foarte mult dar nu sunt de parere ca a procedat corect cu aceasta "pauza".
Spuneti-mi ce credeti ca trebuie sa fac in continuare?

Răspuns Câştigător
| Frogie a răspuns:

Deşi unii nu sunt de acord cu pauza, este benefică uneori. Şi nu văd ce ai de pierdut. E o şansă în plus acordată unei relaţii care scârţâie. De ce să nu profiţi de ea? E uşor a rupe o relaţie, mai greu este s-o menţii.Eu cred că multora le este frică să ia o pauză, pentru ca relaţia să nu se ducă naibii. Nu pauza duce la despărţire. Este doar o probă şi asta testează trăinicia şi continuitatea relaţiei. După o pauză poate fi mai bine sau poate fi mai rău. Depinde doar de voi!

7 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Da, distanta omoara dragostea sau o face sa paleasca, sa nu mai fie asa mare.Conta foarte mult daca amandoi ati fi luptat sa va vedeti mai mult! Dar unde dragoste nu e...nimic nu e...

| fabiola a răspuns:

Sa-ti spun o chestie:daca esti stresata, nu iei pauza in iubire. Dragostea vindeca aceasta boala.Cand iubesti cu sufletul, uiti de necazuri, griji.Eu cred si sper sa nu gresesc ca ea te simte ca iubesti forte mult si vrea sa nu te faca sa te implici mai mult decat trebuie! Tu ai procedat corect cu aceasta decizie, iar de aici in colo lasa timpul sa-ti rezolve problema.In plus nu uita :daca sentimentele nu sunt reciproce, vei suferi!

| VodkaCoca a răspuns:

In primul rand stii cum e vorba aia "ochii care nu se vad se uita", Si daca ti'a cerut o pauza dc i'ai zis sa puneti punct relatiei? Iti dai seama ca nici pentru ea nu e usor cu facultatea cu munca, oricum daca inainte de a zice ca vrea o pauza ti'a zis ca te iubeste poate e chiar stresata, las-o un pic de timp, totusi mai tine legatura cu ea mai suno vezi daca e ok daca e bine, si vezi ce se va intampla mai incolo. happy

| nestlebaby a răspuns:

O pauza e binevenita cand te simti confuz.nu trebuia sa exagerezi, spunandu-i ca "gata, ne despartim!" e exagerat, desi distanta asta a produs ruptura asta de comunicatie dintre voi.imi pare rau ca s-a intamplat asa, dar poate vei mai vb cu ea si veti clarifica lucrurile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii radu eu cared ca ai procedat korekt cu ea pentru ca nu te poti baga in sufletul ei cu desila daca ea nu vrea.las-o un timp oarekare, ea singura isi va da seama de ceia ce a pierdut. tu nu dispera viata merge inainte si ai sa vezi kindva ca iti va spune ca ii pare foarte rau de ceea ce a lasat in urma.si inca ceva acolo e mult posibil s-a dat peste alti baieti si nu sa multumit cu ceea cea avut, dar tu nu dispera in viata kite fete frumoasea ai sa gasesti si ai sa zici o data unde ma gindeam eu atuncea, drept ca prima dragoste nu se uita nici o data.

| silviano_2721 a răspuns:

De obicei cand o fata iti spune asa, ori si-a gasit pe altcineva si nu iti spune sa nu te faca sa suferi(desi e mai rau asa ca te sufoci cu atatea ganduri care iti trec prin minte) ori pur si simplu vrea sa-si puna sentimentele pentru tine la un "test". Mai asteapta un pic, vezi cum reactioneaza iar dupa aceea, vezi tu ce faci.Succes

| lovejustinbieber a răspuns:

Eu cared ca ar trebui sa-ti ceri scuze si daca inca o mai iubesti si ea inca te mai iubeste la fel de mult sa fiti din nou impreuna.big grin