| IoNuTzZz1997 a întrebat:

Salut, am o mare mare problema si am nevoie de cateva raspunsuri daca stie cineva.
De 2 zile prietena mea se tot plange ca are dureri extrem de puternice in burta, ameteli cand se ridica de pe scaun sau din pat, dureri de cap, vomita, si a avut o mica sangerare vaginala.

Deci acum o saptamana si 3-4 zile a avut ultima zii de menstruatie si noi ca prostii inloc sa mai asteptam macar 2-3 zile ca sa termine complet cu menstruatia am facut sex chiar in ultima zii ( a avut scurgeri foarte mici de sange atunci). Chiar din acea seara sa plans ca o doare destul de tare burta dar acuma se plange ca are dureri extrem de puternice.

Ne tot gandim ca poate a ramas insarcinata (facem sex neprotejat) sau poate din cauza ca am facut sex inainte sa termine menstruatia complet si sa ales cu o dereglare hormonala. Care ar putea fi problema?

ROG RASPUNSURI SERIOASE! Cine are chef de glume il rog sa se abtina sa comenteze! Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Durerile reclamate de prietena ta, nu pot fi asociate si nici nu se pot datora sexului propriu zis respectiv. Din descriere reiese ca in urma cu circa 10-11 zile (o saptamana si 3-4 zile) ati intretinut un raport sexual in ultima zi de menstruatie iar acum dupa 10-11 zile au aparut aceste simptome nelinistitoare. Trebuie sa stii cateva informatii utile si anume : 1. ) in perioada de menstruatie se poate face sex protejat sau nu, fara vreo restrictie deoarece este considerata o perioada a ciclului menstrual cu o probabilitate mai mica de 3-5% de a se putea forma o sarcina. 2. ) dereglarea hormonala se datoreaza EXCLUSIV functionarii deficitare sau incorecte a glandelor endocrine datorita unor cauze strict medicale, in nici un caz din cauza sexului, 3.) In perioada de menstruatie colul uterin care face legatura dintre vagin si uter este "larg deschis" pentru a permite trecerea menstrei si in acelasi timp devine si o poarta pe unde pot trece microbi care pot produce infectii uterine sau ovariene in cazul in care se intretin raporturi sexuale in aceasta perioada. Probabilitatea unei infectii de aceasta natura fiind destul de mare devine obligatorie consultatia ginecologica si efectuarea unor analize. 4. ) Orice sangerare vaginala aparuta/intamplata in afara perioade menstruale reprezinta un semnal de alarma si trebuie anuntat imediat mediculginecolog. Multa sanatate.

| IoNuTzZz1997 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc frumos de raspuns. Deci acestea nu sunt semnele unei sarcini, mai degraba a unei infectii?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru IoNuTzZz1997):

Probabilitatea de a exista o sarcina este extrem de mica, si in plus in nici un caz existenta unei sarcini nu se poate manifesta dupa cateva zile dar mai ales intr-un asemenea mod. Se impune obligatoriu o vizita la medicul de familie sau la un cabinet ginecologic.

| IoNuTzZz1997 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc frumos pentru raspunsuri! sunt putin mai linistit acum, singura problema ramasa e ca prietena mea nu vrea sa mergem impreuna la doctorul ei de familie sau ginecolog ca sa vedem care e problema, am incercat sa ii explic in toate felurile ca trebuie sa mergem dar nu vrea sub nici o forma.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru IoNuTzZz1997):

Sa mearga singura daca de vina ar putea fi rusinea, insa trebuie sa inteleaga ca o infectie netratata la timp se poate generaliza si croniciza si in acel caz tratamentul va deveni mult mai greu de realizat, si mult mai scump decat in acest moment. In general nicio infectie nu se vindeca/trece de la sine se poate doar ameliora fara un tratament adecvat. Mi-a sau terminat argumentele urmeaza ca voi sa va puneti de acord. Sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Durerile de care vorbesti sunt din cauza sexului dur pe care l-ai avut in perioada menstruatiei.