| adelynaa a întrebat:

Salut, am o nelamurire poate ma ajutati sau macar va dati cu parerea vis-a-vis de relatia pe care o am cu prietenul meu.
Avem o relatie de aproape 2 ani de zile, dar nu-l inteleg intotdeauna comportamentul lui.
Ieri a fost ziua lui, iar aseara am iesit mai multi in oras avand in vedere ca s-a ametit un pic mi-a spus ceva de fata si cu alte persoane anume ca el ma pe mine ma vede ca pe oricare alta... pe undeva sunt un pic speciala pentru el, dar pe de alta parte nu, dar nu a vrut sa-mi zica ce il deranjeaza ca pe urma crede ca fac acel lucru doar ca imi spune el. Desi toti prieteni lui banuiesc ca stiu ca leo fi zis, iar ei l-a sfatuit sa-mi spuna dar el nu poate.
Ce nu inteleg eu e ca nu stiu ce il deranjeaza, dupa ce a spus chestia asta imi spunea ceva de genu : " te-am pus acuma pe ganduri asa-i?" si l-am rugat frumos sa-mi spuna ce nu-i convine si nu a vrut. Imi zicea ca el tot spera si asteapta sa-mi dau eu seama, iar daca imi dau seama si ma schimb oarecum atunci o sa ne fie mai bine decat ne e acuma...
Dar ce nu-i convine nu inteleg.

Pe urma dupa ce ne-am mutat locatia, m-am pus la masa langa el si langa un prieten dea lui, iar acel prieten mi-a spus ca il cunoaste de 15 ani si era cum era avea vici foarte urate, dar de cand m-a cunoscut pe mine a inceput sa se cuminteasca, insa nu-mi vine a crede ca eu am putut sa-l duc pe drumu cel bun, ca de cate ori i-am spus ca nu-i bine ce face el imi spunea ca face ce vrea si nu-i place sa i se spune ce sa faca.
Din ce banuiesc ca nu i-ar placea la mine este faptul ca sunt o fire mai retrasa si mai ales cand iesim mai multi nu prea sunt vorbareata, dar asa m-a cunoscut. sau ce am observat de la un timp incoace faptul ca "eu nu ma pot descurca" adica el trebuie sa-mi spuna ce sa fac si cum sa fac... Daca am o problema de sanatate si i-am spus lui oarecum l-am simtit putin deranjat de faptul ca el trebuie sa-mi spuna sa ma duc la doctor si ce sa fac, in concluzie am observat ca nu-i place sa-mi poarte de grija si spune mereu " abia imi port eu de grija"
oare asta sa fie partea care nu-i place? chiar nu inteleg si el nu vrea sa-mi spuna

PS : eu am 22 si el 24 de ani

3 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Ai 22 de ani si nu-ti dai seama ca tipul doreste sa te controleze in tot ce faci,sau vrea poate sa fii mai independenta? Poate ii esti ca o ghiulea legata de picior. Oare depinzi atat de mult de el,de deciziile lui? Esti majora,destul de mare ca varsta,ai opiniile tale,parerile tale,de ce sa te lasi condusa de un mascul care vrea sa fie autoritar?
Asta trebuie sa intelegi:ca trebuie sa fii pe picioarele tale, sa gandesti cu creierul pe care il ai si sa nu depinzi de "bunavointa" prietenului tau.
Ca o mica atentionare:scrie mai atent ceea ce ai de intrebat. Fara punct, virgula, litera mare, zau ca fiecare intelege ce vrea.Nu ai o logica in postare si ai 22 de ani! Ceva scoala trebuia sa fi facut si tu, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ironic ar fi sa-l deranjeze faptul ca nu esti prea inteligenta si apoi tot el sa se astepte ca tu sa intelegi asta de una singura! Intelegi? Te-am pus pe ganduri?

| adelynaa explică (pentru anonim_4396):

Ce paranoic/a esti