| Salu134 a întrebat:

Am o nelămurire, prietenei îi întârzie ciclul menstrual a 8 zi, o dor sânii aproape de 1 săptămână, acum 2 zile a avut dureri de burtă, balonată, dureri de cap, dar până când nimic. La moment are dureri de sâni și se simte balonată. Nu a avut scurgeri. Luna trecută i-a venit cu întârziere de 4 zile, anterior. A avut o lună de stres, probleme de familie, depresivă. Mă gândesc că poate fi o dereglare hormonală, dar deja dureri, însă nu se ivește. E plecata la odihna, dar cu prima șansă face un test. Au fost 2 acte pe parcursul lunii, unul în a 4 zi de menstruație și altul după 1 saptamana, fără ejaculari. Ce părere aveți?

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu prietenii, prietenei, asa se scrie corect prietenei, dereglare hormonală nu dezregulare unde ai invatat sa scrii? Sau nu esti român? Prietena ta suferă de dereglări hormonale ea are un ciclu menstrual neregulat, adica nu îi vine îăn fiecare lună pe aceeiasi dată, este o varză ciclul ei hormonal, trebuie sa se duca la merdicul ginecolog sa o consulte, ce varsta are prietena ta?

| Andreeush a răspuns:

Dacă nu are un ciclu regulat atunci e normal să nu îi vină în aceeași dată.
Să facă un test de sarcină la cel puțin 21 de zile de la ultimul contact sexual.

| AndreiMarin499 a răspuns:

Sunt șanse destul de mari sa fie însarcinata.