| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o problema de sanatate care se extinde atunci cand din nefericire ma masturbez din nou. Am inceput sa fac acest lucru de cam 5 ani. Cam de la 12 ani. De atunci a devenit o obsesie deoarece nu m am mai putut abtine mai deloc de cand am inceput. Rare erau perioadele cand nu faceam asta cateva zile sau cel mai mult a durat o luna si ceva pana cand m am reapucat. inainte faceam asta zilnic pana de curand, dar atunci existau zile cand ma masturbam chiar de 2-3 ori pe zi.Ideea este ca nu ma pot abtine deoarece ceva din interior ma inpinge sa fac asta din nou si din nou. Tot timpul spun ca nu o sa mai fac dar tentatia revine. De 2-3 ani, am observat ca ma trezesc foarte obosit, cu dureri de cap si de ochi. Aceste dureri erau aproape in fiecare zi. Am observat de asemenea ca mi s au spart vinisoarele de la ochi si nu se mai refac. Vederea imi este afectata deoarece focusez mai greu, observ detaliile mai greu si il simt "'grei"'si obositi. Memoria si concentrarea au avut si ele de suferit deoarece de la un timp, uit repede si nu ma pot concentra sa invat. Neuronii banuiesc ca au fost afectati. Acum chiar voiesc sa stopez acest obicei deoarece am citit niste lucruri nu prea frumoase despre acest obicei. Voiesc cumva sa o iau de la capat cu sanatatea ca sa zic asa deoarece sunt destul de afectat de ceea ce am facut de atata timp. Intrebarea mea este: exista remedii naturiste sau medicamente care sa repare absolut tot ce am stricat de atunci, si sa fiu din nou cu sanatatea ca acum 5 ani pana sa ma apuc sa fac acel lucru, sau nu voi mai fi niciodata ca la inceput? Va rog frumos sa imi raspundeti doar daca stiti despre ce este vorba si sa ma ajutati sa repar tot ce am stricat. Multumesc anticipat!

9 răspunsuri:
| EnvyU a răspuns:

Deci ori esti cel mai tare troll ori esti pe alta lume din care doar iesitul din casa te poate trezi la realitate. Masturbarea oricat de des ai face-o, nu te tampeste, nu te orbeste, nu te face sa fi obosit. Daca ai aceste simptome, ca te trezesti obosit, inseamna ca 1. nu dormi minim 6 ore pe noapte, noapte da? nu ziua, 2. nu mananci cat trebuie si nu bei apa cat trebuie si 3 stai prea mult in casa. Eu o fac de 2-3 ori pe zi in fiecare zi aproape, hai sa zic cam 3-4 zile pe saptamana si am ceva ani buuuni la activ laughing 8-9 ani. Nu ma simt obosit, vederea este perfecta, etc. Dar beau apa, mananc ok, si mai ies din casa. Nu stiu ce bazaconii ai citit pe net dar daca ai creierul neted si crezi tot ce se mananca pe net atunci, imi pare rau pentru tine. De ce nu te preocupi mai mult de invatat, de o materie anume, de un hobby, o pasiune care sa iti ocupe timpul, sau chiar fetele, iesitul cu prietenii, orice activitate ce implica miscare fie ea cerebrala sau fizica.

| doctorandus a răspuns:

Forumul e plin de mitomani care-ti promit ca masturbarea produce nebunie, impotenta, anxietate, depresie, tuberculoza, cancer, fara a-si da seama ca repeta ca papagalii ce era considerat drept stiinta in secolele XVIII si XIX, dar a incetat sa fie considerat stiinta de cel putin o jumatate de veac.

Daca le ceri sa-ti dea sursa din care au citit asa ceva, fie nu-ti pot da nicio sursa, fie-ti dau drept sursa radio sant (operele internetice ale unora chiar mai ticniti decat ei) sau in cel mai bun caz iti dau ca sursa insiruirea de obsesii maniacale numita "Pornografia - maladia secolului XXI".

Asemenea indivizi habar nu au ce se preda in facultatile de medicina si de psihologie despre sexualitatea umana in general si despre masturbare in special si nici macar nu au habar de articolele stiintifice pe tema asta publicate de istorici ai medicinii si de sociologi. Cum s-ar spune: prostul daca nu e si fudul, parca n-ar fi prost destul.

Ei combina superstitiile mistice cu stiinta de pe vremea lui Pazvante Chioru` si daca le prezinti consensul medical in mod argumentat, pe baza de articole stiintifice cu peer-review si tratate medicale si de psihologie, te acuza ca ai fi bolnav psihic si ca ai dori raul celor care-si posteaza problemele pe forum, a caror rezolvare unica o au ei si numai ei. Desigur, rezolvarea lor presupune pupat moaste si folosirea aghiasmei in loc de tuica.

| doctorandus a răspuns:

Evanghelicii nu condamna masturbarea pentru ca li se pare ca e mai bine sa te masturbezi decat sa te dedai la "sex and drugs and rock 'n' roll".

Marele evanghelist James Dobson a afirmat: „Creștinii au păreri variate despre cum vede Dumnezeu acest comportament. Din nefericire, nu pot vorbi direct în numele lui Dumnezeu referitor la acest subiect, deoarece Cuvântul Său Sfânt, Biblia, păstrează tăcerea asupra acestui aspect." El a mai afirmat: „Biblia nu spune nimic despre masturbare, deci nu putem ști ce gândește Dumnezeu despre aceasta. Opinia mea este că El nu îi acordă mare importanță."

| doctorandus a răspuns:

De ex. iata un manual de psihologie dupa care se invata psihologia in multe universitati si colegii americane:

Coon, Dennis; Mitterer, John O. (2015). „11. Gender and Sexuality". Introduction to Psychology: Gateways to Mind and Behavior (ed. 14). Cengage Learning. p. 363. ISBN 978-1-305-54500-7. „Is there any way that masturbation can cause harm? Seventy years ago, a child might have been told that masturbation would cause insanity, acne, sterility, or other such nonsense. "Self-abuse, " as it was then called, has enjoyed a long and unfortunate history of religious and medical disapproval (Caroll, 2013). The modern view is that masturbation is a normal sexual behavior (Hogarth & Ingham, 2009). Enlightened parents are well aware of this fact. Still, many children are punished or made to feel guilty for touching their genitals. This is unfortunate because masturbation itself is harmless. Typically, its only negative effects are feelings of fear, guilt, or anxiety that arise from learning to think of masturbation as "bad" or "wrong." In an age when people are urged to practice "safer sex, " masturbation remains the safest sex of all."

Traducere: Exista vreun mod in care masturbarea poate produce daune? In urma cu saptezeci de ani unui copil i s-ar fi spus ca masturbarea produce nebunie, acnee, sterilitate sau vreo alta nerozie. "Abuzul de sine", cum era numita, a avut o lunga si nefericita istorie de dezaprobare religioasa si medicala (Caroll, 2013). Viziunea moderna este ca masturbarea este un comportament sexual normal (Hogarth & Ingham, 2009). Parintii luminati sunt constienti de acest fapt. Totusi, multi copii sunt pedepsiti sau facuti sa se simta vinovati pentru a-si atinge organele genitale. Acest lucru este nedorit, deoarece masturbarea insasi este lipsita de urmari negative. In mod obisnuit, singurele ei efecte negative sunt sentimentele de frica, vinovatie sau anxietate care izvorasc din a fi fost invatati sa creada ca masturbarea ar fi "rea" sau "gresita". Intr-o epoca in care oamenii sunt indemnati sa practice "sex protejat", masturbarea ramane cel mai protejat mod de a face sex.

| doctorandus a răspuns:

Referitor la ce-a spus Seba despre Dobson, ce s-ar mai putea spune, decat: fereste-ma Doamne de prieteni, ca de dusmani nu ma tem.

Dobson a fost numit "cel mai influent lider evanghelic national" (adica din SUA) si drept urmasul lui Billy Graham, Jerry Falwell si Pat Robertson.

| Seba2013 a răspuns:

Tare as vrea sa mergi la un medic care este pro masturbare, si sa ii prezinti simptomele.
Pentru aceste simptome, o sa iti recomende somn, mancare, si apa.
Dar daca mergi la un psiholog, o sa iti vorbeasca mai profund decat medicul pro masturbare.
O sa iti spuna, ca ar putea fi stresul.
Uite aici cum stresul cauzeaza aceste simptome prezentate de tine.
Citeste subtitlul :
Exista un anume pericol in cazul supraactivarii raspunsului "lupta sau fugi"?
http://viataverdeviu.ro/......t-stresul/

Deci cauza ar putea fi stresul.
Masturbarea si stresul, activeaza aceeasi hormoni.
Acesti hormoni pot sa te ajute, sau sa te distruga.
Atat la rectia de lupta sau fuga, cat si la excitatie sexuala apar catecolaminele.
Masturbarea este mai periculoasa.
Pentru ca prima data apare dopamina, si asta iti da dependenta.
La cei care fac dragoste, nu le da dependenta, se cheama efectul cooldige.
Odata dependent de masturbare, apar aceste CATECOLAMINE IN EXCES.
Aceste catecolamine, au functia lor, se numeste stres acut, dar daca apare impulsul sexual exesiv, aceste catecolamine, afecteaza organismul, cu simptomele prezentate de tine.
Citeste acel articol de mai sus, sa vezi cu apar simptomele prezentate de tine.

| Seba2013 a răspuns:

Ai grija cu acel doctorandus, pentru ca te minte.
Nu exista nici un consens stiintific, exista doar oameni limitati ca el.
Icd-10 manualul organizatiei mondiale a sanatatii recunoasta acesta depedenta.
Se cheama ninfomanie, satiriasis, sau impuls sexual excesiv.
Acestea sunt sinonime.
In Dsm, se gaseste trastorn sexual nu specific, aici se poate intelege ca exista dependenta sexuala.
American Society of Addiction Medicine recunoaste dependenta sexuala.
Acest doctorandus, persista in ignoranta.
Ar trebui sa isi stearga partea cu masturbarea nu este pacat.
Consensul religios, deci toate religiile condamna masturbarea.
Toata partea aceea ar trebui sa o elimine, dar el se crede si biblist.
Persista, si este inflacarat de raspandire prosteasca.
Daca vrei sa iti dai sema singur, ca este mincinos, pot sa te ajut.
Adevarul nu il pot ascunde, oricat de destepti s-ar crede.

| Seba2013 a răspuns:

Pt. doctorandus:
1 Evanghelicii nu condamna masturbarea pentru ca li se pare ca e mai bine sa te masturbezi decat sa te dedai la "sex and drugs and rock 'n' roll".
Daca asta este argumentul, pot sa se retraga din activitate.
Este ca si cum as spune eu ca marijuana este un rau mai mic decat cocaina.
Iti dau un sfat bai doctorandus, folosesti mintea, tu nu ai logica?
2 Da ma "marele evanghelist", pentru tine poate.
In crestinism este consens religios ca masturbarea este pacat.
De la catolici, ortodoxi, penticostali, adventisti, baptisti, martori, mormoni, si mai multe.
Toate aceste religii, sunt in acord ca masturbarea este pacat, deci este consens.
Daca tu esti evanghelist, demonstreaza cu bilbia, asa cum face Dobson, cu presudostiinta.
Deci sola scriptura, altfel, nu indeplinisti criteriul de a fi crestini.
Nu stim ce gandeste Dumnezeu despre asta?
Hehehe, lasa ca stim ce gandeste despre marihuana!
Voi acolo la evanghelisti, va drogati, pentru ca nu stiti ce gadeste Dumnezeu?

| Seba2013 a răspuns:

1Pt. doctorandus:
Omule, acestea nu sunt argumente stiintifice, acestea sunt concluzii.
Iar ca Dobson este influent sau nu....nu acesta este chestiunea.
Nu conteaza influenta lui, conteaza argumentele lui.
Nu stiu cata influenta are el in SUA, pentru ca catolicii predomina.
Deci esti mincionos frate, sigur te plateste cineva sa faci propaganda.
Uite aici si baga la cap baiatule ca masturbarea(sexul), poate da dependenta.
http://www.asam.org/
Acestia sunt medici specializati, trateaza persoane.
Deci masturbarea poate da dependenta, nu asa cum spui tu, ca nu are nici un efect negativ.