| Annnnooonnniiimmmmm a întrebat:

Scuzati categoria.
Am o problema mai intima, fetelor va rog sa raspundeti voi. big grin
Am 14 ani(asta nu cred ca ar conta) si de vreo cateva zile,cam de luni,am avut o mica iritatie jos,adica ma gadila ceva. M-am scarpinat iar aceasta iritatie a inceput sa devina din ce in ce mai mare,ajungand si la dureri la atingeri. Pur si simplu ma mananca intr-una,nu ma pot abtine,nu ai cum! Nu stiu ce sa fac,cu ce sa dau acolo sa-mi treaca. E insuportabil,trebuie sa stau cateva minute sa-mi treaca,dar ma abtin cu greu!
O fii din cauza ca m-am epilat acolo jos? Eu de obicei faceam asta,dar problema e ca nu ma doare acolo unde se afla parul pubian,ci pe mijloc,stiti voi unde. Ce sa fac? Mamei mele nu-i pot spune ca-mi este rusine. Va rog dati un raspuns ceva. Va implor, vreau sa scap de asta! E super naspa!

14 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Cum sa-ti fie rusine sa-i spui mamei?!?
Tu crezi ca ea nu a avut 14 ani? N-a uitat,fii sigura!
Ea stie ca fetita ei a crescut si asteapta sa-ti dea sfaturi,sa te lamureasca,sa te certe daca-i cazul,nu te teme sa spui celui mai apropiat om din viata ta ce te doare!
Stiu ca,de multe ori,sa spui unui strain e mai usor,nu te judeca si nu-i pasa.
Si,o data,de doua ori merge,dar cand problema necesita medic poate,nu te mai feri de cea care ti-a dat viata!
Ea o sa te certe,ea o sa te ierte,ea o sa te faca bine,pentru ca ea te iubeste cel mai mult!
Daca realizezi lucrul asta,ai castigat!
Acum,cu ceea ce ai patit,@fabiola te sfatuieste bine si mai poti folosi si crema de arnica sau de galbenele de la plafar sau de la magazinele naturiste.
Dar cel mai bine e sa-i spui mamei tale,cine stie ce lama ai folosit sau in ce fel te-ai epilat si nu ai avut grija la igiena,o mica scapare din vedere si uite ce s-a intamplat!
Nu e grav,stai calma,stiu ca-i enervant, exasperant, dar va trece!
Si spune-i mamei tale, e cea mai in masura sa te ajute, crede-ma!happy

| Azµre a răspuns (pentru greece12):

Posibil să aibă chiar o candidoză netratată care a evoluat la mâncărime și acum la usturime/durere la atingere/inflamare a vulvei.
Asta tot din cauză că nu discută cu părinții probleme peste care dă. Vine aici ne spune nouă că are o scurgere, restul boților de pe TPU care n-au nici cea mai mică cunoștință spun că e normal și uite așa rămâne cu o candidoză netratată care mai târziu evoluează ca în cazul de față.
Sau poate și cum spui tu de la epilat. Acum ea nu ne-a lămurit unde e durerea și mâncărimea?!
Din câte înțeleg eu pe ea o doare chiar vulva cel puțin așa deduc. Eu de obicei faceam asta, dar problema e ca nu ma doare acolo unde se afla parul pubian, ci pe mijloc, stiti voi unde. Ce sa fac?

| greece12 a răspuns (pentru Azµre):

Tocmai!
Daca ii spune mamei, femeia va stii daca e nevoie de medic sau nu, va face exact ce este mai bine pentru fata ei!
Netratata sau tratata dupa ureche, s-ar putea trezi cu niste surprize de n-o s-o mai poata salva o armata de medici.
Cum sa-i convingi ce e bine?!?

| Azµre a răspuns (pentru greece12):

Măcat să îi convingem să vorbească cu părinții că de aceea sunt părinți.

| greece12 a răspuns (pentru Azµre):

Aia care sunt...sad

| Azµre a răspuns (pentru greece12):

Nu că zici că sunt speriați de bombe!
Ori părinții sunt de vină că nu comunică cu odrasla lor, ori ei că nu încearcă să îi asculte din când în când.

| fabiola a răspuns:

Spala-te cu apa calda si sapun pentru copii apoi aplica unguent -clotrimazol! Foloseste lenjerie intima din bumbac 100%! Daca persista problema ta, mergi la medic!

| MishikiCrisy a răspuns:

Cred ca e senzatia acea de nevoie a masturbarii. E bine ca te abtii pentru ca nu e sanatos sa o faci. Spune-i mamei tale de problema asta si ca esti ingrijorata. Va duceti la un medic ginecolog, iar acesta iti va spune care e problema.
E ceva normal aceasta chestia ca o problema la mate pe care nu o sti, adica ii poti spune mamei tale despre ea.
Succes!

| Annnnooonnniiimmmmm explică (pentru MishikiCrisy):

Imi pare rau sa te anunt dar euh nuh ma masturbez! happy O zii buna! :*

| MishikiCrisy a răspuns (pentru Annnnooonnniiimmmmm):

E bine ca nici eu. laughing O fi excitant, dar nu ajuta la nimic.

| MegaChrysos a răspuns:

Bunahappy Poi, un raspuns iti pot da happy Cred ca dupa ce te-ai epilat nu te-ai dat cu vreo crema ceva si de aceea te-a aparut iritatia aceea happy Poate ar fi bine sa stai in apa in jur de o ora apoi sa iti dai cu o crema happy Baftahappy P.S. Nu iti fie teama sa ii zici mamei talewinking Era mai jenant pentru tati nu pentru mamiwinking

| Annnnooonnniiimmmmm explică (pentru MegaChrysos):

Hmmm,m-am epilat cum o faceam de obicei. Nimic altceva. Dar a inceput sa ma manance, m-am scarpinat si a inceput sa ma manace din ce in ce mai tare, si ma doare daca ma scarpin, cred ca am facut o rana ceva. straight face

| Legirl a răspuns:

Ar trebui totusi sa chiulesti de la o ora si sa fugi la ginecolog, nu se stie ce ai, poate te-ai asezat pe o toaleta neigenizata si ai luat ceva. Dar totusi daca nu vrei sa mergi nici la doctor de rusine, e buna crema de galbenele big grin

| Annnnooonnniiimmmmm explică:

Sa stiti ca mi-a trecut in mare parte. Dar mai am mancarimi usoare, am dat cu o crema. happy