| ღMikyღ a întrebat:

Am o problema extrem de grava! De cateva zile a inceput sa ma doara foarte tare burta. Am mers la doctor si a zis ca sunt gravida. Tin sa mentionez ca acum mult timp am facut sex cu iubitul meu dar doar el s-a protejat.
Mama nu este de acord cu iubitul meu si nici nu pot sa ii spun de sarcina pentru ca daca ar sti, l-ar omori pentru ca pur si simplu nu il suporta si crede ca sunt prea mica pentru un iubit.
Am 13 ani, recunosc, si stiu ca nu e bine sa faci sex de la varsta asta, dar el m-a obligat. Stateam acasa la el pe canapea si mi-a zis sa ma intorc cu spatele la el. Dupa a inceput sa ma excite pana cand mi-a dat chilotii jos si am inceput sa facem sex. Dupa 5 ore de sex salbatic a venit mama lui, eu m-am imbracat in 5 minute cat a tinut-o el ocupata si dupa ne-am prefacut ca lucram din temele de acasa pentru la scoala. Dupa ce a plecat mama lui in bucatarie el mi-a soptit ca avea prezervativ si ca nu trebuie sa imi fac probleme. Eu am zis ok si am plecat acasa. Nici unul din parintii nostri nu a aflat sau oricine altcineva. De cand am aflat ca sunt gravida, nu stiu ce sa fac. Nu i-am zis nici iubitului meu, nici parintilor...nimanui! Nu pot rămâne gravida la 13 ani! crying Daca ii zic lui mama ma omoara pe mine, daca ii zic si cu cine am copilul, ne omoara pe amandoi. Ca sa fiu sigura, am facut un test de sarcina si era clar ca eram insarcinata. M-am gandit sa fac avort fara stiinta iubitului sau a parintilor. Dati-mi niste sfaturi, va rog! Iubitului si parintilor nu le zic deci sa imi dati alte sugestii. Mie imi e frica ca... dupa 9 luni se va vedea ca sunt însărcinată si vreau sa scap de chestia asta. Apropo, nu am nevoie de critici, am eu detule din partea mea pana acum. Stiu ca nu a fost bine ce am facut dar acuma nu mai stau sa dezgrop trecutul si sa zic off ce proasta am fost. Mi-am zis asta deja deci sa nu va aud si pe voi laughing Ce sa fac? sa fac avort? Să nu fac? Daca nu, ce ar trebui sa fac in schimb? Daca da, cum se proceteaza avortul? Un raspuns bun si fara critici va primi funda!

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Nu știu ce părinți ai, dar dacă ai fi fata mea, eu te-aș susține. În plus, aș face tot posibilul ca acel bou să intre la pârnaie, pentru că chiar o merită. Și legile sunt de partea ta, chiar dacă tu ai fi tras de el să întrețină acte sexuale cu tine.
În altă ordine de idei, avort fără știința și acordul părinților, nu ai cum să faci. Dar la o adică, dacă ei aprobă această „ieșire", ar trebui să te susțină și în această încercare.
Sunt totuși ceva organizații creștine care ar putea să te ajute cu informații și sfaturi ca să te facă nu doar să te răzgândești, ci și să îți ofere soluții fezabile.
Eu zic să te gândești bine. În orice caz, ești copilul părinților tăi și ei te iubesc necondiționat! Chiar dacă te-or certa (doar nu te aștepți la laude, nu? oricum, ar trebui să-și dea seama că nu-i /doar/ vina ta) nu te vor lăsa baltă! dar fără să le spui necazul tău, ei nu te pot ajuta.

23 răspunsuri:
| 666_7474 a răspuns:

Tu ai nevoie de ajutor, nu de critici, prin urmare iti voi spune parerea mea. Nu stiu ce doctor ti-a zis tie ca esti gravida, pentru ca la ginecolog trebuie sa ai minim 16 ani ca sa mergi singura. Daca nu era ginecolog, e posibil sa fi gresit. Daca nu ti-a venit ciclul si/sau ai semne precum greturi, dureri de cap, etc, repeta testul de sarcina. ATENTIE: testele nu sunt 100% adevarate, depinde cand anume sunt facute.

Sfat: incearca sa discuti cu cineva peste 18 ani (prietena, ruda etc), mergi la ginecolog, dar intai repeta testul de sarcina.

PS: tipul respectiv poate intra la corupere de minori daca are peste 16 ani. Asa ca ai grija ce faci.

| AikkoxD a răspuns:

Şi eu te-aş susţine...cu o rangă între dinţi.

| DeathIncarnate a răspuns:

Cati ani are preafericitul care a pus-o de mamaliga?laughingiti cam place crenguta(de la 13 ani)

| Fatamuntilor a răspuns:

Sper ca glumesti...
Daca nu este asa, afla ca nu este asa usor sa faci avort! Si mai ales de capul tau.
Vorbeste cu parintii tai, dar mai ales ci,, iubitul'' tau! Apropo, e cumva major? Daca e asa nu-l vad prea mult pe langa tine.In asemenea cazuri medici sesizeaza si organele de politie pentru ca e clar ca ceva nu e in regula.
Daca a fost,, joaca ''unor minori...
Nu e nevoie de 9 luni sa se vada sarcina, semnele apar mult mai devreme.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Ce insemna,, mult timp''? Doua luni, trei luni? Baga de seama dupa 3 luni nici macar avort nu poti face!
I-ati mamica de mana si mergeti la un ginecolog!

| cristimihailov a răspuns:

Buna.

Din pacate tot va trebui sa le spui parintilor tai despre asta.

Uneori situatiile de genul acesta se rezolva in familie. Ai putea sa te gandesti ca peste cativa ani o sa te simti aiurea ca nu le-ai spus si o sa fie destul de naspa in sufletul tau.

Astea sunt faptele, asa s-au intamplat. Acum trebuie rezolvate. Uneori in viata nu e bine sa fugi.

Vorbeste cu parintii tai, o sa iasa cu scandal, cu tipete, cu plansete, dar na, nu ai fost atenta, acum trebuie sa suporti consecintele.

| Oana92 a răspuns:

Nota 10 pentru fanteziewinking

| Anndddra a răspuns (pentru Oana92):

5 ore de sex salbatic laughing) Mamaaa, ala ii superman laughing))

| Oana92 a răspuns (pentru Anndddra):

Iti dai seama...plus ca din poveste se deduce ca ea ar fi fost virginawinking

| Alcyon a răspuns:

Sper ca e doar vreo poveste inventata de vreun troll ce se plictiseste singur acasa. Daca e adevarat ce spui, ma simt sincer stupefiata de inconstienta ta si a parintilor tai ce nu te supravegheaza cum trebuie si nu ti-au oferit o educatie corespunzatoare. Crezi ca-i asa simplu sa faci avort, fetita draga? La varsta asta, un avort e cu riscuri destul de serioase. Poti chiar sa si mori. Vorbeste urgent cu mama ta, ca nu-i de glumit cu asa ceva. Avortul se face doar pana in trei luni. Daca trece mai mult de atat, trebuie sa nasti bebelul si pe urma sa vezi ce-o sa te distrezi schimband scutece si leganand copilul noaptea. Sex neprotejat... cu o fetita de 13 ani... Sunt aproape convinsa ca prietenul te-a mintit cand ti-a spus ca a folosit prezervativ. Sper sincer sa infunde puscaria.

| pietrean a răspuns:

"Profa" de anatomie,v-a pus sa faceti un studiu despre ISTORIA SEXULUI(cum sa va protejati,cum se concep copii, etc).Ai studiat de ajunS? Se pare ca nu!
Ce nu este clar, cum ai putut sa ramai gravida, daca "DOAR" el s-a protejat? Doar nu trebuia AMANDOI sa va protejati(poate era bine!), ca sa nu ramai insarcinata. Poate s-a rupt prezervativul si desteptul nu a vazut!
Chiar daca ai 13 ani si "te-a obligat", tu ai fost de acord, chiar incantata, deci nu este viol.
Acum, in al 7-lea ceas,ce poti sa faci,decat un avort,pe care TREBUIE sa-l plateasca el.Dar durerea, rusinea, este a ta! Problema este ca la varsta ta, medicii nu prea fac avorturi la cerere, legal, fara acceptul parintilor tai.Asta trebuie rezolvat tot cu "iubitul"tau, care ar merita reclamat pentru corupere de minori si intretinere de act sexual.Sa nu accepti sa te duca pe la vreo baba sau un medic de mana a doua!
Iti mai este gandul la "funda" si la faptul ca nu ar merita sa te criticam? Stii cate injuraturi ne luam,de la copilite ca tine,naive,needucate, impertinente, dar satule de sex, care apoi ne intreaba ca tine: "oare cum s-a intamplat, ce am de facut"?

| Seepty a răspuns:

Eu zic sa nu faci avort ci sa nasti copilul pentru ca este pacat sa-l omori. Cel mai bine vorbeste cu parintii tai despre asta, nasti copilul si il dai spre adoptie.

| DanielVălean a răspuns:

El e de vina pentru ca a facut sex cu o minora asa ca... nu-ti face probleme in orice ai face.

| LoriLoL a răspuns:

Daca va prefaceati ca lucrati la temele pentru acasa e logic sa intelegem ca baiatul e aproximativ de o varsta cu tine, deci poate face usor puscarie.iar tu esti atat de credula si rupta de lumea asta sa vezi daca s-a protejat sau nu/? adica daca el a spus ca da, tu il crezi?! nici macar tu nu ai vazut, te-a pacalit fatuca! zau ca esti....usurica la minte! meritai o lectie dar pacat de copil daca il omori.

| mada1820 a răspuns:

Pe bune la 13 ani? Ce sa mai faci, o sa iti iei inima in dinti si o sa le marturisesti parintilor tai ce ai facut. Alta solutie nu ai. Daca te-a obligat puscaria ii sta la dispozitie.

| ღMikyღ explică (pentru mada1820):

Oricat as incerca sa le zic ceva ma opreste. pur si simplu chiar nu pot sad sa le zic. si...ce dovada o sa am eu ca m-a obligat? nu ma vor crede, vor zice ca eu m-am dat pe langa el si, etc. e imposibil sa vorbesti cu ei

| mada1820 a răspuns (pentru ღMikyღ):

Desi este imposibil esti nevoita, trebuie sa iti asumi toate riscurile, ai luat-o pe un drum gresit acum esti nevoita sa suporti.

| jrockfreak a răspuns:

In nici un caz sa nu faci avort! Practic e o crima, omori un bebelus nevinovat. Dupa avort vei ramane cu traume, dar un copil macar te mai inveseleste putin si, in orice caz, nu te va face sa ai cosmaruri si sa regreti crima, in plus poate dai peste ceva macelar si mai rau faci. straight face Eu iti sugerez sa vorbesti neaparat cu un adult, daca nu parinte, atunci cel mai bine si mai indicat cu psihologul scolii. Acuma ce sa faci, in lumea de ziua de azi straight face Eventual incearca sa convingi si pe alte fete sa nu faca ce ai facut si tu. Ai grija de copil pentru ca nu are nici o vina, desi e pacat ca e implicat si el. Prietenului tau presupun ca nu o sa-i pese, dar nu il cunosc personal. Dupa fapta si rasplata, dar nu dispera, nu e sfarsitul lumii. Ar fi dragut daca ai avea pe cineva aproape care sa te ajute si, daca pui osul la treaba, poate scapi de reputatia asta de mama adolescenta si sa iti construiesti o viata ok. Dar pentru asta iti trebuie ajutor, asa ca cere-l, chiar si de la Dumnezeu.

| AdiTorrent7 a răspuns:

Sangele varsat nu se usuca niciodata!

| ElenaRomann a răspuns:

Un raspuns care te va incuraja la crima va primi funda?
Vezi ca un copil e pe cale de a pierde msi mult decat o funda. Un copil e pe cale de a pierde viata. Dar tu sigur nu ti-ai dori sa ramai pentru toata viata cu mainile si constiinta murdare de sange...

| ribe a răspuns:

Inca sper ca glumesti

| razvan81 a răspuns:

Sex salbatic, la 13 ani... Din poveste se intelege ca stiai ce te asteapta de cand ti a dat izmenele jos.

| Elyelissa a răspuns:

Nu am sa te critic, dar totusi iti spun ca nu este normal ca la 13 ani sa ti incepi viata sexuala.hai sa ti spun, acum un an pe cand aveam 18 ani mi am inceput viata sexuala cu un baiat care l am iubit tare mult, am ramas insarcinata dupa o luna dupa ce mi am inceput viata sexuala cu el, cand am aflat I am spus si lui, mi a spus sa pastram copilul chiar daca nu locuiam impreuna, cand eram in luna a 5 de sarcina acel baiat nu a vrut sa Mai recunoasca copilul, atunci n am Mai avut ce sa fac dar nici nu le am spus parintilor deoarece credeam eu la aceea vreme ca nu o sa inteleaga.si uite Asa m am ascuns de ei pana a inceput sa mi se vada burta si am avut o discutie cu ei, m au inteles, m au sprijinit. Fa ti curaj si spune-le alor tai, in concluzie! Si inca ceva, daca nu ai 18 ani nu poti face avort Fara unul dintr e parintii. Bafta.