| Lucian22816 a întrebat:

Salut, am o problema, m-am cupla cu o fata pe care o iubesc foarte mult, si ea pe mine, doar ca eu plec din tara in iunie, si ma voi stabili cu parinti in strainatate. O iubesc foarte mult si nu vreau sa se termine relatia aici. Cum pot sa o tin in picioare? Noi doi ne gandim deja la o familie impreuna. Apropo am 16 ani, dau funda.

Răspuns Câştigător
| vocea a răspuns:

Relatiile la distanta au si dezavantaje, dar si avantaje. Pentru unele persoane, distanta inseamna posibilitatea de a evolua in propriul ritm si de a discerne sentimentul de iubire de obisnuinta sau de altceva, inseamna mult romantism, aventura si pasiune.

1. Planuri de viitor
Trebuie sa stiti incotro va indreptati, sa fie o lumina la capatul tunelului. Sunt trei optiuni, de fapt: ori te muti tu la el, ori el la tine, ori amandoi altundeva. Vorbiti despre asta, dupa ce va dati seama ca vreti sa fiti impreuna, la bine si la rau.

2. Folositi tehnologia pentru a comunica
E-mail, Skype, Yahoo Messenger, webcam, telefon - beneficiaza de toate avantajele faptului ca traiesti in mileniul trei.

3. Stop geloziei!
Cea mai importanta premisa intr-o relatie la distanta este increderea. Daca nu exista incredere, mai devreme sau mai tarziu, gelozia si incercarile de a controla fiecare miscare a partenerului, vor duce inevitabil la despartire.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Visele tale sunt minunate, dar din pacate sunt si desarte. Sanatate!

| Creierash a răspuns:

In viata trebuie sa si sacrifici. Ori pleci si renunti la ea, ori renunti la strainatate pentru ea. Noi nu iti putem recomanda nimic, pentru ca nu exista o alegere corecta si una gresita in acest context.