| Melissa_Claudia_2000 a întrebat:

scuza-ti categoria va rog.
Am 15 ani si am si pasaport si buletin, daca vreau sa plec in alta tara fara un parinte dar cu un major care are acelasi nume de familie ca si mine se poate? (fara procura de la parinti sau ceva de genul)

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti pleca, nu o sa-ti permita iesirea din tara. Ai nevoie de o declaratie notariala autentica, data de ambii parintii, prin care isi dau acordul sa pleci in strainatate si indica drept insotitor major persoana cu care pleci.
In acest sens sunt prevederile L.248/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.30.(1)Organele poliţiei de frontierã permit ieşirea din România a cetãţenilor români minori numai dacã sunt însoţiţi de o persoanã fizicã majorã, în urmãtoarele cazuri:
d)minorului care este titular al unui document de cãlãtorie individual sau, dupã caz, al unei cãrţi de identitate şi cãlãtoreşte însoţit de o altã persoanã fizicã majorã i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreunã cu aceasta numai dacã persoana însoţitoare prezintã o declaraţie a ambilor pãrinţi sau,
dupã caz, a pãrintelui cãruia minorul i-a fost încredinţat prin hotãrâre judecãtoreascã rãmasã definitivã şi irevocabilã, a pãrintelui supravieţuitor ori a reprezentantului sãu legal, care sã cuprindã acordul acestora cu privire la efectuarea cãlãtoriei respective de cãtre minor, la statul sau statele de destinaţie, la perioada în care urmeazã sã se desfãşoare cãlãtoria, precum şi
datele de identitate ale însoţitorului respectiv."

4 răspunsuri:
| Kitty a răspuns:

Nu se poate, parintii tai trebuie sa isi dea acordul in privinta plecarii tale. Dovada este acea procura care se face la notar. Iar daca pleci doar cu un parinte, e aproape la fel, celalalt parinte trebuie sa isi dea acordul. Numele de familie nu conteaza, pot fi multe coincidente.

| mihai69 a răspuns:

Ai nevoie de o declarație notarială de la părintele (sau de la ambii) care nu este cu voi. Adultul însoțitor are și el nevoie de o adeverință de cazier judiciar valabilă.

| minrest a răspuns:

Nu poti pleca fara acceptul ambilor parinti. Tu vrei sa vrei sa pleci cu o ruda dupa tata, scuza-mi brutalitatea, esti sigura ca nu te va vinde la proxeneti? Au fost multe cazuri. Doamne ajuta.

| Sportfreak a răspuns:

Nu, trebuie procura de la pariti, daca mergi cu avionul, poti merge cu insotitor. Si parinti tai trebuie sa declare ca tu poti merge cu accea persoana..cu un act. Sper ca te-am ajutat.