| IliebGgdw a întrebat:

Am o problema mai delicata in viata mea. Implinesc duminica un an alaturi de ea, si in ultima vreme am observat ca am inceput sa ne certam din orice prostie, nu intotdeauna, dar ne enervam mult mai usor. Parca nimic nu mai e la fel. Simt ca parca nu mai merge deloc si ar trebui sa ne despartim, insa parca nu pot... chiar nu pot. Nu mi-a gresit, inca se comporta frumos, parintii ei la fel. Nu stiu exact ce ar trebui sa fac, m-ar ajuta sfatul vostru. Mersi

Răspuns Câştigător
| LoveSleep a răspuns:

E normal să vă certați mai des cu cât înaintați în...relație, până într-un anume punct, în care certurile încep să fie tot mai puține. De obicei pe la 40, 40 și ceva.
Gândește-te dacă o iubești și dacă ai putea să fii fără ea. Dacă e "da" și "nu", certurile sunt doar niște discuții care pot fi rezolvate. Atâta timp cât nu escaladeaza și nu vă jigniți sau altceva mai rău, sunt doar niște certuri care au și ele rolul lor.
Depinde și ce vrei tu de la o relație. Vorbește cu ea și vezi ce părere are despre lucrurile astea. Din ce cauză, ce mai simte, ce nu mai simte și tot așa. Dacă relația voastră nu se îmbunătățește sau dacă lucrurile bune nu le eclipsează pe cele rele, vă despărțiți.
Nu o să întâlnești niciodată pe cineva cu care n-o să te cerți deloc și cu care totul o să fie roz. Contează mult ce simți pentru ea în afara momentelor ălora sau chiar și în momentele alea aiurea. O altă relație va avea mereu un plus față de cea actuală, care nu mai poate să te surprindă prea mult și în care multe din lucrurile pe care le faceți au devenit o rutină. De-aia trebuie să te gândești dincolo de toate astea. E mult mai ok să ieși în cluburi cu o tipă de 25 decât să stai cu soția ta care e prea obosită să iasă, după ce ți-a legănat plodul care nu a dormit toată noaptea. Dar când cu tipa aia o să ajungi în același stadiu și știi de la matematică că ce se aseamănă se anulează, o să rămâi cu 2 lucruri pentru 2 persoane diferite. Un nimic pentru una, și un "te iubesc mult" pentru alta. Dacă ai ales bine, dincolo de lucrurile nașpa dintr-o relație o să fie mereu acel "te iubesc". Dacă ai ales prost, o să te gândești la tipa pe care ai fi putut-o avea. Dar poate fi și invers. Ideea e să ignori certurile și să vezi ce simți pentru ea atunci.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LoveSleep):

Nu mă interesează subiectul,dar trebuie să spun ceva care mă deranjează rău de tot.

"știi de la matematică că ce se aseamănă se anulează"
Nu-mi dau seama la ce te-ai referit,dar
DAR
la mate ce se aseamănă se adună, se face mai mult.
Se anulează, sau dispare, sau cum ai zis tu, dacă și numai dacă sunt opuse sau suprapuse cu condiția să aibă chestii comune pe acolo.

| LoveSleep a răspuns (pentru anonim_4396):

Era 4 dimineața mă gândisem la clasa a 5-a, când 25 cu 25 se simplificau (cred că aveau semne diferite) și am vomitat aia acolo in răspuns, pur și simplu.
Nu încercam să-l învăț matematică.
Îmi pare rău că te-am deranjat atât de rău. Sper să poți dormi la noapte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LoveSleep):

Nuu sad și asta m-a supărat. Se simplifică la rapoarte, cu sau fără semne diferite laughing
Dar nu-i nimic. Aveam un prieten care în 4 ani de liceu a scris vreo 3 volume de formule a la el, și acum continui eu tradiția.
Tu l-ai învățat matematică după regulile lovesleep.
Îți acord și ție un capitol.

A propos, cred că tu te referi la reducere. Sper, adică.

Norocul meu e că am văzut răspunsul după ce am dormit.

| LoveSleep a răspuns (pentru LoveSleep):

Gabriel_Ionut_1999_fGyD, NU se anulează nimic la matematică, să știi.

| LoveSleep a răspuns (pentru anonim_4396):

Gata, am rezolvat problema.
Btw, nu am idee dacă se numește simplificat, tăiat, sau redus. Proful meu de mate era pe principiul "ziceți cum vreți atâta timp cât îmi faceți exercițiul corect".

| anonim_4396 a răspuns (pentru LoveSleep):

Ba daaa. Primitivele unor funcții și funcțiile se mai anulează în anumite puncte, intervale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LoveSleep):

S-a văzut.
Până să ajungi să faci exercițiul corect trebuie să-i citești și cerința. Și să o și înțelegi.
Iar cu timpul te obișnuiești și nu-i mai dai alte denumiri.
Sau cel puțin cu asta am rămas după câtă mate am făcut și fac.

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Probabil,intre voi, nu exista acea „chimie" care face ca o relatie sa mearga.

| Violleta2022 a răspuns:

Poate ai un inbalans chimic in corp, de la toate suplimentele pe care le iei si care-ti dau stare irascibila, nervositate si anxietate.
Iesi de pe prostiile alea si hraneste-te sanatos, ca sa fii un copil sanatos atat la trup, cat si la minte.

| Freya1 a răspuns:

Calculeaza foarte bine daca vrei sa te desparti sau vrei putin spatiu.
Nu este benefic ca intr-o relatie doi oameni sa fie prea lipiti ca apoi se intampla asta. Vorbeste cu ea despre asta si roag-o sa inteleaga ca trebuie sa pastrati putin distanta ca sa va simtiti lipsa unul altuia si sa va vedeti cu drag nu din obisnuinta.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Incearca sa discuti mai mult cu ea despre problemele ce te framanta.

| acelcineva24 a răspuns:

Citeste cartea "De vorba cu Emma" uite aici un pdf. http://url69.esy.es/621039f5u