| Inam a întrebat:

Buna! Am o problema. Ma simt oribil de rau. Vreau sfatul vostru, nu stiu la cine sa mai apelez. Sunt mutata cu iubitul meu. Am 19 ani si el 18. Din cauza lui m-am certat cu toata lumea,cu parintii mei,cu prietenii mei. Mereu ma comport foarte,foarte frumos cu el,ii fac de mancare,il imbrac, fac ce vrea el. El iese pe afara, ma lasa singura, ma injura, face misto de mine, mai ales in ultima vreme se comporta oribil. Nu stiu daca intelege cineva cum ma simt...in seara asta am baut 2 pahare de vin si am vrut sa ii explic cum ma simt. Mi-a zis,, tu nu esti buricul pamantului si daca nu iti convine mars acasa ". Nu pot sa cred ca a facut asta.Il iubesc si nici nu am unde sa ma duc,sufar, el se joaca acum pe calculator. M-am taiat pe maini. Nu e normal, stiu!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand iei un copil de crescut, apai taci si stai la hachitele lui, ca atat meriti.
Un baiat de 18 ani este inca un copil imatur, fiindca baietii se maturizeaza DUPA 20 unii chiar dupa 25 de ani, ori tu ti-ai luat un copil de crescut... atunci sa-ti fie de bine si sa suporti toata bataia lui de joc.

Asta nu-i iubire, ci manipulare, ca-ti place sa te comporti cu el ca si cum ar fi copilul tau: sa-l imbraci, sa-l hranesti, sa-i faci ce vrea, deci: manipulare, posesiune si control.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti faci repede bagajelul si te intorci la parinti.
Le spui ca au avut dreptate cand iti spuneau sa nu te muti cu el, le spui ca nu vrei sa fii servitoare lui si te vor primi acasa.

| asinedthereal a răspuns:

Cea mai mare prostie sa te muti cu iubitul fără sa ai un job stabil sau un loc în care sa știi ca te poți întoarce dacă lucurule merg bine. Trebuia sa te asiguri de aceste chestii, nu știi ce îți rezerva viata, un om se poate schimba în orice secunda atunci când și a îndeplinit scopul. Sa știi ca dacă tu mai oferi iubire, el te va calca in picioare și va face ce vrea din tine, e prea târziu pentru schimbări, deja ți a văzut punctul sensibil și profita la maxim de vulnerabilitatea ta. Ai lângă tine o fiară, un animal care îți seaca fericirea din tine, ești tânără, încă nu știi ce înseamnă viata, repara lucrurile și nu mai sta lângă el, vei regreta amarnic. Îți vei pierde viata lângă el ca o tristă, dacă nu închei acum relația, nu o vei încheia niciodată. "Mars acasă"? I as fi ****t una de l as fi paralizat, altădată când simți ca te jignește îl plesnești negreșit, iar dacă îți e frica sa faci asta, e 100% sigur sa îl lași. Nu mai încerca să îl apropii, acest parazit își va da seama de adevărata ta valoare atunci când va simți ca te pierde, când va vedea ca te descurci singura. Mi s-a întâmplat ceva asemănător, de aia ma aflu în treabă. Ai renunțat la familie și la prieteni pentru el? Nu este prea târziu, ai abia 19 ani, vor înțelege inconștiența ta, însă actioneaza acum! TREZEȘTE TE, TE ROG... Acum sau niciodată. Vrei sa faci copii cu omul asta? Vrei sa ii crești singura iar el sa se joace ca șobolanu pe calculator? Îți dorești viitorul asta pentru tine? Ce viata de sclav duci? De ce trebuie sa fie asa? Mereu exista soluții pentru orice, doar ca trebuie sa iei pentru prima data în viata ta o decizie buna, ci anume, sa lași pe diavolu ăsta. Meriți pe cineva care sa ți zica mulțumesc după chestii mărunte, sa ți facă nesul dimineața, sa te scoată în oraș. Trebuie sa vezi cum e sa fii respectata, pentru ca din momentul în care vei vedea ce înseamnă respectul și iubirea adevărată, nu te vei mai mulțimi cu puțin niciodată. Acum ori niciodată. Îți vei pune toată viata în pericol.

| Anonimus24061 a răspuns:

Nu mai face nimic prostesc, da i papucii poate el are deja pe cineva si de aia se comporta asa fi rece asa te va ajuta sa il apropi de tine

| andreearusu522 a răspuns:

Încercă să te împaci cu ai tăi dacă nu reușești găseșteți un loc de muncă în alt oraș pentru că cel mai probabil o să te caute să te amenințe sau să vă împăcați(așa se întâmplă de cele mai multe ori)și îți cauți și chirie dar lui să nu îi spui nimic încercă să îl ignori și să pleci fără să te vadă.