| Gabriel1200 a întrebat:

Dupa ce am auzit de la cineva ca are fimoza am constatat ca si eu am. Nu pot decalota penisul nici cand este in stare erecta, nici flasca. Nu m-a deranjat niciodata aceasta problema dar cred ca ma va afecta atunci cand voi incepe viata sexuala ( am 16 ani). Este nevoie de interventie chirurgicala sau se poate rezolva cu creme, solutii, etc? Am un fel de fir pe partea inferioara a penisului care se intinde pana la baza acestuia. Pana acum in absolut niciun fel dar am inteles ca poate provoca probleme daca nu este tratata.

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ar fi cazul sa lasi rusinea si sa te prezinti cel putin la medicul de familie care in functie de gravitatea afectiunii, te poate indruma cel mai bine.

Am mai lasat acest raspuns si altor baieti care se confruntau cu asa ceva. Cativa chiar mi-au raspuns si multumit. Poate iti va ajuta si tie daca vei reusi sa folosesti metoda prezentata. Daca nu este indepartata cauza fimozei si rezolvata problema este aproape sigur ca vei avea foarte mult de suferit atat tu cat si viata ta sexuala. In cazul fimozei este de vina deschizatura mult prea stramta/mica a PREPUTIULUI (pielea mobila de pe penis care acopera glandul in stare flasca) si asta se datoreaza faptului ca exista un asa numit "inel" cu celulele foarte rigide care nu permit intinderea pielii adica o suficienta marire a deschiderii preputiului si din acest motiv in momentul in care penisul intra in erectie si acesta isi mareste volumul/dimensiunea glandului (capului penisului), pielea preputiului nu mai poate trece peste gland in vederea realizarii decalotarii acesteia.Deoarece in cazul tau se pare ca afectiunea este oarecum grava, se poate actiona in vederea largirii acestei deschideri prin folosirea metodei chirurgicale in cazurile considerate grave. Insa exista metoda ce poate fi folosita, aplicata/efectuata acasa prin decalotarea repetata a penisului in stare flasca– procedeul Beauge, adica o manopera uneori sinonima cu masturbarea. In vederea intinderii celulelor existente in "inelul" preputiului se recomanda sa fie folosit ca unguent unul din produsele: BETADERM (betametazona) sau DERMOVATE (propionat de clobetasol 0, 05%) care se gaseste in orice farmacie, cu care se va unge pielea din zona glandului (capului) si dupa ce unguentul este absorbit in intregime de preputiu (pielea ce acopera glandul) se va masa si intinde preputiul in toate directiile pana la aparitia durerii, adica pana la limita suportabilitatii.Se aplica tratamentul de 2-3 ori pe zi, timp de 2 saptamani cu 1 saptamana pauza. In caz de nevoie se reia tratamentul de mai multe ori. Chirurgical se rezolva in cateva minute fara nici un efort. Inainte de toate ar fi recomandat sa fii consultat cel putin de medicul de familie. In caz contrar, spor la lucru si multa rabdare in cazul in care optezi pentru acest mod de rezolvare. Multa sanatate