| CipyyKao96 a întrebat:

-Salut.
-Am o problema sa zicem de personalitate, adica momentat am 15 ani, si mai un frate de 20 de ani si o sora de 25, faza e ca am intrat intr-un liceu pe profil sportiv, si aici am dat de niste persoane care nici nu credeam ca pot exista pe lumea asta.
-Faza mai naspa este ca de ex. am o problema. cu tupeu, cu fetele si restul, am vrut sa ma duc la un psiholog, adica acolo sunt fel si fel de "animale" nu mi-e frica de ei, dar nu stiu ma simt ciudat de ex. cand merg pe strada simt asa ca se uita toata lumea la mine si nu imi sta bine ceva si ma simt jenat, si cu fetele la fel, dar eu zic ca este si din cauza fratelui meu pentru ca, cand eram mic ma tachina, si acum mi-am pierdut increderea in el si nu pot sa ii zic de ce sunt suparat sau alte chesti.
-Pareri? Eu as avea nevoie sa vb. cu cineva, adica sa ma inteleaga. Daca este cineva dati-mi un mesaj.

-Multumesc

11 răspunsuri:
| raspunz a răspuns:

Da, inteleg ce simți. La liceele cu profil sportiv sunt nu numai băieți care au aptitudini sportive, sunt și oameni foarte proști care nu puteau face un liceu normal. Nu trebuie să te lași influențat de cei din jur. Anii de liceu sunt mai grei, dar trec, ai să vezi. Cu fetele să nu fii complexat. Nu trebuie să fii nici cel mai frumos nici cel mai deștept/înalt/tare ca să cucerești o femeie. Fiecare fată are propriul standard de frumusețe și sunt cu siguranță fete care te găsesc atrăgător. Totul e să ai personalitate. Ca frate mai mic ai avut de suferit când erai tachinat dar asta a trecut, și fratele tău erea mai mic și nu știa că ceea ce face e rău. Poți încerca să legi o relație mai apropiată cu el, să-i ceri sfaturi, dacă nu încearcă să ai un cerc de prieteni la școală, va face lucrurile mai ușoare. Nu te izola, impune-te ca persoană și nu băga în seamă animalele.

| NatureSelf a răspuns:

Oh pana implinesti 18 ani iti va trece. bine ca ai frati pe cine sa te tachinezi, ma gandesc ca v-ati tachinat mai serios. dupa ce parasesti pragul 18 ani, esti barbat matur, pana atunci daca vrei sa vorbesti cu cineva, acea persoana trebuie sa fie mama ta. ea te va intelege

| Narcis2007 a răspuns:

Si eu am patit ceva de genu asta...o sa treaca

| DenisaMetal a răspuns:

E o perioada grea prin care trece fiecare om din lume, dar lasa-i sa uite la tine, cel mai important e sa fii tu insuti si sa fii puternic ca in unele scoali este welcome in jungle sau mai rau.Fii puternic si recapatati incredera in tine, nu are rost sa fii suparat, sunt momente cand cedezi si e greu sa te mai ridici din cauza ca fiecare avem clipe triste sau fericite.Asa e viata trebuie sa o acceptam cum e.Cu fete e mai delicat, dar aceea fata care te va place se va apropia de tine, numai sa ai rabdare pentru ca ce al tau e pus deoparte.

| gabytz18 a răspuns:

Deocamdata esti putin confuza. Tu stii ca exista o problema de o natura, dar inca nu stii foarte sigur care e ea si nu-i cunosti nici cauza. Esti putin derutata, imi place de tine ca stii de unde sa pornesti. Cred ca problema ta se va rezolva cu un psiholog, foarte repede. AI dreptate, ai nevoie de cineva care sa te asculte si sa-ti prezinte niste "chestii" care sa te faca sa realizezi unde e problema. O data ce gasesti problema exact cum este iti va fi mai usor sa o remediezi. DAca vrei sa stam de vb iti las ID-ul pe privat.

Răspuns utilizator avertizat
| EnvyU a răspuns:

Si eu am impresia ca se uita lumea ciudat la mine cand merg pe strada tongue dar incerc sa imi reamintesc ca totul este doar in mintea mea, si daca ar fi sa se uite si sa ma judece atunci ma gandesc si ce daca? e dreptul lor asta e nu ar trebui sa ma deranjeze, Trebuie sa nu iti pese de cei din jur si sa te simti bine in pielea ta, e mai greu de facut dar nu imposibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai la tine indiferent de ce uita lumea tot bine e.daca esti haios,te inteleg toti,e ceva normal la adolescenti si vou va sta bine oricum fiindca oricum toate sunt puse pe sama teribilismului.daca esti prea in regula,esti admirat fiindca un tanar elegant ingrijit,si binecrescut daca mai e si simpatic,atrage privirile. tineretea e frumoasa si intr-o panza de sac daca o imbraci. sfatul meu? pieptul in fata,capul sus, fii tu insuti, fiindca esti intre mii, la fel ca tine care au aceleasi probleme.fii primul care maturizeaza.nu te sinti stanjenit sau sa nu-ti fie frica sa spui ceia ce gandesti.cauta si fa tot ce e bine, si gandeste-te ca estiun viitor adult in devenire.copacel,timpul trece iute.

| Nesquik98 a răspuns:

Crede-ma te simti asa nu din cauza fratelui taubine poate putin si eu am un frate de 22 de ani)dar nu asa conteaza. unde este acest liceu? daca e in Bucuresti nu trebuie sa-ti faci griji pentru ca singurul liceu sportiv e anghel saligny si pe acolo trec multi tigani si coacalari dar uni sunt chiar de treaba(dar chiar daca unii sunt de treaba nu as vrea sa ma duc acolo dar infine tu ar trebui sa te muti din liceu cat mai repede inainte ca acei oameni sa te influenteze negativ si sa le preiei comportamentul.

| CipyyKao96 explică (pentru Nesquik98):

Mircea Eliade, Bucuresti.