| JohnKing a întrebat:

Salut, am o problema. Sunt baiat si am o "problema" cu penisul...cand e culcat, pot trage pielea sa iasa capul penisului, deci nu ma inteapa, nimic, dar cand o am sculata nu pot duce pana in jos, ma inteapa, simt ca se strange de capul penisului, oare de ce? Sunt virgin, dar nu cred ca e de la virginitate...

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Am lasat acest raspuns in urma cu cateva zile si i-am explicat respectivului user, iar acum si tie ca afectiunea de care suferi este denumita stiintific fimoza. Daca nu este indepartata cauza fimozei si rezolvata problema este aproape sigur ca vei avea foarte mult de suferit atat tu cat si viata ta sexuala. In cazul fimozei este de vina deschizatura mult prea stramta/mica a PREPUTIULUI (pielea mobila de pe penis care acopera glandul in stare flasca) si asta se datoreaza faptului ca exista un asa numit "inel" cu celulele foarte rigide care nu permit intinderea pielii adica o suficienta marire a deschiderii preputiului si din acest motiv in momentul in care penisul intra in erectie si acesta isi mareste volumul/dimensiunea glandului (capului penisului), pielea preputiului nu mai poate trece peste gland in vederea realizarii decalotarii acesteia.Deoarece in cazul tau se pare ca afectiunea nu este grava, (se poate actiona in vederea largirii acestei deschideri prin folosirea metodei chirurgicale in cazurile foarte grave) exista metoda ce poate fi folosita, aplicata/efectuata acasa prin decalotarea repetata a penisului in stare flasca– procedeul Beauge, adica o manopera uneori sinonima cu masturbarea. In vederea intinderii celulelor existente in "inelul" preputiului se recomanda sa fie folosit ca unguent unul din produsele: BETADERM (betametazona) sau DERMOVATE (propionat de clobetasol 0, 05%) care se gaseste in orice farmacie, cu care se va unge pielea din zona glandului (capului) si dupa ce unguentul este absorbit in intregime de preputiu (pielea ce acopera glandul) se va masa si intinde preputiul in toate directiile pana la aparitia durerii, adica pana la limita suportabilitatii.Se aplica tratamentul de 2-3 ori pe zi, timp de 2 saptamani cu 1 saptamana pauza. In caz de nevoie se reia tratamentul de mai multe ori. Chirurgical se rezolva in cateva minute fara nici un efort. Inainte de toate ar fi recomandat sa fii consultat cel putin de medicul de familie. In caz contrar, spor la lucru si multa rabdare in cazul in care optezi pentru acest mod de rezolvare. Multa sanatate.

| JohnKing explică (pentru corbulalbrosu):

Deci nu e o problema grava? Ma pot rezolva niste medicamente si penisul e ca nou? big grin

| JohnKing explică (pentru corbulalbrosu):

Deci nu e o problema grava? Se poate rezolva nu?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru JohnKing):

Nu este nevoie de medicamente. Este nevoie de unul dintre unguentele indicate. Unguentul dupa ce este absorbit de piele are rolul de a "inmuia" celulele din pielea preputiului in vederea usurarii intinderii lor pana in momentul in care deschiderea preputiului ajunge sa se largeasca suficient pentru a se reusi decalotarea usoara si fara durere a glandului si trecerea usoara si fara probleme a pielii preputiului pana dincolo de santul balanopreputial (gatul penisului). Procedand asa vei avea in curand un penis FUNCTIONAL. Spor la lucru.

| YingYang a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Ceva 'unguent' pentru marirea a 'penisului' nu exista?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru YingYang):

Deocamdata stiinta si cercetatorii din laboratoare nu au reusit aceasta "performanta" sa inventeze sau sa produca asa ceva. Toate produsele "miraculoase" care provoaca o crestere "spectaculoasa" a penisului intr-un timp record, s-au dovedit (in timp) a fi simple produse fara nici un efect real, a caror promovare si comercializare este facuta de niste sarlatani in dauna unor naivi care sunt dispusi sa cheltuie sume mari de bani. Cel ce va reusi o astfel de performanta sa inventeze un astfel de produs, in timp record va fi cunoscut pe intregul mapamond si la fel de rapid va deveni si multimiliardar.