| OnlyOneLove a întrebat:

Salut,am o problema sunt impreuna cu o fata de o luna si ca orice baiat am un BFF (fata) si incepe sa imi placa de ea, dar o iubesc pe iubita mea si nu as face prostia sa ma despart de ea, oricum azi am fost cu ea afara si simtiam un sentiment ciudat si parca voiam sa o sarut....Eu vorbesc cu ea despre orice de la lucruri banale pana la sex si inainte imi placea de ea dar am intrebat daca vrea sa fie cu mine si m-a refuzat iar acum zice "Ce proasta am fost".Nu stiu ce sa fac sa rup relatia desi nu as vrea...sau sa traiesc cu sentimenul acela ciudat de fiecare data cand o vad.(o vad destul de des, sunt in aceeasi clasa cu ea) Ajutati-ma (Scuze pentru greselile de ortografie)

Răspuns Câştigător
| LeontinAndrei a răspuns:

In primul rand nu ii spune "iubita" prietenei tale pentru ca asta ar insemna sa o iubesti, ceea ce este clar ca tu nu faci. Daca tu nu mai esti atras de prietena ta eu zic sa inchei relatia cu ea, dar in asa fel incat sa nu o ranesti.
Despre amica ta... daca esti 100% sigur ca vrei sa inchei relatia de amicitie dintre voi si vrei sa treceti la ceva mai mult atunci poti sa te bagi cu ea.

Ideea de baza este ca noi nu putem alege pentru tine, ci tu trebuie sa faci cum simti ca este mai bine. Chiar si asa trebuie sa ai grija ce alegi deoarece relatia cu amica ta poate sa se termine prost si astfel poti pierde un prieten foarte bun. Esti dispus sa iti asumi riscul?

Be smart and take care.winking

| OnlyOneLove explică (pentru LeontinAndrei):

Cand sunt langa prietena mea (BFF) Toti spun ca ne potrivim...Si despre iubita mea spun:Nu va potriviti, ea ii cu 1 an mai mare ca mine si acum intra la liceu si toti spun ca o sa gaseasca pe altu acolo.Dar eu nu vreau sa cred asta si imi este foarte greu.

| LeontinAndrei a răspuns (pentru OnlyOneLove):

Pai toti adolescentii se schimba cand intra la liceu. Ea se va schimba, tu te vei schimba si amica ta se va schimba. Este ceva normal.
Revenind la subiectul de baza, tu esti nehotarat si incerci sa te agati de parerile celor din jur. Nu vrei sa renunti nici la prietena ta dar vrei sa ai si o relatie cu amica ta. Un lucru este sigur, NU le poti avea pe amandoua. Daca tii mai mult la prietena ta atunci ramai cu ea, dar daca tu crezi ca vei fi mai fericit cu amica ta decat esti acum si daca tii mai mult la ea atunci renunta la prietena ta si vorbeste cu bff si incercati.
Dupa cum am mai spus, noi nu iti putem spune ce sa faci ci doar sa iti prezentam anumite optiuni pe care le ai la dispozitie. Tu trebuie sa alegi ce crezi ca e mai bine pentru tine.

| OnlyOneLove explică (pentru LeontinAndrei):

Multumesc,sunt hotarat raman cu iubita mea happy

8 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Trebuie sa te hotarasti intr-o directie.

| Painkeeper a răspuns:

Dupa cum observi si tu este un caz destul de greu, insa trebuie sa te gandesti in primul rand la TINE! Tu contezi mai mult! Se va tine cu o inima franta, alege: ori a ta, ori a actualei tale iubite. Depinde si cat de mare este dragostea ta pentru BFF-ul tau!

| OnlyOneLove explică (pentru Painkeeper):

Cum am cunoscut-o pe iubita mea a 2 zi am fost cu ea am avut si mici certuri in care am plans..si BFF tot timpul a fost alaturi.Actuala iubita a avut (5-10) iubiti.

| Painkeeper a răspuns:

E clar... BFF-ul tau e mult mai buna iubita!

| OnlyOneLove explică:

Cand am zis ca am fost cu ea afara ma refeream la BFF