| ionelcalus a întrebat:

Salut
Am observat acum 20 de minute, ca lângă penis la 3-4 cm mi-a apărut o umflatura care atunci cand o ating ma doare. Nu se vede dar dacă pui mâna se simte ca o bila micuță.
Ce este?
Este ceva foarte grav?
P.S. am 13 ani si m-am masturbat destul de des
2 ori pe zi cam asa

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi de urgenta la medic!
Umflaturile nu sunt semn bun, dar luate din timp si tratate se pot vindeca.

| ionelcalus explică (pentru Violleta2022):

Poate sa fie hernie?
Efort nu am făcut aproape deloc dar din ce am văzut pe yt hernia se formeaza aici si ma tem să nu fie
Da totusi mi-e rusine de părinți sa le spun asta

| Violleta2022 a răspuns (pentru ionelcalus):

Rusine de parinti? sa vezi cum este cand mergi la medic sau la asistente...
In orice caz, poate fii hernie, poate fii un ganglion inflamat, sau chiar cancer, oricum trebuie sa vezi de urgenta un medic, pentru a se constata natura acelei galme, a primi tratament de urgenta sau operatie la nevoie.

Cat priveste rusinea... tu crezi ca noi fetele si femeile mergem de placere la ginecolog? Si totusi, mergem din cauza problemelor de santate ca sa nu murim ca proastele, stand acasa, ca ne este rusine.
Trebuie sa intelegi ca, este vital sa mergi de urgenta acum cu unul din parinti la medic!
Medicul de familie este cel care trebuie sa-ti dea trimitere la specialist, dupa o consultatie sumara si eventual niste analize sau ecografie sau xray.
Sexologul nu are nici o treaba aici, ala da sfaturi despre sex doar! Cel mai probabil este nevoie de urolog sau chirurg, dar asta se va stii cu exactitate, in urma acelor scanari si analize medicale.

| Emilian65 a răspuns:

Mergi de urgenta la un medic sexolog sau urolog. Ei sunt cei care te sfatuiesc ce ai de facut in cele ce urmeaza.

| VICTORTPURO a răspuns:

Mergi la un medic specializat, nu este de gluma cu asta.

| AisChiub a răspuns:

Nu are legatura cu masturbarea. Du-te la chirurg