| anonim_4396 a întrebat:

Salut!

Am si eu o curiozitate. De vreo 5 saptamani m-am mutat la un nou loc de munca, unde am o colega (suntem pe acelasi etaj, dar echipe diferite). Ei bine, fata asta, ma place sigur. Daca trece pe langa mine de 15 ori, de 15 ori se uita la mine, vine mereu in zona mea, vine pana la mine la scaun si se intoarce inapoi prefacandu-se ca cauta ceva, etc. laughing
Uneori e amuzant, iar alteori pare un pic cam aiurea. Eu nu am facut niciun pas pentru ca sunt un tip nou acolo si nu m-am dus cu astfel de ganduri, sa stau sa "vrajesc" femei. Altele sunt interesele mele.
Dar ce ma frapeaza pe mine este comportamentul fetei asteia. In loc sa vina si sa incerce sa vorbeasca cu mine daca ma place (da, pentru ca eu sunt nou acolo si nu cunosc multa lume, asa ca ea avea alibi sa se bage in seama chiar daca suntem in team-uri diferite), face toate chestiile alea enumerate mai sus si incearca sa imi atraga atentia, chestii care mie mi se par de 10 ori mai grele decat daca ar fi venit si ar fi spus ceva de genul "buna, sunt x, am vazut ca esti nou, cum iti place locul, etc".
Si in general de ce se comparta femeile asa? Sunt situatii cand pot sa faca si ele primul pas, dar totusi nu il fac si se multumesc doar cu ce vine la ele. Nu inteleg logica asta a lor.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Doar prostutele se comporta asa, nu toate femeile.
Generalizarea ta nu-i corecta!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este logică, nu ai ce să înțelegi. Dacă îți place, dă-te la ea, dacă nu, ignoră.

| FreddieM a răspuns:

As fi curios. O placi pe colega?
Daca o placi, e un tren care sigur ajunge la destinatie.
Se pare ca partea ei de misiune in speranta unei legaturi si-a cam facut-o. Acum depinde de tine cum actionezi.
Daca nu reactionezi la semnalele ei, la un moment va intelege ca nu esti ok pentru ea si va bate in retragere iar tu te vei simti acelasi rege urcat pe piedestalul unde nu ajunge nimeni.
Daca nu o placi, considera nul ce am scris mai sus.
Cheers

Răspuns utilizator avertizat
| isemilia a răspuns:

In general fetele nu fac primul pas fiindca exista mereu posibilitatea ca baiatul sa placa o alta fata (mai ales ca spuneai ca mai multe colege sunt interesate de tine) si atunci situatia sa fie nu tocmai comoda, fie sa nu para ciudat. Corect, probabil pare mai dubios ca se holbeaza la tine si ca tot vine in jurul tau, insa probabil ea prefera sa astepte sa ii dai tu un semn ca o placi, ca sa nu incerce degeaba.

| Design2021 a răspuns:

In majoritatea cazurilor femeilor le place si sunt obisnuite sa fie ele abordate.

Este mai usor pentru ele sa refuze, decat sa fie ele refuzate.