| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua.

Va rog sa ma ajutați cu un răspuns.
Menstruația a venit pe 19.06 și a trecut pe 22. Ciclul este regulat. În aceeași luna vine pe 19.
Cate zile de la menstruația pot avea contact sexual neprotejat? În același timp, folosesc ca metoda de contracepție crema Pharmatex.
Își face efectul crema după primele 4-5 zile de la menstruație?
Crema o iau la recomandarea medicului.
Mulțumesc pentru un răspuns.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a fi CORECTA informata in privinta structurii oricarui ciclu menstrual complet, trebuie sa cunosti urmatoarele aspecte si explicatii.
-- INTERVALUL ca timp a zilelor care sunt situate/cuprinse intre cele 2 zile de pornire a sangerarii in cazul a 2 menstruatii care se produc consecutiv (una dupa alta), reprezinta 1 CICLU MENSTRUAL complet. In cazul tau ciclul menstrual este de tipul REGULAT fiindca in fiecare luna sangerarea incepe la aceeasi data calendaristica si are lungime de 30-31 de zile cate are o luna.
Fiecare ciclu menstrual care are lungimea mai mare de 24 de zile este format din 4 perioade distincte dar de la aceasta regula fac exceptie ciclurile scurte de 21, 22 si 23 de zile care au doar 3 perioade fiindca in cazul lor lipseste a 2-a perioada, dupa cum urmeaza :
1.) CICLUL MENSTRUAL incepe cu perioada zilelor de sangerare adica cu MENSTRUATIA, cea care poate avea lungimea cuprinsa intre minim 2-3 zile pana la 7-8 zile. In cazul tau are 4 zile fiind intre 19.06 -22.06;
2.) este urmata de a 2-a perioada care poate avea un numar variabil de zile (depinde de lungimea ciclului menstrual), care reprezinta perioada de INFERTILITATE RELATIVA cea in care posibilitatea de formare a sarcinii este foarte mica, dar NU si imposibila. In cazul tau perioada de infertilitate relativa este cuprinsa intre a 5-a zi a ciclului (prima dupa menstruatie) si a 11-a zi (inaintea perioadei fertile) adica intre zilele 23.06 -29.06
3.) urmeaza a 3-a adica PERIOADA FERTILA care are durata de 6-7 zile, fiind perioada in care formarea sarcinii este POSIBILA. In cazul tau PERIOADA FERTILA a actualului ciclu menstrual se va suprapune peste zilele de : 30, 1, 2, 3 + 4, 5 + 6, fiindca cel mai probabil ovulatia va avea loc in data de 4 sau 5 Iulie)
4.) fiind urmata de a 4-a perioda (ultima) a ciclului menstrual care reprezinta PERIOADA INFERTILITATII ABSOLUTE a oricarui ciclu menstrual care are intotdeauna durata, lungimea fixa de 14 zile. In cazul tau aceasta perioada a infertilitatii absolute se va suprapune peste intervalul zilelor situate intre 07.07 - 18.07.
Astfel ca SINGURA perioada a fiecarui ciclu menstrual in care se poate forma sarcina este cea de a 3-a, adica PERIOADA FERTILA de 6-7 zile care in acest ciclu menstrual va fi intre 30.06 - 06.07
-- In primele 2 intervale de timp, adica 19.06 -22.06 si 23.06 - 29.06 chiar si daca sexul se termina cu ejacularea spermei in vagin adica in zilele de MENSTRUATIE si in zilele PERIOADEI DE INFERTILITATE RELATIVA, formarea sarcinii d.p.d.v. teoretic este IMPOSIBILA in proportie de peste 95-97%,
-- iar in ULTIMELE 9-10 (11) zile ale ciclului menstrual actual, care reprezinta perioada de INFERTILITATE ABSOLUTA, situate intre (08) 09.07 - 18.07, formarea sarcinii este 100% IMPOSIBILA chiar si atunci cand SPERMA este ejaculata in vagin intentionat sau din greseala in fiecare zi. Concret, in cazul tau este indicat sa folosesti crema spermicida Pharmatex in perioada cuprinsa intre cea de a 10-a si 20-a zi a ciclului (28.06 - 08.07)
Multa sanatate!

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Va mulțumesc frumos!

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Deci pot folosi crema Pharmatex ori de câte ori am contact, fără nici o problema. Chiar dacă sunt în perioada fertila sau nu...