| IulianCriss a întrebat:

Am si eu o întrebare, iubita mea ia anticonceptionale, i-a venit ciclu, insa are stari de amețeală, voma, si o cam doare in capul pieptului, poate sa fie gravida? Menționez ca in pauza aia de cateva zile, nu am avut act sexual. Mulțumesc

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de cate luni ia anticonceptionalele si cand a avut sexul, la cata vreme inainte sau dupa ce a inceput sa ia anticonceptionalele.

O alta problema ar putea fi: efectele negative ale anticonceptionalelor, daca sunt luate dupa ureche, fara niste analize hormonale si fara vprescriptie data de medic.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca pastilele AC sunt folosite cu scopul de a asigura protectia contraceptiva, in acel caz intreaga activitate hormonala a femeii se modifica semnificativ si din acest motiv procesul sangerarii menstruale privind modul de desfasurare se modifica d.t.p.d.v. chiar foarte mult, astfel ca deseori atat timpul ca numar de zile cat si modul in care se produce sangerarea poate sa devina complet diferita fata de sangerarile menstruale anterioare. Fiindca multe fete/femei nu citesc cu atentie instructiunile de folosire a acestor pastile prezentate detaliat in prospectul care insoteste produsul, nu inteleg ca procesul menstrual se modifica intr-o anumita masura. Din acest motiv trebuie avut in vedere faptul ca prin folosirea corecta conform intructiunilor a tuturor celor 21 de pastile AC, adica prin administrarea lor zilnica si pe cat este posibil mereu la aceeasi ora, acest medicament asigura instalarea in organism a unei protectii contraceptive maxime si din acest motiv formarea sarcinii devine practic IMPOSIBILA intr-o proportie cuprinsa intre 99, 2% - 100%. Iubita ta va trebui sa se obisnuiasca cu aceste modificari ale modului de desfasurare a menstruatiilor viitoare si sa inteleaga ca poate sa intretina acte sexuale neprotejat si in timpul celor 7 zile de pauza (in care nu se administreaza pastile), fiindca in continuare protectia ramane si este asigurata la aceeasi valoare ca in zilele in care foloseste pastila AC. In concluzie NU poate fi insarcinata, iar acele stari de rau mentionate au o cu totul alta origine. In astfel de situatii, o consultatie efectuata de medicul de familie ar putea fi mai mult decat binevenita si benefica. Multa sanatate!

| Necunoscut112 a răspuns:

Nu, are alte probleme. Si ar trebui să fii in continuare ingrijorat, că drama nunse rezuma la o sarcină nedorită. Poate are gastrita/ulcer.