| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare si sunt mai mic si nu stiu ce sa fac...

De cateva luni (4-5) ma "masturbez" dar nu cred ca o fac corect, practic ma "frec" de pat pana ejaculez si acum cateva saptamani am observat ca mi-au aparut niste bubite foarte mici si albe pe pielita de langa capul penisului...nu stiu ce sa fac, este normal? Nu ma dor si nu ma deranjeaza dar sunt putin ingrijorat si inca nu le-am spus parintilor.

8 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

„Bubițele" sunt normale - se cheamă papule perlate peniene. (PPP).
Nu există metodă „corectă" de masturbare - dacă ajungi la orgasm, înseamnă că pentru tine e ceea ce trebuie.
Și nu trebuie să te repeți punând întrebarea de mai multe ori.

| mentholinks a răspuns:

Pai daca nu te dor si nu te deranjeaza lasa-le acolo daca sunt foarte mici si albe. Stiai ca sunt alunite, in special alea mai ciudate care pot produce cancer si este recomandat sa mergi la dermatolog cand observi o schimbare la o alunita? Si tu te preocupi de niste bilute albe de pe pla. Fain.

| acerr a răspuns:

Tu ai nevoie de niste curele la popo, asa ca nu te mai masturba, mai bine aplica ti cateva curele si iti trece pofta

| Username272 a răspuns:

Prima dată lasa masturbarea si nu o mai face e posibil ca pe viitor sa ai o problema, numită ejaculare precoce adică foarte rapida, si zic asta pentru ca nu o sa mai poti sa iti satisfaci prietena si o sa aveti neînțelegeri si certuri, si acele bubite sunt normale, nu te speria, este totul in regula! Lasă corpul, el le rezolva pe toate

| doctorandus a răspuns (pentru Username272):

Suferi de delir mistic?

Masturbarea nu produce ejaculare precoce. Sursa: Strassberg, Donald S.; Mackaronis, Julia E.; Perelman, Michael A. (2015). "Sexual dysfunctions". In Blaney, Paul H.; Krueger, Robert F.; Millon, Theodore. Oxford textbook of psychopathology (Third ed.). NY: Oxford University Press. pp. 441–442. ISBN 9780199811779. OCLC 879552995.

| Username272 a răspuns (pentru doctorandus):

(2015) nu te lua dupa tot felul de surse, masturbarea si vizionarea videoclipurilor porno pot duce la ejacularea precoce, pentru ca individul aleargă după orgasm, si organismul ii da acest lucru si la un moment dat o sa fie un obicei prost al organismului in a ejacula rapid

| doctorandus a răspuns (pentru Username272):

Ideea ca masturbarea imbolnaveste este delir.

| Boomboombaw a răspuns:

Salut,dacă vrei te învăț eu cum sa o faci,, corect"fără sa Riști vreo iritație