| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Am si eu o intrebare.Sunt virgin,iar penisul nu mi se decaloteaza decat daca ma fortez,dar nu ramane asa+ca e un pic dureros si am o sensibilitate la atingerea capului penisului cand e decalotat. Ideea e in felu' urmator: daca nu mi se decaloteaza si fata sa zicem ca-mi face oral,o deranjeaza cu ceva? mi-e sa nu se uite ciudat, sau ceva in genu fiindca nu se poate decalota complet laughing. ( mentionez ca are 16cm in erectie,eu-s virgin, iar fata nu e si am emotii pentru chestia cu decalotatu'.) DAU funda pentru un raspuns bun.

1 răspuns:
| AlexanderAdrian a răspuns:

In principiu atat timp cat se decaloteaza are toate sansele ca in timp pielea sa devina mai elastica decat e acum si sa se decaloteze fara probleme. Ma ingrijoreaza insa faptul ca revine la loc, asta inseamna ca "inelul" din varf nu e suficient de elastic incat in timpul excitatiei sa se dilate, adica pielea sa se intinda si atunci iti trebuie niste exercitii, specialistii spun ca ar trebui decalotat in apa mai fierbinte (nu exagerat desigur) ca si cum ti-ai flexa muschii, adica sedinte cu repetari si se spune ca intr-un timp decent pielea se va extinde si nu vei mai avea probleme.

S-ar putea ca la penetrare sa se rupa si ata cum se spune, uneori asta inseamna o desprindere controlata a liniei de piele care tine preputul legat de capul penisului. Din motive similare cu situatia ta, multi isi indeparteaza aceasta legatura chirurgical ceea ce se face usor si rapid. Insa totul are mari sanse sa se rezolve de la sine.

Apoi, in timpul excitatiei, in mod normal curge un lichid transparent, prespermatic. Acesta lubrefiaza atat capul penisului cat si preputul care sub actiunea lubrefierii ar trebui sa se extinda in asa fel incat decalotarea sa se faca nedureros si complet iar pielea trasa sa arate in asa fel incat nici nu prea ar exista preput. Adica eu acum iti explic cam cum ar fi normal ca pielea preputului sa se comporte.

Nu trebuie sa te impacientezi fiindca la tine preputul se trage totusi din cate am inteles de tot, chiar daca fortat. Sunt baieti care au fimoze avansate si nu pot decalota nici cu politia. Daca in urma acelor exercitii de decalotare, in decurs de cateva luni nu observi o imbunatatire poti si ar trebui sa intrebi si un medic.

Nu cred ca pe prietena ta o va deranja prea mult problema cu decalotarea dar va trebui sa fie putin mai atenta sa nu aplice o presiune prea mare. 16 cm sunt foarte ok, incearca sa te destresezi si daca veti face sex nu uita de prezervativ, unul bine lubrefiat.