| Yralbo007 a întrebat:

Am si eu o mica problema. Problema ar fi ca ejaculez prea repede. Credeti ca e vreo boala sau am probleme ceva? Si ce-mi recomandati sa fac in cazul acesta? Dau funda, multumesc!

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca cel mai probabil, deocamdata esti un tanar adolescent si in organismul tau activitatea hormonala este foarte intensa, reiese ca in cazul tau NU este vorba de o disfunctie a organelor tale reproducatoare si nici de ejacularea precoce fiziologica. Ejacularea rapida poate fi apreciata ca fiind ''normala'' fiindca cel mai probabil se produce dupa instalarea starii de excitatie, sau a starii de surescitare, indiferent care ar fi natura factorului care iti provoaca starea de excitatie. Ejacularea precoce este considerata ca fiind o disfunctie sexuala si NU un proces care se datoreaza starilor intense de excitatie (a surescitarii), ori a starii de abstinenta prelungita, care exista mai ales in cazul tinerilor adolescenti din cauza neinceperii vietii sexuale si bineinteles fiindca lipseste... experienta sexuale. Se considera ca tinerii scapa de aceasta ''problrma'', NUMAI dupa trecerea unui anumit timp fata de momentul de incepere a vietii sexuale si de asemenea DOAR in urma intretinerii de contacte sexuale constante, cat mai numeroase si mai ales atunci cand acestea sunt intretinute cu una si aceeasi persoana.
Doar in aceste conditii se poate obtine experienta sexuala necesara pe baza careia barbatul va reusi sa-si coordoneze, controleze si retina ejacularea spermei atat timp cat doreste si este necesar. Numai daca se procedeaza in acest mod, se poate spera ca in majoritatea cazurilor procesul de ejaculare sa se stabilizeze si sa devina normala. In prezent nu exista pe piata/in comert niciun medicament sau vreun preparat pentru tratarea acestei afectiuni, care in conformitate cu studiile efectuate de cercetatori se pare ca afecteaza 1 din 3 barbati. Astfel, reiese ca in acest moment singurele tratamente de "specialitate" si cu adevarat eficiente se reduc la eventuale sedinte de consiliere psihologica sau folosirea medicamentelor antidepresive. Insa in cazul tau (particular) in mod garantat o iubita adevarata, ar reprezenta tratamentul adecvat fiindca numai prezenta si/sau
existenta unei prietene/iubite, te va "vindeca" si scapa definitiv de toate necazurile actuale. Multa sanatate!

| doctorandus a răspuns:

Masturbarea nu produce ejaculare precoce. Sursa: Strassberg, Donald S.; Mackaronis, Julia E.; Perelman, Michael A. (2015). "Sexual dysfunctions". In Blaney, Paul H.; Krueger, Robert F.; Millon, Theodore. Oxford textbook of psychopathology (Third ed.). NY: Oxford University Press. pp. 441–442. ISBN 9780199811779. OCLC 879552995.

| Emilian65 a răspuns:

Răspunsul tău aici ...Lasa-te de masturbare si totul va fi ok.

| GouDidodino a răspuns:

Cand simti ca iti vine, scoate-o si stai cu ea putin afară, încearcă sa te abtii, apoi o bagi la loc si tot asa, e vorba de autocontrol. O Sa reușești

Răspuns utilizator avertizat