| Andrei4k33 a întrebat:

Am si eu o mica problemă. Sunt împreună cu o fata de 1 an si ceva. O cunosc destul de bine și ea obișnuia să aibă dereglari ale ciclului menstrual. La începutul relației ne speriam super tare chiar dacă ne luam măsuri de precauție, mereu prezervativ si era totul safe însă îi întârzia si cate o lună. De câteva luni a început să îi vina regulat, aproape perfect la timp însă luna trecută nu am făcut sex decât o singură dată. Am terminat, am mers, m-am spălat pe penis, am pus alt prezervativ si am început iar fără să mai termin si a doua oară. Totul părea super ok însă i-a întârziat 2 săptămâni chiar când ne gândeam ca a inceput sa se regleze. Oare care este cauza, eu nu vreau sa ma gândesc ca si dupa ce m-am spălat au rămas spermatozoizi acolo, m-am sters si cu prosopul după spălare. Multumesc!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fata a avut si ARE un ciclul de TIP NEREGULAT, ca atare nu va veni niciodata la timp si nici nu se poate vorbi de intarziere, in cazul ei.
Cum nu se poate estima sau calcula urmatoarea menstruatie, ovulatie si perioada fertila, este indicat sa faceti sex NUMAI cu PREZERVATIV, pentru a nu o lasa gravida.

| corbulalbrosu a răspuns:

De obicei ciclul menstrual care genetic are caracteristica principala de a fi de tipul NEREGULAT, de regula ramane la fel toata viata, in cazul in care femeia nu urmeaza un tratament hormonal. Doar aparent s-a produs reglarea amintita si numai pe o anumita perioada, dar a revenit la caracteristica sa de baza fiindca factorii care provoaca perturbarea activitatii hormonale au ramas in continuare tot aceeasi si nemodificati. In mod cert aceasta ''intarziere'' NU este provocata de o sarcina instalata in uter, ci este rezultatul unei dereglari hormonale care este putin mai severa. Fiindca asa zisa ''intarziere'' este mai mare de cele minim 7-8 zile considerate necesare si suficiente pentru a fi atins momentul optim de a fi efectuat testul de sarcina, reiese ca rezultatul testului de sarcina efectuat acum, dupa 14 zile va fi in proportie de peste 98-99% VALID, VALABIL si CORECT.
Este indicat sa se prezintela si la un cabinet de Endocrinologie cat si la cabinetul de Ginecologie- Obstetrica, pentru a fi cat mai complex consultata, fiindca doar asa se poate stabili in ce mod se poate interveni pentru a remedia situatia existenta. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Dacă nu are un ciclu regulat e normal să îi întârzie.

| Mariarobertina300000000 a răspuns:

Este posibil sa fi avut vreo scapare, mna se intampla!
A trecut ceva timp.
Daca avea si inainte intarzieri asa de mari... poate este doar asta.
Eu zic sa luati un test de sarcina sa stie o treaba...si sa nu va speriati din prima e posibil sa fie vorba si de o dereglare, mai ales avand si antecedente.
Sa incerce sa faca sport si sa consume o alimentatie cat de fat sanatoasa, nu doar va regla ciclul dar daca face sport acesta va veni putin mai repepede.
Ma rog pana la miscare cumparati un test de sarcina si vedeti!