| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am si eu o nelamurire, am multi prieteni care spun ca vaginul femeii ramane mai larg daca a avut mai multi parteneri sau daca are o viata sexuala activa. Adica eu din ce stiu ramane dilatat doar in timpul sexului iar dupa isi revine la normal. Gen daca eu imi fac o prietena si ea a fost cu altul ea nu mai este ca la inceput? Deja imi fac niste ganduri aiurea, va rog sa nu radeti.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Muschii vaginului prezinta o anumita particularitate mai iesita din comun, ceea ce ii diferentiaza de restul muschilor existenti in organism. Aceasta particularitate cu totul diferita consta in structura si constitutia fibrelor musculare care sunt si extrem de elastice si au si capacitatea de a se putea intinde foarte mult si in foarte scurt timp/aproape imediat sa revin atat la lungimea cat si la forma initiala in momentul in care a dispare factorul... perturbator extern. Aceasta particularitate se manifesta cel mai vizibil in timpul nasterii naturale, atunci cand lungimea fibrelor musculare in decurs de cateva ore se mareste de mai multe ori. Existenta acestei particularitati reprezinta proprietatea unica de a favoriza si permite vaginului sa poata sa-si modifice diametrul foarte repede, in decurs de cateva minute (rar ore) de la cei circa 4 cm largime a canalului vaginal la o largime de circa 15-18 cm in timpul nasterii noului nascut si revenirea la forma si largimea sa normala in decurs de cateva zeci de minute. Si acest lucru se poate repeta de mai multe ori, fara a fi deloc afectata largimea vaginului nici dupa nasteri multiple. In concluzie poti fi sigur si convins ca este cu totul inutil dar si ilogic sa-ti faci probleme in aceasta privinta. Sanatate!

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cica dupa sex se spala si e ca noua, nu are cum sa ramana tunelul feroviar lungit, isi restabileste norma in care sta in mod normal si asteapta garnitura noua sa intre in ea

| Cristina788 a răspuns:

Eu am facut sex de mai multe ori si sunt de parcă as fi virgină. Nu am Nicio schimbare

| MarcelBoaba69 a răspuns (pentru Cristina788):

Vrei sa vezi ca nu mai mergi? happy

| cristimihailov a răspuns:

Poate ar trebui sa iti schimbi anturajul cu totul.
Si poate ar trebui sa iti gasesti si o prietena, ca ai preocupari problematice.

| Eireann a răspuns:

E un mit. Vaginul este elastic si revine la forma initiala dupa actul sexual. Gandeste-te ca e suficient de elastic sa permita trecera unui bebelus in timpul nasterii si apoi sa isi revina cam la marimea originala.

| Dana1999 a răspuns:

Ba Da, dar in timp mușchii vagimului se slăbesc si femeia poate sa fie mai largă.