| Alexxxxtipsss a întrebat:

Salut,am si eu o problema, acum cateva zile am facut sex cu prietena mea si am facut neprotejat, chestia este ca am simtit ca am scapat ceva mai mult, as dori sa stiu daca sunt sanse sa ramana însarcinata, țin sa menționez ca am facut-o dupa 5-6 zile de la menstruație, multumesc

12 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Doar in cazul in care actualul ciclu menstrual este programat hormonal sa aiba lungimea mai mare de 28 de zile, numai atunci primele 9-10 zile ale ciclului menstrual fac parte din prima perioada INFERTILA a ciclului.
2.) Numai in cazul in care lungimea ca numar de zile a ciclurilor menstruale anterioare a fost mereu mai mica de 28 de zile, doar in acele cazuri PERIOADA FERTILA poate sa inceapa inainte de cea de a 9-a, 10-a zi si astfel actul sexual sa fi fost intretinut in una din zilele perioadei fertile.
Nimeni nu poate sa ghiceasca numarul zilelor de sangerare menstruala in cazul prezentat. Fiindca lungimea poate fi de doar 3-4 zile sau de 7-8 zile reiese ca actul sexual a putut sa aiba loc in a 8-a - 10-a zi (3-4 + 5-6 = 8-10) sau sexul sa fi fost intretinut in cea de a 12-a - 14-a zi (7-8 + 5-6 = 12-14) adica in timpul zilelor apartinatoare PERIOADEI FERTILE reale.
Fiindca NU a precizat :
-- care este tipul ciclului menstrual regulat sau neregulat
-- data exacta in care a inceput ciclul menstrual/menstruatia
-- data in care a fost intretinut actul sexual,
-- data in care urmeaza sa inceapa viitoarea menstruatie,
s-au putut emite doar simple pareri, presupuneri si supozitii care pot fi 100% CORECTE dar la fel de bine pot fi si 100% GRESITE, INCORECTE si total ERONATE.
Totul depinde de cat esti de norocos sau ghinionist. Sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

In perioada pe care ai scris-o, iubita ta era in perioada nefertila, deci sansele de a ramane gravida sunt nule.

| cristimihailov a răspuns:

Daca stii ca nu o poti scoate la timp, pune-i prezervativ

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un risc exista. Sa n-o mai comiti devil

| Teo29 a răspuns:

Fa-o protejat pe viitor, exista risc de sarcina cu 1-2 zile inainte de ovulatie si cu 5-7 zile dupa ovulatie ( ovulatia - a 14-a zi cu aproximatie inaintea menstruatiei)

Sfat > folositi prezervativul corect, de fiecare data pe viitor

| NarcisIfrim a răspuns:

Bai eu stiu ca sunt 2 perioade infertile de la ziua 1 pana la 8 si dupa de la ziua 21 incolo..deci teoretic esti safe, depinde acum si de altii factori.

| Ciumpi35 a răspuns:

Eu zic să te duci să iei înapoi ce ai scăpat. E lucrul tău până la urmă.

| #sexplicatii a răspuns:

Salut,

Experiențele sexuale nu sunt mereu ca în filmele porno, iar din cauză că nu cunoști unele lucruri, poți ajunge în situații urâte.

Podcastul #sexplicații se specializează în educație sexuală.

În ediția despre filmele porno am discutat cu Anne-Marie Chelariu despre problemele abuzului de materiale pornografice, de ce sexul în realitate nu e ca acel din filmele XXX. Anne-Marie ne-a spus despre experiența sa când a văzut prima dată un film porno și în ce circumstanțe, dar și cum a reacționat. Am vorbit și despre statisticile din România și Republica Moldova, cum filmele porno afectează percepția de sine, cine sunt cei mai activi utilizatori și de ce.

În episoadele podcastului vei descoperi mai multe lucruri despre primul sex, menstruație, pastile contraceptive, poluții nocturne, orgasme, filme porno, masturbare și alte subiecte despre educația sexuală.

Ne poți asculta:

Pe canalul de Youtube Sexplicații: https://www.youtube.com/channel/UCxLfJnlwaxdjO7QjN92F5sg

Pe Apple Podcasts:
https://podcasts.apple.com/......1497343891

Pe Google Podcasts:
https://podcasts.google.com/......N0L3Jzcw==

Pe Anchor:
https://anchor.fm/sexplicaii

Pe Spotify:
https://open.spotify.com/

Dar și pe Instagram:
https://www.instagram.com/sexplicatii/

De asemenea, ne poți contacta la adresa de mail: podcast.sexplicatii@gmail.com

| Ancandf875 a răspuns:

Da,si chiar foarte mari. In urmatoarele doua saptamani de dupa mentruatie sunt sansele cele mai mari.Ele sunt mari si daca o faci in periodata nefertila dat pai acum. Iar daca o faceti fara prezervativ exista oricand riscul acesta. Daca vrea sa evite sarcina duceti-va si cumparati pilula de a doua zi si spune-i sa o administreze cat de repede poate. In primele 12 ore are eficienta cea mai mare. Este in jur de 60 lei.Pe viitor protejati-va.
Multa sanatate!

| Alexxxxtipsss explică (pentru Ancandf875):

Dar cineva mi-a zis ca în primele 5 zile dupa menstruație nu poate ramane..sunt sanse super mici

| Ancandf875 a răspuns (pentru Alexxxxtipsss):

Da, imediat dupa menstruație sunt sanse mai mici iar dupa 4, 5 de la aceasta sunt sansele destul de ridicate pentru ca urmeaza ovulatia.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Alexxxxtipsss):

Primele 5 zile dupa ce s-a terminat menstruatia? Sau in primele 5 de cand a venit? Pentru ca in cel din ultimul caz, asa este, acelea ar fi infertile. Dar dupa ce se termina ciclul, in functie de tipul regulat sau nu, in acelea exista riscul de sarcina.

Numai bine!