| 8ball a întrebat:

am si eu o problema...eu sunt in clasa a 10-a iar iubita mea in clasa a 9-a...invatam in acelasi liceu, dar ne veddem foarte rar. ea nu vine la mine.Eu mai ma duc pe la ea prin clasa dar imi zice ca are de invatat, etc etc.In pauze nu ma saruta.Sunt sigur ca nu ma inseala. Face asa pentru ca: "nu imi place sa se uite lumea la noi"...Nu stiu ce sa fac... i-am explicat ca nu are rost sa fie atenta la ce zic ceilalti, si in plus nu cred ca ceilalti se uita la noi.Va rog... dati-mi un sfat...

25 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sincer, in clasa a noua nu saruti o fata la scoala. E un gest indecent si fata are dreptate. Are maxim 16 ani, este inca la granita copilariei, ia-o incet ca nu va grabeste nimeni. Nu zic sa nu va pupati cand sunteti in parc, sau undeva numai voi doi. Dar la scoala e urat.

| psiholoaga a răspuns:

Sunt de acord cu prietena ta. Pe mine cand ma duce sau ma mai ia iubitul de la serviciu, nici nu ne sarutam pe buze pana nu iesim din firma, asa ca pot sa o inteleg. Ce-ar fi sa incepem sa ne lingem in birou, in fata colegilor si a sefilor? E aceeasi situatie si la prietena ta, respecta-i dorinta. Daca in restul timpului e afectuoasa si isi manifesta dragostea, inseamna ca e vorba strict de acest principiu de manifestare in fata colegilor. brigaela, la 16 ani nu mai e "la granita copilariei", ci in plina adolescenta. Inca doi ani si trece granita catre varsta adulta, nu e o problema de varsta aici, ci una de mediu.happy

| CevaNormal a răspuns:

Doamne fereste in clasa 9-10 si de acum se gandesc la inselare. Evident ca ea o sa se poarte asa, crede-ma sunt fete si cu mult mai mare ca ea si se poarta asa in public. Nu te intrista plateste cu aceeasi monedawinking

| simoSTAR a răspuns:

Ceva mai timida prietena ta big grin

| elyssa20 a răspuns:

Nu trebuie sa iti faci probleme, poate asa este ea mai pudica si nu ii place sa se sarute in vazul lumii, trebuie sa o intelegi, cu timpul poate se va schimba bafta

| lola a răspuns:

Nu sunt de acord cu Rolly ca "nu imi place sa se uite lumea la noi"= "mi-e rusine cu tine"straight face
Sunt cu prietenul meu din clasa a9-a, suntem in aceeasi scoala si de anul asta si in aceeasi clasahee hee[acum sunt a 11-a]
La inceput nici eu nu vroiam sa stie nimeni...sa nu ne vada profesorii.bla bla bla...pe urma m-am mai dezmortitbig grin
nu stiu de ce eram asa.Si sunt 100% sigura ca nu din cauza ca mi-ar fi fost rusine cu elstraight face pur si simplu nu imi place sa atrag atentia. Dar la mine a durat cateva saptamani numaibatting eyelashes
Acum imi place cand se uita umea la noiwhistlinglaughing
A.si ni s-au facut si observatii de la profesori si chiar ne-a fost oferita o carte "Kamasutra"[rolling on the floor] de la profa de geograblushing DAR avem profesori de treaba si deja s-au obisnuit cu noibatting eyelashes
Profesorul de istori ne intreaba de fiecare data cand ne vede "iar va pupati mai?" [chiar daca numa stam si povestim]laughing

| M.J. a răspuns:

Asa eram si eu cand m-am indragostit prima data... mi-era f rusine la incaput de prietenul meu, mi-era rusine sa vb cu el, sa mananc de fata cu el, mi-era rusine de el. poate asta i se intampla si ei sau poate e doar timida, dar asta nu e ceva rau...cu timpul o sa se obisniasca cu tine si ni o sa se mai comporte asa.ai putina rabdare

| Ruxyana a răspuns:

Ei bine...laughing.
am avut si eu un prieten de la scoala...si tot a insistat sa ma sarute in pauza...la scoala...
dar eu nu vroiam pentru ca nu vreau sa imi stric imaginea la scl...si nu vreau sa implic ''iubirea'' cu scoala...big grin...tonguetonguehappy
bafta...big grin...
las ca dp un timp iti va face pe plac.:S...presupun...doar sunteti imp de 1 an si ceva...big grin
baftatongue!

| Viuvi a răspuns:

Hmm.eu sincer ii dau dreptate! Poate e mai timida de fel, nu zic cu tine - sa fie rusinoasa cu cei din jur, daca nu vrea nu o obliga si intelege-o!
Poate ca nu vrea sa o vada profi`...
asa sunt multe motive...

| angella1972 a răspuns:

Cred c-ar fi bine sa-i respecti atitudinea, poate chiar nu vrea sa-si strice imaginea sarutand un baiat la scoala, sau nu vrea sa fie motiv de barfa pentru colegi. daca o iubesti...sarutati-va mai mult, dar in alta parte

| Mihaic93 a răspuns:

Si intr-un an si o luna v-ati pupat pe gura macar o data?

| roxana_9288 a răspuns:

Fostul meu era cu mine in scoala. a fost cea mai cool realtie. Eu ma bucuram enorm cand venea la mine. Poate ii mai timida sau na, poate nu vrea sa se "afiseze" cu tinestraight face poate ar fi bine sa aveti o discutie despre chestia asta si sa iti spuna ce o deranjeaza atat de mult parerea celorlalti? doar nu cu lumea sta ci cu tine.
Succes

| sTeFaN. a răspuns:

Si eu daca as fi in locul ei tot asa as face.Nu te inseala iti spun eu...nu vrea sa fie vazuta de alti ca se saruta...probabil ii ie rusine...las-o mai libera...intalnitiva dupa scoala si apoi o duci la un suc, apoi acasa la tine si dupa aia vedeti voi ce faceti.

| juniper a răspuns:

Nu e deloc indraznet, am si eu un coleg care are o prietena si se saruta in fiecare pauza, pe ceilalti colegi si pe mine nu ne deranjeaza.

| titusfresj a răspuns:

Las-o mai moale cu ea... e boboaca e la inceput si e mai rusinoasa pana se acomodeaza cu lumea din clasa si chestii de genu asta

| mihaelanikol a răspuns:

Mai draguta, fetei asteia ii pace de tine asa... dar cred ca ii ie rusine sa se afiseze cu tine in pauze sau poate in general nu vrea sa se uite lumea la voi. vorbeste cu ea si spune-i ce te deranjeaza, si daca nu merge da-i papucii ca fete mai sunt si daca poza asta e a ta sunt sigura ca n-o sa-i duci prea mult lipsa.bafta

| 8ball explică:

N e timida de mine...suntem de un an si o luna impreuna big grin

| 8ball explică:

Am zis clar ca sunt sigur ca nu ma inseala waiting

| 8ball explică:

Normal k ne-am pupat laughing) rolling on the floor

| 8ball explică:

Si da...eu sunt in pozawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar in scoala sa te sarute? nu esti un pic cam indraznet? e bine sa va sarutati afara cand sunteti numai voi, poate ca are intr-adevar de invatat, si poate ti-e drag de ea si o sufoci cu drgostea ta, mai usor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baaa. esti la scoala nu la maidan.si e vorba de intimitate.in timp ce tu vrei sa te dai mare ca ai gagica si ca te saruta in pauze, ea trebuie sa fie discreta, tocmai fiindca e fata.si o mai vad si altii.altele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce e aiurea sa te saruti in scoala?
Se comporta asa si pe drum? in parc?
"nu imi place sa se uite lumea la noi"= mi-e rusine cu tine
Ai facut bine ca i-ai explicat. nu stiu ce poate sa fie... probabil este mai timida... :d

| crizantema_4289 a răspuns:

Nu ai mentionat de cat timp sunteti impreuna. Poate ii este rusine, teama de ce zic ceilalti, sa nu rada de ea, poate sentimentele ei nu-s indeajuns de puternice ca sa-si poata calca pe unele orgoli.Eu,daca as fi in locul tau, as avea rabdare ca ea singura sa-si dea seama de situatia penibila in care se pune, daca o constrangi rezultatele ar putea sa nu fie cele dorite.Vezi insa sa nu cazi in cealalta extrema si sa lasi relatia sa se duca de rapa.Ai putea fi si tu de vina, poate ai asteptari prea mari de la ea... Ce zici? Te sti cu inima impacata? Tu sti cel mai bine ce e intre voi doi.

| bogy09 a răspuns:

Pai depinde in general fetele zic unele tampenii doarece sau saturat sa stea cu un baiat poate se uita dupa altul fara sa iti dai u seama, iar in al doilea rand are si ea dreptate deoarece tie cam rusine sa te saruti in scoala deoarece te vad toti si bag vorbe iar dupa aia va simtiti aiurea si va puteti desparti. Dar voi vedetiva de treburile voastre nu-i bagati pe ceilalti in seama deoarece este vorba de voi doi nu de toata lumea, explica-i si ei treaba asta si poate o sasi dea seama.big grin