| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am si eu o problema, va rog nu am chef de mistouri sau altele. Am 19 ani si nu am avut o prietena niciodata in viata mea plus ca sunt si un baiat timid si nu prea am curaju sa vorbesc cu fetele, in clasele 5-8 in scoala generala imi placea de anumite fete dar nu am avut curaju niciodata sa vorbesc cu ele dar aveam o perioada de timp cand vorbeam cu fetele pe messenger dar primeam refuzuri, cand am intrat la liceu am avut 2 fete de care mi-a placut, in clasa a 9-a eram timid si nu am avut curaju sa ma bag in seama cu una care era in clasa paralela clasa 9B eu eram 9A si pana s-a combinat cu altu de la mine din clasa si am renuntat dupa aia cand eram in clasa a 10-a m-am indragostit de alta care era in clasa a 9-a si am vorbit cu ea timp de vreo 2 saptamani dupa care cand i-am zis ca imi place de ea s-a suparat pe mine de ce nu stiu si nu am mai vorbit cu ea de atunci, nu am observat unde am gresit si la scurt timp m-am indragostit de alta fata de la ea din clasa care imi dadea sfaturi bune si imi spunea sa nu fiu suparat si alte chestii si suntem simpli amici si cred ca ma apreciaza intr-un fel ca coleg de liceu ca am ajutat-o cand avea nevoie de mine si nu am curajul sa ii spun ca imi place de ea ca nu vreau sa se supere ca si colega ei de clasa, vorbesc cu ea pe facebook da nu am curaju sa vorbesc prea des odata la 4 sau 5 zile. Va rog dati-mi un sfat ceva, ca am momente cand cred ca sunt blestemat sa ma indragostesc de fete care nu le place de minesad, acum sunt in clasa a 12-a si nu stiu daca voi avea vreodata vreo prietena.sad

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Asta chiar e naspa pentru ca fara comunicare nu poti reusi cu o fata nimic,trebuie sa ai un pic curaj macar un buna,si mie mi-a placut fete si ele de mine nu asta e viata,in viata nu te va place toata lumea asa cum nici tu nu placi toata lumea,cea ce simti tu e doar atractie fizica,acord o sansa unei care nu-i fotomodel nu poti avea ce isi place in viata si ce se ofera asta e viata, si eu am pierdut ca n-am dat o sansa ca nu ma atras fizic dar asta e o prostie ascultama cel mai important e personalitatea unui om,cu fizicul nu traiesti,cand iubesti o persoana acea persoana e cea mai frumoasa din univers si mai lasa naibi netul socialeaza real, socialrea virtuala e o pierdere de timp, fi barbat esti mascul fi mascul, fa sport, daca nu inceri mereu vi pierde stiu ca e greu si eu am fost timid dar cu timiditatea esti un nimic trebuie sa fi puternic in viata nu timid

12 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Daca te ajuta cu ceva sa stii ca eu sunt intr-o situatie chiar mai grea decat a ta...din cate am citit si eu cu timpul se rezolva si problema asta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Toti nu vreti mistouri sa d'astea, da? Esti destul de mare si nu ar trebui sa ne pui astfel de intrebari, o arzi pe fb( ardil-ar focu de fb cu cine l-a inventat, ca numai asta va face timizi). Spune-mi te rog cum te maniffesti in cercul tau de prieteni?

| Hutzy95 a răspuns (pentru anonim_4396):

In cercul de prieten ma manifest normal ca orice baiat dar cand ma indragostesc de o fata imi pierd cuvintele cand vorbesc cu ea

| anonim_4396 explică (pentru Hutzy95):

Incearca sa-ti stapanesti sentimentele, incearca sa stai de vorba cu ea de fata cu 2-3 prieteni, la inceputul relatiei, e greu pana te obisnuiesti cu o persoana noua, nu incerca sa o privesti direct in ochi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

S

| BLeur a răspuns:

Salut.

Nu se spune unei fete pe facebook/messanger că o placi, asta se spune faţă în faţă.winking

| lolium a răspuns:

Problema e ca multi baieti sunt respinsi, numai ca tu ai dezvoltat deja o adevarata fobie. teama de a fi respins de face sa fii putin disperat si fetele simt asta, lumea vede ca e ceva in neregula cu tine, ca iti e frica sa o dai in bara si uite asa devii vulnerabil si te impiedici la fiecare pas. nu e neaparata nevoie sa iti faci o prietena acum, fii mai nepasator si o sa vina ele la tine. era o replica pe facebook-ul tau care spunea ca fericirea e ca un fluturehee hee daca fugi pra tare dupa el alearga si el cat mai departe de tine, dar daca stai linistit si iti vezi de treburile tale vine si ti se asaza gentil pe umar. Eu ti-as recomanda sa nu te mai gandesti la asta atat de des, noi cei de pe TPU nu iti putem aduce fata langa tine sa te sarute. O sa ai parte si de asta.

| pilu999 a răspuns:

Frate,gandeste-te cate fete sunt pe pamant..eu cred ca tu ai mai mult o teama de a nu fi refuzat, incearca ca oricum nu ai nimic de pierdut, e adevarat ca acum nu toate fetele cu care o sa vorbesti o sa fie cu tine asta se mai intampla dar ideea e ca trebuie sa incerci si sa ai incredere in tine, la fel eram si eu cand aveam 14-15 eram timid ca sa incerc sa fiu cu o fata dar peste 3 ani am inceput sa vorbesc cu fetele mai mult, sa le intreb lucruri ce le intereseaza si pe ele si sa gasim lucruri pe care le avem in comun

| Hutzy95 a răspuns (pentru pilu999):

Cu refuzurile sunt obisnuit din clasele 5-8 am primit o gramada, mi-e frica sa nu se supere pe mine fata de care imi place si mi-e frica sa ii zic, daca nu ii place ei de mine sunt obisnuit dar cand eram in clasa a 10-a prima data a fost cand s-a suparat o fata pe mine fara motiv de atunci mi-e frica sa spun unei fete ca imi place de ea

| pilu999 a răspuns (pentru Hutzy95):

Nu am cunoscut pana acum nici o fata care sa se supere daca ii spui ca o placi, acum depinde de fiecare fata dar nu vad nici un motiv de suparare in asta.Gandeste pozitiv si o sa iti revii.

| Vanderbart a răspuns:

Frate bun venit in clanu meu asa si le mine toate sa uita dupa aia mistocari, ii considera mai cool pana cand s-or intoarce cu ochiu vanat sau gravida

| pilu999 a răspuns (pentru Vanderbart):

Bine spus, de obicei dragostea vine de la sine nu cand vrei tu