| anonim_4396 a întrebat:

am si o intrebare.ca sa ma calmez ca nu stiu ce sa mai fac.Am facut,, dragoste,, pentru prima data timp de o ora neprotejat, dar nu a fost cine stie ce.As vrea sa stiu daca prietena a ramas cumva insarcinata.Se simte rau are ameteli, etc. O sa faca un test de sarcina dar pana atunci vreau sa stiu daca oare este insarcinata+de asta nu am eja...cum se spune

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, exista risc de sarcina, cam intre 5 si 30% in functie de cat de fertila era ea. Starea de rau apare in sarcina doar dupa 4-5 saptamani de la conceptie, iar testul de sarcina se poate face la minim 21 de zile de la contact din urina de dimineata si la minim 24 de zile din urina de peste zi.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Dacă ai făcut "dragoste" neprotejat este posibil ca prietena ta să fie însărcinată, chiar dacă nu ai ejaculat în ea. Se poate simţi rău din cauza actului sexual. E posibil să nu fi avut un preludiu suficient de lung, să nu fi avut lubrifierea necesară, să fi durat prea mult şi din această cauză să nu se simtă bine. Testul de sarcină nu se face imediat pentru că nu îţi va da un răspuns corect, ci se face după aprox 21 de zile pentru a avea un răspuns concludent.
Ce vârstă aveţi? La limbajul ăsta nu vă dau mai mult de 15... Stai lângă ea, ţine-o în braţe, încearcă să o linişteşti şi data viitoare folosiţi prezervativ. Dacă ea este suficient de mare ar putea lua nişte pastile pe bază de hormoni pentru a evita o posibilă sarcină, dar în caz contrar nu - pentru că au prea multe reacţii adverse.

| ShineMe a răspuns:

Daca este pentru prima data de ce faceti neprotejat 1 la mana? si 2 la mana "Am facut,, dragoste," si apoi zici de prietena ta?"As vrea sa stiu daca prietena a ramas cumva insarcinata.Se simte rau are ameteli, etc. O sa faca un test de sarcina dar pana atunci vreau sa stiu daca oare este insarcinata+de asta nu am eja...cum se spune
"pai tu sau ea.De ce nu zici ca tu? Fugi repejor tu la un medic ginecolog si vei afla sigur. Data viitoare sa nu te mai manance si sa o faci neprotejat.Nu sunt o avere prezervativele sau anticonceptionalele macar.

| Irina a răspuns:

Chiar daca "nu a fost cine stie ce" sunt toate sansele sa fi ramas incarcinata, o singura picatura pe care nu ai cum sa o controlezi e suficienta. Este obligatoriu sa va protejati.

| myrazvy a răspuns:

Daca ai ejaculat in ea e posibil sa fie insarcinata. Dar cel mai bine e sa faca un test de sarcina pana atunci nu va panicati.

| TheOriginalUser:) a răspuns:

Cred ca e insarcinatahee heemai ales daca are ametelibig grin

| maria_5257 a răspuns:

Daca are ameteli, greturi, se simte balonata, stari de somnolenta se poate sa fie dar cel mai bine e sa faca un test de sarcina. pe viitor protejati-va.