| Chellu a întrebat:

In urma cu vreo doua saptamani mi-am dezvirginat prietena, ca s-o zic pe romaneste. Am facut sex neprotejat prima data, asta fiind cam de vreo 4 ori la rand. Dupa cateva zile am mai facut-o, dar protejat, asta nu se ia in considerare. Si in urma cu cateva zile am facut-o tot neprotejat, dar am avut grija sa elimin lichidul preseminal, sa ma spal si apoi sa ma pun pe treaba. Ea a acuzat niste simptome ( Dureri de cap, ameteli, de astea ). As vrea sa stiu daca e posibil sau nu sa fie insarcinata si daca as avea vreo solutie sa scapam de sarcina. Mentionez ca acest caz este proaspat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BDorin a răspuns:

Rezultatul unei posibile sarcini apare dupa aproximativ 6 saptamani.
pana atunci nu are simptome ale sarcini.
Primul sintom este intarzierea ciclului menstrual urmat de greturi, ameteli, dureri de stomac, gaze, urinari frecvente. etc happy

Degeaba ar face in momentul acesta un test de sarcina deoarece este prea devreme si o sa ii dea negativ.

Iar daca nu ai ejaculat in interior. sanse sunt slabe happy

19 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Cand ai facut-o prima data fara protectie iar ea se afla in perioada de maxima fertilitate a ciclului atunci, da, este foarte probabila aparitia unei sarcini nedorite.O sarcina nedorita poate sa apara chiar si in situatia in care himenul nu se rupe(http://www.seximus.ro/intrebari_contraceptie/sarcina_virgin.php)

| VirusS97 a răspuns:

Inainte de ejaculare... exista prejaculare. Asta ii baiul. Zi sa faca un test de sarcina. Si spune exact cand ati facut'o ultima oara. Du-te impreuna cu ea la farmacie si intrebati de "pastila pentru a doua zi" Dar specifica si cand ati facut'o...sa va recomande ceva. In primul nu te speria si nu iti fie frica sa intrebi, poti sa o duci si la ginecolog.ar fi indicat. In rest Domne ajuta!

| Chellu explică (pentru VirusS97):

Asta zic si eu, ca mie numai de lichidul ala preseminatl ( preejaculator ) mi-e frica. Dar prima data are cum sa ramana? Ca in rest m-am spalat dupa preejaculare.

| Chellu explică (pentru BDorin):

Nici nu stii cat m-ai linistit, omule! Iti multumesc din suflet!

| BDorin a răspuns (pentru Chellu):

Nici o problema, sunt tatic in devenire big grin asa am aflat eu despre sarcina nevestei :d

| Kirito21 a răspuns (pentru Chellu):

Lichidul preejaculator are rol de lubrifiere si nu este eliminat doar o singura data in timpul unui act sexual. Acesta nu contine spermatozoizi, dar in cazul in care a avut loc o ejaculare cu maxim 24 de ore inainte exista posibilitatea ca sa mai ramana spermatozoizi blocati pe canal si acestia sa fie eliminati odata cu acest lichid. Dar sansele unei posibile sarcini sunt slabe.

| BDorin a răspuns (pentru Chellu):

Rezultatul unei posibile sarcini apare dupa aproximativ 6 saptamani.
pana atunci nu are simptome ale sarcini.
Primul sintom este intarzierea ciclului menstrual urmat de greturi, ameteli, dureri de stomac, gaze, urinari frecvente. etc happy

Degeaba ar face in momentul acesta un test de sarcina deoarece este prea devreme si o sa ii dea negativ.

Iar daca nu ai ejaculat in interior. sanse sunt slabe happy

| Anonim693 a răspuns:

Daca ai ejaculat in ea, ii de rau. cumparati un test de sarcina si vedeti ce si cum, intre timp spune-i fetei sa foloseasca contraceptive

| Chellu explică (pentru Anonim693):

N-am ejaculat in ea, nu-s nici eu chiar asa prost... Dar mie mi-e frica de lichidu ala preseminal.

| Anonim693 a răspuns:

Poate sa o fi lasat si insarcinata sau poate e doar in mintea ei... Daca nu vrei sa afle parintii ei roaga un prieten sau chiar tu si du-te la farmacie sa iei un test de sarcina...

| Chellu explică (pentru Anonim693):

Cat costa unu de ala?

| Anonim693 a răspuns (pentru Chellu):

In jur de 10-20 de lei. Nu e mult. E de unica folosinta mi se pare.

| Kirito21 a răspuns:

Indicat ar fi ca de acum inainte sa folositi o metoda contraceptiva pentru a evita astfel de griji. Sansele ca ea sa ramana insarcinata din cauza lichidului preejaculator sunt relativ mici dar totusi existente, depinde si daca era sau nu in perioada fertila. Cel mai bine este sa faca un test de sarcina la 2 saptamani de la ultimul contact sexual neprotejat. O sarcina se instaleaza in aproximativ 2 saptamani iar simptomele apar mult mai tarziu. Simptomele ei sunt probabil cauzate de griji si stres. In cazul unei eventuale sarcini singura modalitate de a "scapa" de ea este chiuretajul iar in situatia in care partenera ta nu este majora va avea nevoie de acordul parintilor.

| SweetChild1 a răspuns:

Sunteți proști...lol, cum să faci sex neprotejat. Nu aveai bani de prezervative?

| Chellu explică (pentru SweetChild1):

Te ingrop in prezervative daca vrei. Eu n-am postat asta ca sa vii tu sa-ti bagi *** pe aici. Mai bine nu te baga in seama daca nu esti in stare sa ma ajuti.

| SweetChild1 a răspuns (pentru Chellu):

Scuzeee... A fost o glumă. Și mie mi s-au făcut o mulțime din astea și nu am reacționat așa.

| Chellu explică (pentru SweetChild1):

Bine mai omule, inteleg ca glumesti, dar eu ma aflu intr-o situatie naspa, dupa cum poti vedea mai sus, nu prea am eu chef de glume.

| SweetChild1 a răspuns (pentru Chellu):

Uite, ca să nu zici că sunt un om rău și ca să mă revanșez m-am documentat:
Acest lichid preseminal contine foarte putini spermatozoizi si are rol de lubrifiant natural pentru penis. Oricum, secretia preseminala poate contine spermatozoizi, chiar daca in cantitati mai mici, iar acesta este motivul pentru care ejacularea in afara vaginului nu reprezinta o metoda sigura de prevenire a unei sarcini nedorite. In cazul unei sarcini nedorite se poate apela la contraceptive si cel mai indicat este o consultare la medic. Acum, faza e ca daca e minora si merge la doctorul de familie, s-ar putea sa afle si familia ei, iar din cate am inteles nu vrei asta. Cum a spus si Dragosmsr, cumpara-i un test de sarcina, nu trage concluzii inainte.

| Chellu explică (pentru SweetChild1):

Iti multumesc!

| Chellu explică:

Mai astept raspunsuri!