| anonim_4396 a întrebat:

Apelez din nou la voi, deoarece si in trecut am urmat unul din sfaturi si a decurs destul de bine toata treaba. Pentru asta Multumesc din nou! Acum din pacate am alta problema.Sa trec direct la subiect, nu am incredere in prietena mea. Avem impreuna 5 luni. Am avut destule,, certulete,, binenteles ca in orice relatie, am trecut peste si am mers mai departe de parca nimic nu ne-ar putea desparti. Faza este ca eu nici in momentul de fata nu stiu, nu pot avea incredere in ea.In trecut am mai facut prostia sa am incredere tot asa in persoana iubita( fiind o relatie de durata) si am fost tradat; nu mai intru in detalii.Acum pur si simplu imi este frica sa am incredere. Mi-a demonstrat prin mai multe feluri ca tine la mine, ca ma iubeste,,, eu tot cu a mea raman,, ca un,, magar incapatanat,,(o mica gluma ). Daca ati putea sa imi spuneti cum sa fac, ce sa fac.Sincer nu mai stiu. Am incercat, tot incerc,. imi este frica sa nu o pierd.De tinut pot spune ca tin la ea, chiar o iubesc, dar am problema cu increderea.Mai este o faza, aceea fiind ca sunt gelos.La o petrecere, la orice daca cineva se uita mai lung sau fix la ea ma intristez. Daca ea se uita la cineva ma intristez.Parca,, tot cheful se rupe,,. Este din cauza ca nu am incredere in ea.Rog seriozitate. Va multumesc!

11 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Si eu am fost tradata in trecut si acum sunt mult mai sceptica in ceea ce priveste intentiile cuiva fata de mine.Acum am o relatie de 1 an si iubitul se supara mereu cand ii spun ca mi-e teama pentru ca inainte am fost inselata (nu prea ma las iubita, dusa de val) si imi raspunde ca ''EU NU SUNT EL SI ACUM E PREZENT, NU TRECUT!'' Are mare dreptate, dar ca si tine, imi e frica sa imi mai pun inima la bataie, desi il iubesc si ma iubeste!
Faza cu intristatul, pusul botului e generala la peroanele care se aprind repede la geloziehee hee si eu patesc exact la fel, pun un bot si ma enervez pe el, chiar daca e vorba de chestii foooarte minore!
Dar trebuie sa inveti faptul neincrederea in ea vine din neincrederea in tine! Pur simplu i te crezi inferior, ea e pusa pe un piedestal, tu trebuie sa dai tot ce e mai bun, apare frica si te panichezi! Ceea ce e foarte gresit.Ai incredere in tine si nu iti mai fie frica ca o sa o pierzi! Chiar daca s-ar mai intampla asta gandeste-te ca ai mai trecut o data peste asta, vei rezista si la alte incercari! N-ai ce face, asa e viata, cu mai multe deznodamanturi!

Distreaza-te cat esti tanar si nu mai privi inapoi!

| Crisu a răspuns:

Ofh ce ma bucur ca m'ai exista si astfel de baieti in ziua de azi oh go on in general fetele sunt curve[scuzatsi expresia], dar asa e. Daca ea tine la tine nu te va insela. Dar cu toate astea nu ii demonstra ca esti gelos, ptc. i se urca fetii la cap. Dar nici nu o face sa sufere ptc. e cel mai rau lucru oh go on.Pt. un moment incearca sa ai incredere in eahee hee

| Floreenofficial a răspuns:

Cred ca exagerezi un pic. daca ea merge la o nunta sau la o petrecere iti dai seama ca va fi invitata la dans de catre cineva...si e rusinos sa refuzi. ti-e rusine si de gazde mai ales! nu mai fi asa gelos!

| Damian a răspuns:

Nene, a mea m-a inselat si cand am descoperito a zis ca nu mai face in viata ei, drept garantie s-a taiat cu un ciob in zona venei, i-am dat incredere din nou, iar m-a tradat,... flitu' direct fara discuţii

| Lora a răspuns:

Fa-ti un nou id de mess pune o poza de-a unui baiat dragut la avatar bag-o in lista si da-te la ea sa vezi daca cedeaza, sau va tine sus si tare ca are prieten si nu vrea sa il piarda (adica pe tine), sau pune un prieten pe care nu-l cunoaste ea sa se dea la ea si sa vezi cum reactioneaza, cat despre gelozie, daca cineva se uita la ea mai lung tu nu trebuie sa fii gelos ci sa fii mandru a e frumoasa si e doar a ta, daca ar fi o urata atunci nimeni nu s-ar uita la ea.Multa bafta!

| raisa1993maria a răspuns:

Nu te mai gandi doar la asta. iesi cu prietenii distreaza-te si asa o sa uiti in schimb daca stai numai in casa cu gandul acolo nici o sansa, gandeste-te ca o poti pierde daca exagerezi cu probleme tale de prea multe ori e posibil sa se sature si sa punct. intra pe site-ul asta, sunt lucruri minunate la categorille "de suflet" si "de dragoste" sper ca nu te-am plictisit. bafta

| fantomitzu a răspuns:

Multumesc mult! In opinia mea toate raspunsurile sunt castigatoare. M-ati ajutat foarte mult.Multumesc din nou!

| fantomitzu a răspuns:

Multumesc! O sa tin cont.Stiti vorba aceea "Usor de zis, greu de facut". O sa imi dau toata silinta.

| camitza_1621 a răspuns:

Dap... dar lasa gelozia nu e bun incearc sa ai incredere daca ti a demonstrat ca te iubeste nu tota lumea e la fel

| Mony_6801 a răspuns:

Parerea mea este ca daca o sa continui cu gelozii si neancredere in persoana iubita, o sa se sature de tine si te v-a parasi, o stresezi cu banuielile tale, si fata chiar te iubeste.nu toate femeile sunt la fel. daca poti nu te arata ca esti gelos, ai mai multe de castigat.

| Alaska a răspuns:

Nu e bine sa fii gelos, dar mai ales sa-i arati ca esti gelos. Intr-adevar o vei pierde daca nu ai deloc incredere in ea, si daca va certati pe tema asta. Deschide ochii si pune in balanta: vrei sa o pierzi si sa suferi dupa ea o vreme, sau e ok sa suferi pentru ca nu poti avea incredere in ea o vreme mai indelungata. Cu cat decizi mai repede cu atat mai bine.
Pana una alta, nu-i arata ca esti gelos! happy