| anonim_4396 a întrebat:

stiu ca ma complic degaba si e o prostie, dar cum sa fac sa nu ma gandesc la ce a fost, in sensul ca in general sunt binedispusa si am incredere in mine cat de cat...dar mai aveam si eu momente d-alea de depresie si stari proaste cam acu 2 luni, si cand ma gandesc la ele, mi-e frica sa nu le retraiesc, si imediat devin mai vulnerabila si ma intristez..si stiu ca nu are sens sa te gandesti la trecut, ca ce a fost a trecut, si nu mai poti schimba nimic.dar doar ca mi-e frica sa nu revina starile alea in prezent..acelasi lucru patesc si cand dau peste oameni negativisti sau depresivi, cred ca rezonez cu energiile negative in general si nu inteleg dc.e mai mult frica de a nu le prelua, asta ma face mai vulnerabila..nu stiu cum sa fac sa fiu mai detasata si mai puternica

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ana_4223 a răspuns:

Trebuie ca sa faci tot ce.ti sta in putinta ca sa il uiti de tot nu ma refer pe moment ca eu am niste prietene care beau si se mai drogheaza cand au probleme am avut si eu o perioada cand am facut asa ceva m.am drogat si am baut fiindca am avut niste grave probleme de familie dar am trecut peste, si am zis ca nu merita sa ma consum pentru cineva caruia putin ii pasa ..am zis ca daca lui lui nu-i pasa mie de ce sa-mi pese..toate persoanele au suisuri si coborasuri in viata adica bune si rele dar trebuie sa le faci fata ..pe moment te gandesti doar la asta si cazi intr.o anumita melancolie dar pe urma trebuie sa treci peste.fa si tu ce iti sta in putinta ca sa il uiti pe baiatul ala daca chiar vrei asta. daca nu vrei sa.l uiti nu o sa poti da daca iti pui in minte asta iti spun eu ca o sa.l uiti..pe moment ete greu dar pe urma te impaci cu gandul.succes

4 răspunsuri:
| Dianna a răspuns:

Stai mai mult pe langa prieteni.happy sau gaseste`ti hobby`uri comune cu ale lor, umple`ti timpul cu ceva!
in timp o sa treaca..majoritatea persoanelor patesc asa in adolescenta, cel putin.dar e bine sa te detasezi pentru ca poate deveni ceva serios si sa nu degenereze.

| Ana_4223 a răspuns:

Trebuie sa ai incredere in tine ..si inca ceva nu te nasti femeie puternica..trebuie sa stii sa te inveti sa fii o femeie puternica ca de exemplu cand ai niste probleme nu conteaza ce fel de probleme sentimentale familiale financiare.aceasta gandire te ajuta sa treci mai usor peste toate problemele si specialistii au dovedit ca oamenii puternici traiesc mai mult ca noi

| anonim_4396 explică (pentru Ana_4223):

Asta stiu, ca trebuie sa fiu mai puternica, mai tupeista si mai sigura pe mine, si asa eram pana acum cateva zile.dar acum cred ca am devenit sensibila si vulnerabila si din cauza ca m a sunat un baiat, pe care eu deja incepusem sa l uit, si mai mult m-a intors asa, m-a zapacit, dar trebuie sa fiu mai puernica, sunt constienta ca sunt oameni cu probleme mai mari, cred ca o sa ies in oras, sau o sa imi schimb look ul sau ceva sa mai uit.

| Ana_4223 a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie ca sa faci tot ce.ti sta in putinta ca sa il uiti de tot nu ma refer pe moment ca eu am niste prietene care beau si se mai drogheaza cand au probleme am avut si eu o perioada cand am facut asa ceva m.am drogat si am baut fiindca am avut niste grave probleme de familie dar am trecut peste, si am zis ca nu merita sa ma consum pentru cineva caruia putin ii pasa ..am zis ca daca lui lui nu-i pasa mie de ce sa-mi pese..toate persoanele au suisuri si coborasuri in viata adica bune si rele dar trebuie sa le faci fata ..pe moment te gandesti doar la asta si cazi intr.o anumita melancolie dar pe urma trebuie sa treci peste.fa si tu ce iti sta in putinta ca sa il uiti pe baiatul ala daca chiar vrei asta. daca nu vrei sa.l uiti nu o sa poti da daca iti pui in minte asta iti spun eu ca o sa.l uiti..pe moment ete greu dar pe urma te impaci cu gandul.succes

| 101088clau a răspuns:

Doar tu te poti ajuta..cu incredere insine.Ce a fost, a fost lasa in-trecut.Trebuie sa fi mai ambitiosa decat soarta ta,, ori-ce s-ar intampla, nu te impedica, nu esti viu sa-ti traiesti viata...esti viu ca sa-ti faci viata.nu intodeauna trebuie sa intoarcem pagina, uneori trebuie rupta.