| Florinsky a întrebat:

am 18 ani, prietena mea la fel.de obicei facem sex neprotejat.in a 3-a zi a menstruatie, am ejaculat inauntru.ciclul ei e neregulat. uneori intarzie, uneori vine mai repede, diferenta fiind doar cateva zile.menstruatia ei a durat 8 zile. dupa ce au mai trecut cateva zile ea are stari ce inclina spre faptul ca ar putea fi insarcinata. tin sa specific faptul ca ea are anemie, si chiar nu stiu daca starile se datoreaza anemiei sau faptului ca esti insarcinata.medicul ei i-a dat niste pastile care o luna le ia si o luna nu..in Ianuarie le-a luat si nu a mai avut stari.dar acuma in Februarie au aparut din nou. faza dura e ca in 29 Ianuarie am ejaculat inauntru ei.are hemoragie des, pierde mult sange si dupa ciclu normal are stari aiurea.dar mi-e frica de altceva.sunt foarte stresat, si eu si ea.rog un raspuns

Răspuns Câştigător
| Danysan a răspuns:

Vb cu ea si afla daca s-a Intamplat in Timpul Perioadei Fertile.In a 3 Zi de Menstruatie Riscurile sunt foarte mici dar aici vb de o Ejaculare si nu prea e oki.Era oki daca vb de un Lichid Preejaculator dar aici vb de Sperma.Are Sangerari de culoare Visinie specifice Nidatiei? Problema e cam serioasa. Avand acea Hemoragie care nu mi se pare Normala -de ce nu mergi cu ea la MEdic, nu prea ai cum sa iti dai seama daca a ramas sau nu.PE langa asta iti dai seama abia dupa a 7-Saptamana daca este in mod Vizibil pentru ca ea este slabuta si burtica o sa se vada destul de greu.Acum sa ne pastram calmu si sa gandim astfel. Avand Ciclu Neregulat Ovulatia este Sporadica (sepr sa nu gresesc)adica destul de rara, pe langa asta adaugandu-se si faptul ca a luat Pastilele acelea si Sangerarea. Uitandu-ne la astea exista Posibilitatea sa nu fie dar repet e grav ca ai ejaculat in ea.O sa vreau sa faca un Test de Sange dupa 7 Zile pentru ca iese mai repede decat un Test de Sarcina pentru care Trebuie sa atepti 21 de Zile sau 7 Zile de la Intrazierea Ciclului Menstrual pentru ca atunci Hormonii o iau razna si nivelu de Gonadotropina este usor de detectat de Test.Pana atunci incearca sa o calmezi si sa vezi cum se simte :Intreab-o daca Dimineata are stari de Voma? Daca are Sangerari usoare de culoare Visinie specifice Nidatiei. Daca are ameteli sau daca se simte Balonata. Astea pot fi Interpretabile si pot fi Simptome de PMS.VEzi daca are Sanii Intariti si daca alveolele din jurul Sfarcurilor si-au schimbat culoarea sau au devenit Proeminente.In cazul in care se simte Oki e de Bine.

| Florinsky explică (pentru Danysan):

Imi poti lasa un id sau ceva unde sa vorbim? happy

21 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poate avea semne de sarcina atat de repede. Inteleg ca esti foarte nerabdator sa devii tata, dar nu ar trebui sa lasi insarcinata o femeie anemica, poate fi rau si pentru ea si pentru copilul pe care ti-l doresti atat. Protejati-va pana isi corecteaza anemia, iar apoi va puteti intoarce la sexul neprotejat si eforturile de a obtine cat mai repede un copil. ea e cam tanara, dar inteleg ca tu esti foarte foarte grabit si vrei imediat copil, fara sa tii seama de starea ei de sanatate. dar sa stii ca nu e intelept, fiindca copilasul tau se poate naste bolnav din cauza starii de sanatate a partenerei tale. Prezervative sunt pe toate drumurile, fii destept, protejeaza-te pana cand prietena ta se face bine si apoi aveti tot timpul din lume sa va iubiti neprotejat si sa aveti copilasi sanatosi

| Florinsky explică (pentru Brigaela):

Ai inteles gresit, merci pentru raspuns oricum. faza e ca nu vreau sa devin tata. facem sex neprotejat si toate cele deoarece prezervativul nu-mi ofera nici o placere. happy m-am panicat degeaba?

| Brigaela a răspuns (pentru Florinsky):

Asta cu prezervativul care nu-ti ofera placere este o inventie a barbatilor foarte putin inteligenti. Incearca-l fara preconceptii idioate provenit de la unii care nu-si gasesc nici degetul mare fara indicatii scrise. Vei vedea ca nu e asa, ca ai fost spalat pe creier de niste prosti care si-au batut joc de tine si de ignoranta ta. oricum, mai exista atat de multe metode de contraceptie, incat e imposibil ca in ziua de azi un cuplu care nu-si doreste copii sa nu gaseasca una sa o foloseasca. Spuneam ca nu poate avea simptome de sarcina, dar asta nu inseamna ca nu e insarcinata. dat fiind ca faceti sex neprotejat, trebuie sa fiti constienti ca foarte curand va aparea si o sarcina. Si o sarcina nu e deloc motiv de panica, un copil e un dar, stai linistit. Ai rabdare, veti afla la momentul potrivit daca e insarcinata sau nu. Important e sa nu va panicati aiurea, sa fiti impreuna, sa va iubiti si sa va asumati faptele voastre

| Florinsky explică (pentru Brigaela):

Iti promit ca-l voi incerca happy in legatura cu metodele de contraceptie..nu cunosc foarte multe.am auzit de pastila de a 2-a zi si de niste pastile care le poate lua doar daca sarcina nu are 9 saptamani...dar toate is cam toxice din cate am auzit, nu vrem complicatii, vreau o viata cu fata asta si n-as vrea ca candva sa nu putem avea un copil daca ma intelegi happy

| Florinsky explică (pentru Brigaela):

Apropo imi poti explica ce inseamna o ovulatie sporadica? happy

| Brigaela a răspuns (pentru Florinsky):

Contraceptive orale, de exemplu, ginecologul la care mergea ea regulat ii poate oferi unul potrivit ei si care nu va avea efecte adverse remarcabile, atat timp cat merge la 4-5 luni la consultatie ginecologica. Si mai exista altele, mai bune sau mai proaste, mai potrivite sau nu, despre care te poti informa. Iar prezervativul e folosit de milioane de barbati, de ce crezi tu ca esti mai prejos decat ei, ca esti mai putin potent decat oricare dintre acele milioane de barbati? Eu nu cred ca le esti atat de mult inferior in ceea ce priveste performantele sexuale, ci ca esti un barbat absolut normal care poate folosi prezervativ ca toti ceilalti fara a avea probleme de erectie, asa cum crezi tu. Gandeste-te ca ar ramane insarcinata acum, zici ca nu esti extrem de dornic. Ce ati face, fiindca fiind prima sarcina si ea fiind foarte mica, nu poate face avort. Deci e clar ca daca in continuare faceti sex neprotejat, veti pastra sarcina si gata.
Ovulatia sporadica este acea ovulatie care nu are loc intre zilele 12 si 14 ale ciclului menstrual, ci in alta zi. Aceasta ovulatie poate influenta regularitatea ciclului menstrual sau nu. Cel mai probabil aceasta ovulatie se poate produce intre ziua 8 si ziua 22 ale unui ciclu de 28 de zile, dar nu exista certitudine, poate avea loc practic oricand

| Florinsky explică (pentru Brigaela):

Merci,m-ai convins si-l voi folosi.ea spune ca are dureri de burta si simte o caldura in corp..si cum ar fi riscul ca spermatozoizii mei sa fie inauntru acolo, s-ar putea sa fie la ovulatie acuma? si sa se produca o sarcina?

| Brigaela a răspuns (pentru Florinsky):

Nu poate simti cand se produce fecundarea, astea sunt doar in mintea ei.
Spermatozoizii traiesc in caile genitale ale femeii in medie 3-4 zile, maxim 5, deci e imposibil sa mai fie viabili din 29 ianuarie.

| Florinsky explică (pentru Brigaela):

N-ai idee cat iti multumesc...deci cate sanse sunt sa fie insarcinata pana la urma? happy

| Brigaela a răspuns (pentru Florinsky):

Da, veti vedea peste vreo doua-trei saptamani.

| Florinsky explică (pentru Brigaela):

Te-am intrebat "cate sanse " adica daca ai putea sa-mi dai un procentaj? crezi ca sunt sanse de 50% sa fie insarcinata?

| Brigaela a răspuns (pentru Florinsky):

Cred ca sunt mai mici decat atat. Nu mi-ai dat suficiente date: care a fost durata ultimelor 6 cicluri menstruale? Riscul este mic (sub 5%) daca are menstruatii perfect regulate si cicluri menstruale mai lungi de 26 ed zile si creste daca nu sunt indeplinite conditiile de mai sus

| Florinsky explică (pentru Brigaela):

Are menstruatii neregulate...si hemoragii cand e pe ciclu.si durata ciclului menstrual e aproximativ de 28 de zile. uneori intarzie cateva zile, uneori vine mai repede.

| Brigaela a răspuns (pentru Florinsky):

Deci pentru contactul sexual din a treia zi a ciclului menstrual riscul este undeva in jur de 10-15%

| Florinsky explică (pentru Brigaela):

Sa speram ca nu va fi ..multumesc mult! happy

| Alcyon a răspuns:

Ar fi bine sa nu mai faceti sex neprotejat, nici macar cand e la menstruatie. Metoda calendarului e foarte nesigura, fiindca uneori ovulatia se produce aiurea si nu la data calculata. Nu mai spun, ca in perioada aia, exista riscul sa faca infectii. Puteti folosi prezervativ ultrasubtire si cu ala, e ca si cum ai face-o fara. De asemenea, ar putea lua contraceptive orale. Eu una, cam sunt cotra lor, deoarece nu-s tocmai bune pentru sanatate. Dar in cazul asta, ma tem ca alte solutii nu sunt. Anticonceptionalele oricum, i-ar mai regla si menstruatia, mai ales ca spui ca-i foarte abundenta. Probabil ca anemia ei se datoreaza tocmai acestor cicluri de opt zile, asa ca pastiluta i-ar rezolva problema. Din doua rele, il alegi pe cel mai putin rau happy

| Florinsky explică (pentru Alcyon):

Numai vreau sa traiesc stresul care-l traiesc in momentele astea, suntem prea tanari, nu ne putem permite una ca asta happy o sa folosesc prezervativ cred, daca nu alta metoda de contraceptie happy multumesc pentru raspuns happy

| denyemy a răspuns:

La doctor, poate fi ceva serios, nu strica sa o consulte un specialist.

| Gabry01 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa o duci la doctor cat mai repede, n-o lasa asa...

| lovebooks a răspuns:

La doctor.