| fliropf a întrebat:

Buna, tuturor! Am o întrebare care mă frământă groaznic. Am herpes in zona gurii, dar nu știusem de la început că este herpes. Acum urmez un tratament și aproape s-a vindecat. Dar pe când era doar la început, vizibil totodată, eu neștiind că este herpes, am pus degetul in locul respectiv, iar mai apoi m-am luat cu altele și am uitat sa mă spăl pe mâini.(inconștiență, îmi pare rău acum). In seara respectiva m-am atins în zona genitala, între labii, și mi-este foarte frica de faptul că aș putea avea herpes genital. Nu am simptome, dar totuși îmi este frica. Vreau sa menționez că herpesul din zona gurii a fost provocat de utilizarea unui ruj a unei persoane care are herpes. (nici ea nu știa). Va mulțumesc de răspunsuri!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Herpesul NU se vindeca niciodata!
Odata ce ai fost infectat el traieste in tine si de fiecare data cand sistemul tau imunitar este slabit, el se reactiveaza si reapare la gurita.
Atentie, sa se poate lua si pe organu sexual, daca atingi cu gurita cand ai pustule de herpes la gura.

Acum, cu ocazia infectarii sper ca ai invatat ceea ce trebuia sa stii de la cativa anisori, ca obiectele persoanle NU se imprumuta si nu se folosesc dupa altcinvea, tocmai pentru a nu lua virusi si bacterii contagioase.

| carevaescu a răspuns:

Sunt două ramuri de viruși care creează herpesul. Cel de la gură este de obicei cauzat de HSV1 iar cel genital de HSV2.

Virusul în sine este unul foarte fragil, și În mod normal "moare" atunci când condițiile mediului în care se află variază. Cel mai probabil, dacă între cele două evenimente - atinsul gurii, apoi atinsul zone genitale - a trecut mai mult de câteva minute, atunci virusul s-a desintegrat.

Iar de obicei cele două virusuri nu infectează celelalte zone.

Însă virușii evoluează rapid, așa că există o mică posibilitate - repet, mică - ca varianta de HSV1 de la gură să fie potentă în infectarea zonei genitale, mai ales când persoana respectivă are deficiență imunitară.

Virusul în sine are o perioadă de incubație. Te poți informa pe net despre virologia acestui virus.

În concluzie, cel mai probabil nu vei avea nimic în zona genitală, dar nu vei putea fi sigură decât după ce a trecut un timp.

| fliropf explică (pentru carevaescu):

Va mulțumesc mult!

| Ilovedinero a răspuns:

Una este herpesul genital si altul este herpesul bucal.Herpesul genital in poti transmite sau lua prin contact sexual cu o persoana care are herpes genital.Singura legatura dintre aceste 2 ramuri de herpes este iritatia care are aproximativ aceleasi simptome.Tu in corp ai doar infectia cu herpesul bucal

| fliropf explică (pentru Ilovedinero):

Mulțumesc frumos!

| Condrache_Marian_1989 a răspuns:

Du te dracu la un doctor, nu sta pe TPU sa astepti raspuns de la nu stiu cine expert!
Iti recomand sa mergi chiar acum la un medic ginecolog, ii spui ce s-a intamplat te va consulta posibil analize ceva si gata ai scapat

| CatenaccioStyle a răspuns:

Stai linistita a nu se va intampla nimic, nu te mai speria degeaba.

| fliropf explică:

Tu de ce mai ai internet daca tot ce știi să faci e sa jignești și să arunci cu vorbe urate in jurul tau? laughing nenea, fă-ti un control.