| daniellmocanu a întrebat:

As dori sa ma ajute si pe mine cineva cu niste sfaturi. dar as fi foarte fericit sa imi raspunda oameni maturi, poate daca exista si un psiholog pe aici. ar fi perfect.
De 4 ani sunt intr-o relatie cu o tipa. de 2 ani nu o mai iubesc, nu mai vreau sa fiu cu ea. dar de fiecare data cand i-am spus ca vreau sa ne despartit reuseste sa imi faca si mie atat de rau si ei la fel. are tentative de sinucidere. Ultima data cand s-a intamplat asta a fost sapatama trecuta, cand eu am plecat la Buc. cu serviciul. cu o seara inainte ne-am certat foarte tare si i-am spus ca vreau sa ne despartit ( nici nu mai tin minte numarul acestei cereri) a avut bineinteles o criza. dupa 4 zile de stat in Buc, primesc un telefon de la mama ei care imi psune ca sunt la urgenta. pentru ca ea nu a mai mancat nimic de cand am plecat eu. si tot asa pana cand m-am intors... nu mai stiu ce sa mai fac, cum sa mai reactionez si in ce moduri sa ii mai spun. va rog, ajutati-ma. Multumesc!

9 răspunsuri:
| nimiiiiiic a răspuns:

Cred ca trebuie sa ajunga la psihiatru, scuza-ma! Dc nu poate accepta o despartire? Life goes on.

| doc69 a răspuns:

Mergeti impreuna la un cabinet pentru terapie de cuplu si separat ii spui psihologului cum sta treaba. apoi va face el iesirea din rol

| doc69 a răspuns:

Dar lucrez in caras

| xXdoareuXx a răspuns:

Buna.Poate ar trebui sa stai cu ea si sa-i explici, sa fi sincer cu ea. Vorbeste si cu parinti ei stai cu ea de vorba.Nu e bine ce face.Dar nici tu nu faci bine, adica ea te iubesc daca reactioneaza asa si nu cred ca ar incanta-o ideea ca sta langa un barbat care nu o mai iubeste.Te minti si pe tine...si pe ea. Icearca sa ai o relatie deschisa cu ea, sa-i explici ce e in sufletul tau si poate n-ar mai reactiona atat de rau cand vede ca tu ai incredere in a sa-i spui TOT.Adica nici tie nu cred ca ti-ar placea sa fi in locul ei. Dupa mine si ei i da ceva de banuit ca vrei sa te desparti de ea mai mereu.Nu e bine cu face si ea dar intr-un fel te satajeaza.Ai ei ar trebui sa o duca la un psiholog si daca ar face pasul asta ar trebui sa-i fi alaturi chiar daca nu mai simti nimic pentru ea.Dar nah... faci cum crezi tuwinkingmult succes si ai grija.Gandeste-te ca in joc e viata ei si viitorul tau.Tu alegihappy

| daniellmocanu explică (pentru xXdoareuXx):

Problema e ca in 2 ani am vorbit de atat de multe ori... i-am spus in toate modurile in care am stiut si am crezut ca o sa inteleaga.i-am explicat ca nu mai pot tine la ea, ca ma face sa sufar, ca nu ne mai potrivim, iar ea imi spune ca ok. daca ies pe usa asta nu te va mai interesa nimic de mine, ca a 2 a zi sa ma sune mama ei sa imi spuna ca e in spital. Am incercat sa vorbesc cu mama ei, nu intelege, o cred este copilul ei si nu vrea sa o vada suferind.am incercat sa ii spun de psiholog. sa mearga. a zis ca ea nu e nebuna si nu vrea, am incercat sa ii spun de terapie de cuplu, "Ce terapie? noi nu avem nevoie de asa ceva, trebuie sa comunicam"si am zis ok. comunicam. am avut zile in care am vorbit de la ora 2 dupa-amiaza la 4 dimineata. aceeasi concluzie.nu vrea sa o terminam si atat. Am incercat sa o iau si pe partea cealalta sa ii spun ca nu are pic de orgoliu si demnitate de femeie. ca vede ca un barbat nu o mai vrea si ea trage cu dintii. nimic, pur si simplu nimic

| xXdoareuXx a răspuns (pentru daniellmocanu):

Frate:O:O ce parinti poti sa ai ca atunci cand o persoana care e impreuna cu fata ta iti spune atatea lucruri periculoase( pot sa zic) nu iau nici o masura? dupa mine are deptate Giutsa...sincer nici nu stiu ce sa zic.Dar trebuie sa te gandesti foarte bine ce e bine pentru tine.Ai un viitor inainte.Nu e corect sa fi legat de o femeie care te tine cu forta. Daca te iubeste cu adevarat te lasa chiar daca o sa-i fie greustraight facestraight facesti cum se zice:"Cand iubesti pe cineva elibereaza-l"nu stiu ce sa zic sincer adica poate ar trebui sa o duci tu la psiholog fara sa stie.Ii spui unui doctor sa faceti o sedinta la el acasa si iubitei tale ii spui ca mergeti la un prieten bun.Chiar daca o minti, dar nu o faci pentru tine o faci mai mult pentru ea.Succes:*

| Giutsa a răspuns:

Buna. Daniel parerea mea este ca aceasta fata stie sa joace teatru foarte bine. Crede`ma ca nu s`ar omora daca v-ati desparti. Si ea ce parinti are? Cum sa iti lasi copilu sa nu manance? Daca are niste parinti pupincuristi care ii vor binele la``fetita lor cea scumpa`` o sa faca ce zice ea, inclusiv sa te prosteasca pe tine ca ea are nu stiu ce crize. Pune`i stop relatiei si gata. Nu are rost sa te chinui tu pentru ca ea sa fie fericita.Eu una sincer nu as rezista 2 ani sa stau langa cineva care ma santajeaza ca se omoara. Am trecut si eu printr`o experienta de genu. Fostu meu prieten ma ameninta ca se omoara si altele... Intr`adevar si-a taiat venele.A ajuns in spital si s`a facut bine dar eu am ramas la aceeasi gand :NU MA IMPAC CU TINE SI GATA. Asta e pur teatru. e ultima solutie de a tine pe cineva langa tine. E jalnic. Asculta sfatul meu si ai sa vezi ca nu o sa se omoare cum ameninta ea!

| AlexutsSsa96 a răspuns:

Dragoste cu sila nu se poate. Vorbeste cu ai ei, explica-le, du`o la un psiholog si poate te va ajuta cu ceva. Bafta!

| Abstract123456 a răspuns:

Salut.nasoala treaba.pai incearca sa vorbesti si cu parintii ei sa o duca la un psiholog si incearca sa le spui parintilor ca nici tu nu mai poti sta cu forta langa ea. sper sa reusesti sa rezolvi problema fiindca practic te tine legat.Succes.