| justadream94 a întrebat:

as vrea sa a ajutati cu niste sfaturi, pareri, sugestii urgent.acum catev zile am primit un mesaj de la prietena mea in care imi zicea ca nu are rost sa ne mai pierdem timpul si ca imi doreste tot binele din lume.e suparata din mai multe motive dar cred ca cel care sta la baza celoraltor motive ar fi ca de 2 luni de cand o cunosc nu i-am aratat ca vreau sa fim impreuna atat timp cat ieseam in oras.nu vreau raspunsuri gen esti fraiere stiu ca am gresit sunt tare derutat, trec printr-o perioada mai complicata si nu pot gandi lucid.cand hotarasem sa ii spun ce simt am primit mesajul ala..si dupaam tot incercat cu invitatii si alte lucruri dar fara rezultat. i-am zis in mesaj ca vroiam i mult decat o simpla rel de amicitie ca vreau sa iesim sa ii spun cateva lucruri care trebua sa i le fi spus de mult dar nici un raspuns..stiu ca a tinut si cred ca inca mai tine la mine..nu stiu ce sa fac candva mi a spus sa lupt pentru fata pe care o cred ideala pentru mine asta am vrut sa fac dar daca ea nu da nici un semn eu ce sa fac? ma gandem ca maine sa cumpar un buchet de flori si sa o astept in fata scarii sa ii spui ce simt pentru ea in speranta ca va cobora din intamplare sau sa o sun/dau sms sa coboare putin pana jos.

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Ai ratat un tren important.

Fetele ca ea, poate chiar toate fetele, vor ca baiatul sa aiba initiativa.

Pana sa faci tu asta ea ti-a zis ce o deranjeaza. Acum ea crede ca tu spui si faci ceva doar ca sa o imbunezi, nu pentru ca vroiai asta cu adevarat tu.

Ea va fi foarte orgolioasa. Dar ii va trece, vrea o relatie cu tine. Doar ca nu te vrea daca tu nu ai initiativa.

Ce trebuie sa faci acum este sa actionezi. Spune-i sincer ca iti pare rau ca ai reactionat asa tarziu dar ca tu chiar vrei sa fii cu ea, ca simti ceva puternic dupa ea.

Dar nu o lasa sa gandeasca prea mult. Ea va avea tendinta sa gaseasca motive pentru care sa te respinga.

Acum tu trebuie sa faci ceva. Fa-i o surpriza. Ideea cu lantisoarele e foarte buna. Caut-o. Petreceti timp doar voi undeva, singuri, mai retrasi si adu lantisoarele.

Gestul asta te poate salva.

Probabil veti fi impreuna.

Dar trebuie sa fie o lectie foarte importanta pentru tine.

Crede-ma ca stiu. Am avut o relatie cu o fata asa, nu vei mai avea o alta sansa.

Cu fiecare greseala a ta, relatia se va deteriora si e foarte probabil sa plece.

O fata ca ea iti poate ierta foarte multe, dar niciodata lipsa de initiativa si creativitate, lipsa de autenticitate, lipsa de energie.

Poate intelege ca nu o duci foarte bine cu banii, ca ai probleme cu ai tai, poate intelege orice, atata timp cat nu afecteaza relatia cu ea.

Oricate probleme ai avea, tine-le pentru tine.

Nu te consuma iar daca totusi o faci nu ii arata asta.

Daca vezi ca nu vrea sa vorbeasca cu tine deloc, spune-i ca vrei macar sa va mai vedeti o data, macar sa iti spuna in fata ce vrea. Si acolo tu vei aduce lantisoarele si daca ea chiar vrea ceva cu tine si tine la tine, veti fi impreuna.

| justadream94 explică (pentru Bacemi):

Sa va zic tot pe scurt cum a decurs ieri lucrurile. dupa ce am ajuns in fata blocului am aflat ca nu e in oras, nu stiu daca e sau nu adevarat ce a zis, in fine din disctiile purtate si-a dorit sa fim impreuna, faptul ca imi zicea ca nu imi mai rasp l sms si totusi o facea m-a facut sa inteleg ca nu e nimic piert desi mi-a zis ca nu mai pot repara nimic..Stiu sigur ca vrea saii demosntrez ca nu sunt doar vorbe i-am zis si ca am sentimente sincere(m-a cam deranjat ca dupa cam 2 luni imi zice ca nu crede ce spun.)acum problema e ca nu stiu cum sa ii demostrez asta ot ceva cu statul in fata blocului, dar pana se intoarce acasa, sa ii si spun ca sut acolo? sau sa ma trezesc ca vi ne naptea la si mai e insotita de parinti, asta ar complica mult lucrurile. aveti alte idei?

| Bacemi a răspuns (pentru justadream94):

Lasa blocul in pace. Nu rezolvi nimic asa. Dar spune-i ca vrei sa vorbiti fata in fata. Vezi ce zice, dar tu oricum insisti.

Orice ai face nu asculta ce zice ea. Orice nu zice ea acum e de fapt un mai insista ca sa vad ca meriti.

| justadream94 explică (pentru Bacemi):

De joi cand mi-a zis ca nu mai are rost am tot insistat sa ne vedem pentru diverse motive..ca sa ii multumesc pentru. ca vreau sa ies sa ii spun ceva ce trebuia sa ii spun de mult..ca as vrea sa spun lucrurilor pe nume am insistat pentru o inv si de 10 ori am sunat-o. daca venea ma descurcam eu cumva, problema era ca nu prea dade semne ca vrea sa vina de bunavoie..asta am facut nu am prea luat in seama ce a zis. daca nu tineam atatla ea si mai asculam ce zicea eanu cred ca si acum insistam sa ne vedem.

| Bacemi a răspuns (pentru justadream94):

Tu mergi la blocul ei atunci cand stii sigur ca e acasa. Si spune-i. Sunt jos la tine. Vreau sa vorbim. Te rog coboara.

Daca nu merge asa atunci fa cum ai zis tu. Stai pe la ea pe acolo ca n-ai alta varianta. Si astepti sa iasa ca sa vorbesti cu ea. Dar vezi cum faci asta ca sa nu o pui intr-o situatie naspa.

Daca va intalniti si ea iti zice ca nu are rost, ca gata, atunci nu mai insista deloc.

Inseamna ca ea nu stie sa aprecieze efortul tau, ce ai facut tu ca sa ii demonstrezi ca vrei sa fiti impreuna.

Si inseamna ca are nevoie de timp sa isi dea seama ce vrea de fapt.

Si ca tu trebuie sa mergi mai departe.

| justadream94 explică (pentru Bacemi):

Din fericire am reusit cat de cat sa o fac sa mai vb cu mine si nu doar atat..acum zilele stea ar trebui sa se intoarca acasa si cand se intoarce devil.big grin

| Bacemi a răspuns (pentru justadream94):

Super. Tine-ma la curent cu noutatile.

| justadream94 explică (pentru Bacemi):

Sfat dar urgent la 15:40 trebuie sa plec la conducere i de acolo direct in fata blocului

sa ii mai fac o invitatie in oras prinr- sms (ieri aminviat-o si mi-a si ca nu vine azi-nu stiu daca mi-a zis ca nu iese ieri cu mine sau ca nu vine in oras pentru ca dimineata am afat ca nu se intorsese) sau sa ma duc cu flori in fata blocului si sa ii dau sms ca, daca vrea sa iesim undeva o astept jos?
sincer mi-am dat seama ca nu va fi usor deloc sa ma pot apropia de ea chiar daca reusesc sa ies cu ea..ma astept ca sinceritatea cuvintelor sa nu fie de ajuns si sa primesc ceva replica gen:asa faci mereu? sau alte chestii de genu care ar complica mult lucrurile+alte ipoteze in care daca nu ar cobora cred ca m-asi gandi ca ar cam fi cazul sa renunt(chiar daca azi s-a intors e posibil sa nu fie acasa) si faptul ca ajung si nu vad nici un fel de deschidere fata de mine m-ar pune iar in dificultate nu vreau sa fortez si sa ma trezesc cu vreo palma dar nici sa merg si daca nu vad nimic sa las lucrurile asa.

24 răspunsuri:
| diavolitadulce a răspuns:

Pe langa flori (trandafiri sau crini) si ciocolata ar mai fi ceva. un mic detaliu dar totusi semnificativ. du-te la un magazin de bijuterii si comanda 2 lantisoare cu cate o jumatate de inima (unul pentru tine si unul pentru ea). o sa i se para tare dragut. succes. Funda?

| justadream94 explică (pentru diavolitadulce):

Si cum fac sa i le dau? nu vreau sa o urmaresc sa creada ca sunt vre un obsedat sau sa o sperii.

| diavolitadulce a răspuns (pentru justadream94):

Vorbeste cu o prietena de-a ei. spune-i care sunt intentiile tale. roag-o sa puna o vorba buna pentru tine si sa te anunte cand iese pe undeva cu ea. asa nu va fi nevoie sa o urmaresti tu. trebuie sa te gandesti in toate modurile la ce vei face. oricum nu o vei speria, ci va considera asta ca un gest dragut. fetele pot fi cucerite imediat cu cateva atentii care ii dovedesc ca iti pasa de ele. asa suntem noi. crede-ma ca o fata stie mai bine cum poate fi cucerita, si de aceea nu baietii ar trebui sa iti raspunda la intrebarea asta

| justadream94 explică (pentru diavolitadulce):

Sa ma intalnsc cu ea,, accidental'' puteampt ca stiu cat de cat programul ei, stiu ca la lucruri de astea eftele se pricep mult mai bine sa dea sfatri.dar in ultimele zile, ea pregatindu-se pentru un examen nu prea iesea decat sa faca sport sau alte lucruri..nu ii cunosc totate prietenele doa cateva..preferam sa vina de bunavoie asa eram sigur ca nu ar putea avea o reactie urata happy si daca stateam toata ziua in fata blocului odata si odata tot cobora pentru ca ia masa destul de des in oras laughing

| diavolitadulce a răspuns (pentru justadream94):

Vreau sa aflu si eu rezultatul final. mai mult de atat nu te pot ajuta. si apropo. nu alegi si tu un castigator?

| justadream94 explică (pentru diavolitadulce):

Vineri am fost la e am asteptat 1 ora si i-am dat mesajele alea. dupa 1 ora si ceva imi zice ca ea poate iesi mai tarziu daca pot si eu..nu ma gandeam ca ea trebuie sa coboare cu mama ei sa meaga nu stu unde si dupa vreo 5-10 min coboara amandoua..ne lasa mama ei sa vorbim si in fine, discutie. si o intreb daca nu ma pupa..aici nu am vrut sa fortez deloc..mama ei ne astepta si na.a venit sa ma sarute si eu ca un fraier doar sa o pup nu credeam ca va fi asa deschisa. in fine mergem impreuna face ce are de facut si plecam direct in oras..nu puteam lasa sa se termine seara cu un pupic a iesit cum trebuia pana la urma si sunt fercit

| Bacemi a răspuns (pentru justadream94):

Ti-am spus. Te place mult. Dar vroia initiativa. Nu ai ascultat ce a zis si ai facut ce ai simtit. Bravo. Ai dovedit ca esti barbat Esti eroul ei. Acum ai grija sa fie o lectie de aici. Vezi in raspunsul pe care mi l-ai premiat ca trebuie sa ai grija la cateva chestii in continuare. Altfel situatia se va repeta. Stiu ce spun ca am trait asa ceva. Fata asta tine mult la tine. Sunt sigur. Dar daca tu vei fi o pacoste pentru ea si simte ca nu iei fraiele in maini va pleca. Si chiar daca ajunge sa te si iubeasca va cauta ce tu nu ii poti oferi in alta parte.

Nu te lamenta, fii autentic, ia initiativa, fii creativ.

Astea sunt cartile castigatoare in relatia ta.

Nu lasa doar sentimentele sa iubeasca.

Trebuiesc fapte. Dovezi ale iubirii tale. Constante, nu doar din an in paste.

| diavolitadulce a răspuns (pentru justadream94):

Ai vazut ca a iesit ok, ti-am spus eu. bv tie sh sper ca ma inviti si pe mine la nunta laughing

| justadream94 explică (pentru diavolitadulce):

laughing lasa un nr de telefon si vedem cu invitatia, se rezolva laughing

| diavolitadulce a răspuns (pentru justadream94):

Sa iti mai dau un sfat. sterge intrebarea ca daca sa zicem prin absurd ca o vede o sa iasa urat. da add la id p_rasfatata_official si iti dau acolo nr de tel. laughing

| justadream94 explică (pentru diavolitadulce):

Scuze,dar nu cred ca am mai trecut pe aici happy am avut multe probleme de rezolvat..mai e bun id ul?happy

| diavolitadulce a răspuns (pentru justadream94):

Da laughing este

| derpiiiiiiiina a răspuns:

Flori si ciocolata. Cred ca tuturor ne place ciocolata))

| justadream94 explică (pentru derpiiiiiiiina):

Ce sa ii iau nu e o problema..cum si ce sa ii spun sa coboare sau ca sa ne vedem..aici nu am decat 1-2 idei.aceasta cu asteptatul in fata blocului sau o intalnire acidentala(nu e de preferat ultia varianta)

| Amiiiiiiiiiiiii a răspuns:

Daca intr-adevar ii lipsesti, te va cauta ea. Acum iti vei da seama daca merita cu adevarat sau nu sa tanjesti dupa ea. tongue

| Rake a răspuns:

E posibil sa te manipuleze un pic... din ce spui deduc ca ea ar vrea o relatie serioasa cu tine (sentiment reciproc) dar tu nu ai avut inspiratia sa cimentezi o altfel de relatie decat una de prietenie. Probabil veti sfarsi impreuna, dar acum va trebui sa faci ceva concret in privinta asta...

| justadream94 explică (pentru Rake):

Da..asta stau si ma gandesc daca nu cumva toata tacerea asta e facuta intentionat pentru a ma face sa spun tot happy daca vroia sa scape de mine o putea face zicandu-mi asta, totusi nu a facut-o, dC? banuiesc ca daca nu voi face ceva sansele sa fim impreuna vor fi 0 dar alta idee mai buna decat sa astept in aa blocului nu am.