| TitiDrLove a întrebat:

Buna tuturor. Vreau sa va impartasesc ca sufar din dragoste de aproximati 3 luni. Tanjesc dupa o colega de clasa care m-a derutat total.La inceput pot sa spun ca vorbeam cu ea foarte mult, se baga in seama cu mine, imi trimitea pe mess tot felul de articole amuzante sau filme de dragoste, ma privea mereu si am spus ca ma place sigur.Eu sunt mai timid, dar am zis ca "la urma urmei e mai grav sa faca ea primul pas" asa ca am inceput cu putin flirt sa spun si pana intr-o zi cand i-am spus ca o plac. Din momentul acela s-a schimbat totul, nu mai vorbea cu mine si schimba orice subiect cand ii faceam complimente.(Atunci m-am derutat total, parca imi explodase inima in mine, trist)Am zis, cred ca e cazul sa o uit insa nu puteam fiindca incercam sa nu ma gandesc la ea, dar cand inchideam ochii o vedeam in fata mea si cand ma puneam sa dorm o visam in fiecare seara si iar eram indragostit lulea.Acum am spus ca poate e genul de fata caruia ii plac baietii mai indiferenti, asa ca am inceput sa nu ii dau importanta dar mai rau am facut.Acum daca incerc sa ma bag in seama cu ea aud ca are treaba sau gaseste alte motive sa ma evite. Dupa ce am facut asta tin minte ca in preajma mea vorbea cu o prietena de alti baieti, ca si cum sa scape de mine, insa ciudat fiindca nu am sufocat-o niciodata.Cu toate astea s-au mai intamplat cateva lucruri care iar m-au ambitionat si am zis ca e o fata dificila.Ma refer ca intr-o zi mi-a tras o privire ca la inceputuri, dulce, fermecatoare de m-a bagat in ceata. Dar tot nu vorbea cu mine.Nu stiu ce sa mai cred. Unde am gresit? Simt ca nu o pot scoate din suflet fiindca imi place ca e matura, nu e copilaroasa si simt ca e cum imi doream din totdeauna. De ce se comporta asa? Fetele, voi trebuie sa stiti.Am gresit eu sau e si ea indiferenta?

Răspuns Câştigător
| ღBizarreCrazyღ a răspuns:

Pai sa zicem ca sunt mai multe variante. una ar fi ca poate tu, pentru ca o placeai atat de mult ai considerat ca gesturile ei sunt tot de iubire ( uneori suntem si noi orbiti de o dorinta, de ceva ce vrem sa se intample, confundand totul cu realitatea ceea ce duce in majoritatea cazurilor la ce ti s-a intamplat si tie), si poate ea dorea un prieten foarte bun, si poate ca incerca sa-si construiasca unul din tine.vazand ca tu o placi, poate ca s-a vazut pusa in situatia de a fi indiferenta, crezand ca daca va sta prea mult in preajma ta, iti vei face sperante si iluzii gresite si prin asta ea te va face indirect sa suferi. alta varianta ar fi ca si ea te placea si ca ceea ce credeai tu despre toate coincidentele, schimburile de priviri si zambete era adevarat. in acest caz probabil ca vazuta asupra faptului concret (momentul cand i-ai spus ca o placi ) a avut impulsul de moment sa bata in retragere si sa se simta oarecum confuza pe ce simte si pe ceea ce vrea cu adevarat. cat despre faptul ca vorbeste despre baieti in preajma ta, exista posibilitatea, desi nu este o certitudine, sa incerce sa descopere cum te afecteaza acest lucru, daca te simti gelos sau daca esti total indiferent. exista si urm varianta, cum ca doreste sa te cunoasca mai bine inainte, sa "cerceteze", sa nu traga concluzii pripite, temandu-se ca mai tarziu sa nu regrete.
parerea mea este ca ea este foarte indecisa, nu stie ce simte si este confuza cand vine vorba despre relatia cu tine, osciland intre "prietenie" si "iubire". eu zic ca cel mai bine este sa-i dai timp, pentru ca este evident ca tu nu ai gresit cu absolut nimic (ai facut exact asa cum te-a ghidat inima, ceea ce mi se pare ceva bun; mereu am spus ca nu e bine ca intr-o astfel de situatie in care exista sentimentete puternice sa gandim cu capul, pentru ca intotdeauna vom ajunge la o concluzie logica, exacta, realista, care nu va ajuta deloc, ba din contra va inrautati situatia). dar trebuie sa porti o discutie cu ea si sa-i ceri niste explicatii la toate intrebarile tale, care inca au ramas in stand by, si care au nevoie de un raspuns, ce cu siguranta te va ajuta sa intelegi si cum gandeste ea si sa poti compara intre parerea ta si a ei. in functie de raspunsurile ei poti sa vezi ce se poate rezolva (desi daca raspunsurile sunt negative pentru tine, exista doua posibilitati : ca ea chiar sa gandeasca asa si sa fie total opusa de cum credeai tu, sau sa-si ascunda in continuare adevaratele sentimente sub bariera si protectia indiferentei, pentru ca inca nu si-a pus ordine in ganduri). trebuie sa fi atent la ceea ce-ti spune ea si sa incerci sa iei toate raspunsurile ei pe toate partile, pana ce ajungi la niste concluzii ce te vor scoate din impas.
Succes happy

12 răspunsuri:
| valy a răspuns:

Ati gresit amandoi.
Parerea mea.
Greseala ei consta in faptul ca sa purtat asa ca la inceput, sau pentru faptul ca tu o placeai poate credeai ca gesturile ei sunt special pentru tine.
Greseala ta este ca ai picat in plasa.in sensul ca poate ea vroia doar un ''amic''nicidecum un iubit.
Ar fi cazul sa o inviti la o plimbare doar voi 2 si sa vorbiti tot ce este de vorbit.
Sunt 2 situatii. ori ii place sa faca cati mai mult baieti sa fie ''bolnavi'' dupa ea, ori s-a saturat asteptandu-te fiind mai timid sa faci pas.
Cauta sa te intalnesti cu ea, doar voi 2 si vorbiti despre sentimentele voastre, si daca e indiferenta.uit-o.sunt pe putin 1 miliard de fete pe lumea asta.

| ღBizarreCrazyღ a răspuns:

Multumesc pentru fundita happy :*

| Savy a răspuns:

Regula 3: niciodata nu-ti aprinde calcaiele dupa o colega de clasa. Daca nu scapi de starea asta si nu ii spui ca ai trecut peste o sa fie mereu o tensiune ciudata intre voi.

| TitiDrLove explică:

Dupa ce mi-a dat de inteles ca nu vrea si se comporta asa ce rost mai are sa o sufoc? nici nu mai am curaj macar sa incerc

| TitiDrLove explică:

Pentru asa raspuns blushing

| TitiDrLove explică:

Hm. am inceput sa nu o mai bag in seama straight face acum nu stiu ce sa fac

| Lyiia_3516 a răspuns:

Waw. Poveste lunga.Sa stii ca sunt si eu in aceeasi situatie, dar pe jumatate.Am cateva sfaturi:
1. Poti vorbi cu ea, sa o intrebi daca te mai place etc(desi nu cred ca va merge daca esti timid)
2. Da-i de inteles ca iti place de alta fata(cred ca va merge)
3. Poti pur si simplu cand sunteti singuri la scoala)in baie etc)sa o saruti direct.Asta merge intotdeauna.
4. Dar daca vrei sa uiti de ea gaseste pe altcineva.
Sper ca te-am ajutat.Pentru mine astea ar folosi.

| andreyusnice a răspuns:

Crede-ma ca asa mi s-a intamplat si mie!
Vezi cand e singura, si du-te la ea cu o floare(eventual trandafir rosu!)
Intreab-o ce s-a intamplat, povesteste-i tot!
Faza e ca e posibil ca e sa vrea sa ramaneti doar prieteni(dar asta se va schimba peste vreo 1 an)! Asa mi s-a intamplat mie! IDENTIC!
Nu prea mai ai ce altceva sa faci.
Iti urez bafta!

| alesia29 a răspuns:

Pai..., si mie mi s-a intamplat la fel! adica vorbeam ff mult, pe mess, la scoala, etc, si intr-o seara mi-a spus, dar mie atunci imi placea de alt cineva, si am ramas socata. dupa aia nu am mai vb, etc, etc, nici la scoala, daca era ceva, la fel ca colega ta, eu imi gaseam de lucru, plecam, vorbeam cu alt cineva, ma bagam in alte discutii. Au trecut cam 7-8 luni de atunci, dar acum. e inverslaughing. Dar acum, situatie e inverslaughing.
In fine, scuze ca v-am plictisit cu povestea mea, dar ideea e ca ai surprins`o intr-un mod in care nu cred ca se astepta. Mai incearca! Pff...invit`o si tu undeva, doar voi 2! Si daca nu vrea din prima, mai insita! happy Bafta!

| fataroz a răspuns:

Pai cred ca se simte cam rusinatasi te iubeste dar nu vrea sa stii tu ca crede ca se va intampla ceva rau asa mi s-a intamplat si cu mine cu un baiat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciodata sa nu iti faci prietena din clasa! Te risti prea mult si ai si de suferit. Din cate ai spus tu. despre cum se comporta ea vrea sa nu mai aiba tangenta cu tine. adica sa scape sa fie totul normal. Ai luat-o prea din prima, vorbeste si tu cu apropouri mai pe ascuns si iti dai seama daca te place fii mai istet ca sa rezolvi ceva.
Deci te sfatuiesc sa o iei deoparte si sa negi toate afirmatiile si vorbele prin care te dadeai drept "pierdut" dupa ea, si ca vrei sa fie doar o prietenie intre voi si nimic mai mult, iar dupa ai "terenul gol" si poti sa faci un rezultat foarte bunwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noi fetele suntem mai complicate [nu ca baietii nu ar fi pentru ca eu innebunesc cand incerc sa inteleg ceva despre yubytwl meu]

sincer parerea mea e ca ar trebui sa o iei deoparte si sa vb cu ea serios... dar ar fi o problema, anume ca esti timid

ei bine, daca chiar tii la ea pe cat spui tu ca tii atunci lasa timiditatea pentru altadata si spune-i verde-n fata tot [sa nu uiti sa o intrebi daca vrea sa fie cu tine!]

poate ca iti va explica chiar ea dc sa purtat asa

noroc!