| Sophie88 a întrebat:

Salut, as vrea sa stiu parerea voastra despre urmatoarea situatie. Femeie de 27 de ani, barbat de 33. Se intalnesc, el o ia la o cafea, totul e bine si happy. Tin legatura zilnic prin sms, telefon. Peste o saptamana el o suna ca peste 30 min vine dupa ea, o duce acasa sa se uite la un film, sa se odihneasca, etc si dupa aia o duce acasa ( nu stau in acelasi localitate, cam la 20 km). Acasa la un moment dat s-au apropiat, dar ea s-a retras deoarece abia dupa 2 saptamani de cunostinta inca nu simte ca a venit momentul. El s-a enervat un pic, dar n-a mai insistat. Dupa o vreme tipa spune ca e vreme de mers acasa, dar el zice ca nu are niciun chef, sa stea peste noapte si o duce acasa dimineata. Tipa insista, la care el: "Bine, te duc acasa. Dar daca nu stai, sa fie clar ca de maine nu mai am treaba cu tine". Tipa se enerveaza pe tipul, normal ca vrea sa ajunga cat de repede acasa, cat mai departe de el, mai ales cand el spune: "Mi-e lene, sun un prieten sa te duca". Pana la urma a dus-o acasa, a doua zi tipa totusi se simte un pic prost, trimite un mesaj: "Imi pare rau un pic ca au iesit asa lucrurile". Raspunsul: "Uita"
Intrebarea este: Ea a fost prea naiva sau el prost? Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Lawliet14 a răspuns:

1. Barbatul dupa 2 saptamani de vorbit n-ar trebui sa aiba nicio pretentie de sex de la o femeie; pentru ca daca ar fi sigur ca ea e marea lui dragoste ar asteptat-o si 2 ani
2. Ea nu e obligata sa doarma la el; nu e nici macar obligata sa doarma sa zicem pe canapea, sau el pe canapea si el in pat deci nu impreuna; nu e obligata sa doarma defel la el iar el si daca erau trecute 2 luni de o oarecare relatie, nu trebuia sa se supere deloc

In rest, n-am inteles. Cum sa stea la el daca o duce acasa? Nu te-ai exprimat tocmai bine. A zis ceva de genul ca daca vrea sa plece si nu sta la el peste noapte, atunci nu mai vorbesc?

La prima vedere, tipa n-a gresit cu nimic. Faptul ca a dus-o amicul lui pe ea acasa, nu e o mare problema. Banuiesc ca nu erau taxiuri acolo iar el putea risca sa faca un accident daca chiar era obosit. Problema era daca lui nu ii mai pasa de ea. Asta nu ne-ai zis. Normal era sa isi faca datoria de BARBAT pana la capat. Ea nu l-a injurat sau ceva de genul. Ba chiar a fost simtita asa cum trebuie sa fie amandoi in cuplu, si i-a trimis un mesaj dimineata. NU S-AU IMPACAT? Daca nu, inseamna ca ala nu o vrea. Si sincer nu ar fi mare pierdere daca nu demonstreaza ca e gentleman.

| Sophie88 explică (pentru Lawliet14):

Tipul i-a promis ca inainte de noapte o duce acasa. Cand tipa a insinuat ca ar fi cazul sa plece, el a insistat ca ea sa stea la el peste noapte, pentru ca nu are niciun chef s-o duca (nu pentru ca era obosit). Dupa multe insistente a acceptat s-o duca acasa, dar a zis ca in acest caz n-o mai cauta in viitor. Tipa a fost de acord, el a dus-o acasa cu masina, a trimis mesajul fara sa astepte la vreo reactie, doar a zis tipul ca nu o mai vrea, nu o mai cauta nici nu o suna daca nu sta peste noapte... Tipul totusi a sunat-o ieri si i-a trimis mesaje :-))

| Lawliet14 a răspuns (pentru Sophie88):

Pai inseamna ca s-a simtit. Nu e un tip perfect dar poate invata sau macar isi cere iertare cand face gafe. Cine stie, poate nu o sa faca gafe majore. Deci in cazul de fata a fost clar el prostul, ea n-a gresit cu nimic si chiar s-a simtit parasita dupa gestul acela al lui. Ma bucur ca i-a raspuns tipul si s-a sesizat. Sa zicem ca a fost obosit insa oboseala nu scuze gesturile acestea. Tare rau ar fi fost ca el sa nu nu mai faca nimic. Chiar nu merita atunci atentia ei.

15 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Mi se pare greu de crezut ca tipa la cei 27 de ani ai ei e atat de naiva.
Era usor de ghicit ce intentii are tipul, din moment ce o duce acasa la el sa vada un film. Altfel ar fi dus-o la cinema.
E incredibil cum tot ea ajunge sa isi ceara scuze dupa ce el s-a dovedit a fi un badaran.

| Sophie88 explică (pentru DeeaMarry):

Eu am fost acasa la fostul meu prieten si de cele mai multe ori, mai ales asa la inceput nici nu s-a pus problema sa facem sex sau ceva... :-)

| DeeaMarry a răspuns (pentru Sophie88):

Inseamna ca fostul era un barbat cu bun simt. Din pacate, nu toti sunt asa.
Prin urmare, consider ca ar trebui sa il cunosti bine inainte de a merge acasa la el, pentru a evita neplaceri precum cele povestite de tine mai sus.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Scuza-ma dar tipul are dreptate si la varsta lui nu isi mai permita sa isi piarda timpul cu ifose de femeie virgina, nu mai au 18-20 de ani sa zici ca o asteapta sa fie pregatita... la 27 de ani credeam ca e totusi mai coapta doamna noastra, daca nu e pregatita de o relatie, sa nu-i mai iroseasca timpul lui

| Liviu a răspuns:

Cine stie, poate femeia a vrut ceva serios.A dat niste semne gresite si tipu vroia doar sex.Mna,poti face sex cu el, nu e o problema.Doar daca simti, nu asa sa fi constransa happy De gresit amandoi au gresit.Trebuia sa specifice si femeia ca vrea o relatie serioasa nu o aventura mna happy

| neutrino a răspuns:

El nu a fost prost atata timp cat ea a acceptat sa mearga acasa la el. A fost insa badaran dupa felul in care s-a purtat.

| Sophie88 explică (pentru neutrino):

S-a discutat inainte ca nu se va intampla nimic ce ea nu vrea.

| CoquiNessa a răspuns (pentru Sophie88):

Cea mai buna scuza sa nu faci sex e sa nu ai pasarica.
tu ce scuza ai?

| SkyPilot a răspuns:

La varsta ei ar fi trebuit sa stie ca daca merge la el, merge petru sex. Puteau ei sa discute orice voiau, el tot se astepta la sex. Mai tii minte din facultate celebra vorba "dezbraca-te ca nu-ti fac nimic"? El a tot sperat ca va obtine ce spera, de unde si invitatia de a sta peste noapte.
El nu s-a purtat tocmai bine fortand lucrurile si incercand sa arate ca nu ii pasa de ea daca nu e rost de sex.
Parerea mea: si ea naiva ca a venit, si el prost pentru felul cum a primit refuzul si pentru ca nu si-a tinut sub control orgoliul.

| pufulescu a răspuns:

Comportamentul descris de tine ( al fetei ) adica joculetele de-a ' tine pasarica in colivie' se incadreaza perfect la categoria ' adolescenta '. Nu isi au rostul la o femeie de 27 de ani. Femeia trebuie cel putin sa isi declare clar intentiile, sa spuna de la inceput ca nu vine acasa la el pentru sex, sau sa nu vina deloc dupa doar 2 saptamani de relatie. Asa cum spui, nu il cunoaste si individul poate fi foarte bine o bruta care s-o cam violeze.

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Eu cred ca pur si simplu au avut intentii diferite, inca de la inceput. El avea chef sa "arda" ceva in noaptea aia, ea voia relaxare, poate ceva romantism. Totusi, dupa reactia lui, tipul e un badaran imatur. Consider ca femeia nu pierde nimic daca lasa lucrurile asa. Nu cred ca isi doreste un astfel de barbat langa ea. A facut ce a simtit, si-a cerut scuze, dar cu unii oameni degeaba esti politicos, oricum n-au capacitatea de a intelege si a aprecia. Sunt destui barbati adevarati in lume, cel mai bine pentru ea, e sa invete de pe urma acestei experiente, si sa o lase in urma.