| angellom a întrebat:

Salut,astazi iubita mea a avut dureri de burta si dupa ce am facut sex a remarcat pete de culoare maronie pe chilotei.Ea crede ca sunt semne de sarcina, mama ei a spus ca secretia vaginala se coloreaza cand apare o infectie sau sarcina.Imi poti spune parerea ta? Tin sa mentionez ca astazi este a 22-a zi de cand i-a venit menstruatia, dupa cat timp apare semnele de sarcina?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

NU POATE SA EXISTE NICI UN SEMN DE SARCINA inainte de transformarea OVULULUI MICROSCOPIC fecundat si existent in uter/endometru in primele 6-7 saptamani de viata intr-un mic embrion de marimea unei seminte de dovleac. Acest proces de transformare se produce in a 7-8-a saptamana de sarcina calculata fata de momentul nidatiei. In cea de a 22-a zi a acestui ciclu care a inceput in prima zi a menstruatiei. probabil ca inca in acest moment NU poate sa existe O SARCINA fixata in endometru/uter chiar si daca s-ar fi produs fecundarea ovulului in urma cu 7-8 zile. Durerea de burta/abdomen inferior nu poate sa apara, sa se produca in cazul in care exista o sarcina formata si instalata. Durerea se produce NUMAI in cazul in care NU EXISTA O SARCINA IN UTER si din acest motiv organismul femeii se pregateste pentru a provoca MENSTRUATIA si din acest motiv produce o substanta denumita PROSTAGLANDINA care are scopul de a provoca crampe in muschii uterului pentru a desprinde endometrul si sa elimine din corp, ceea ce ar fi urmat sa fie ..patul/culcusul'' sarcinii daca aceasta ar exista. Doar daca ciclul menstrual al iubitei tale este de tip neregulat, adica are lungimea diferita in fiecare ciclu, doar in acel caz se poate considera ca aceasta stare actuala este,, normala'' si actualul ciclu va fi unul mai scurt fata de cel normal de 28 de zile. In caz contrar trebuie asteptat sa treaca cele 21 de zile de la ultimul contact sexual si sa se efectueze un test de sarcina.

| MihneaStrumeleaguMare a răspuns:

Daca cerul e albastru inseamna ca cerul e mov.

| Asistent a răspuns:

Petele aparute pe lenjeria intima inseamna inceputul menstruatiei