| Klau55 a întrebat:

Salut..au trecut aproape 2 luni de cand m-a parasit prietena, dupa o relatie de 4 ani..simt ca o iau razna, numai la ea ma gandesc, am iesit cu toti prietenii, am facut de toate, dar...nimic..imi vin tot felul de ganduri, daca nu ma mai place nimeni?,daca nu o pot sa ma mai indraostesc din nou?, tin sa spun ca am am avut 2 intanliri cu o fata draguta, dar apoi i-am trimis mesaj si i-am zis ca vreau sa stau singur, ca inca nu ma simt pregatit pentru o relatie, si m-a inteles.dar e aiurea faza stii? daca stau singur nu imi e bine deloc, daca incep sa vorbesc cu alta fata ma gandesc la fosta.ce sa fac? daca ati avut experiente de acest gen, ajutati-ma..nici sa invat nu mai pot, imi vine sa inghet anul asta de facultate si sa plec oriunde, am si licenta, am ramas in urma cu invatatul..sunt distrus..habar n-am ce sa fac cu viata mea.

Răspuns Câştigător
| papusica987 a răspuns:

Buna.
Te inteleg si imi pare rau, insa o inteleg si pe prietena ta.
eu am un principiu dupa care merg :''ca sa fi cu adevarat fericit trebuie sa ai mintea, inima si corpul in acelasi loc!''..sa fi fost asta motivul despartirii?
e normal sa suferi, stai linistit.
in prima perioada asa se intampla, evita locurile in care va intalneati, pune intr-o cutie toate lucrurile ei sau cele pe care le ai de la ea si pune cutia deoparte, nu mai asculta melodii triste.
uita toate balivernele alea despre iesitul in oras, mersul la sala etc, care sa te ajute sa cunosti alti oameni.astea sunt doar aiureli scrise de psihologi casatoriti,care au uitat cum e sa fi parasit.
Mai bine stai acasa, cheama niste prieteni(fara prietene desigur) si urmariti un meci, o comedie, glumiti.fa ceea ce te face sa te simti bine.
investeste in tine, cumparati ceva.
Abia dupa un timp in care ti-ai plans de mila, in care te-ai mobilizat putin si te crezi in stare si de altceva. poti iesii in lume.
ai sa vezi ca o sa fie bine, ttrbuie doar sa lasi timpul sa treaca.
Gandeste-te ca viata merge inainte si ca se despart oamenii si dupa o viata.

te pup.
Bafta!

9 răspunsuri:
| dariaelena a răspuns:

E greu, mai ales ca a fost o relatie de 4 ani prin care a-ti trecut prin multe dar incearca sa te aduni si sa-ti revii. Daca nu esti in stare sa incepi o noua relatie nu o incepe, pentru ca o sa tot faci comparatii intre fosta si "actuala"daca ai incepe o noua relatie.Chiar daca e greu trebuie sa incerci sa treci peste, sa te apuci de invatat pentru ca licenta e foarte importanta si in plus fete mai sunt.Cand o sa te astepti mai putin o sa te indragostesti iar, dar incearca sa nu te mai gandesti la ea. Cand iti apare in gand asculta muzica, vorbeste cu un prieten, iesi afara!

| catalina_2916 a răspuns:

Toti am trecut prin dezamagiri..conteaza doar sa stii sa te "ridici"..gandeste-te doar ca totul are un final, pana si viata..nimic nu e tern, cum nici o relatie nu e..asa a fost sa fie,poate nu era persoana potrivita pentru tine si te asteapta ceva mai bun happy gandeste pozitiv, lasa amintirile in urma si bucura-te de viata, e prea scurta ca sa stai si sa suferi! cineva, undeva, candva iti va mangaia ranile sufletului..fii mai deschis in privinta celorlalte fete, ai mai multa rabdare sa le cunosti si poate poate..vei da peste mare dragoste happy capul sus si renunta la gandurile cu inghetatul anului etc, doar o persoana slaba recurge la astfel de lucruri..pe un om puternic il ambitioneaza un esec!winking

| neutrino a răspuns:

Stai linistit, toti am trecut prin asa ceva. Timpul rezolva si problema aceasta. Trebuie sa intelegi inca de la inceputul unei relatii, ca aceasta nu poate fi eterna.

| h3r a răspuns:

După ce m-am regăsit aici...am de spus doar atât : "DĂ-I TIMP TIMPULUI!"

| Klau55 explică (pentru h3r):

Asa am sa fac, daca te-ai regasit e ok..inseamna ca ma intelegi

| h3r a răspuns (pentru Klau55):

Da!
Capul sus, vom merge mai departe.

| e1xtz a răspuns:

Fff nasol si te inteleg...probabil multe persoane au trecut prin asta.un aspect este acela ca nu toti sau toate trec la fel peste experienta asta. Unora le este mai usor sa se detaseze iar altora mai greu sau f greu, de aceea TIMPUL difera.Nu stiu daca vor fi 4 luni 6 sau un ...ar cu siguranta va trece si vei uita..acum stiu ca nu crezi, dar oricum nu ai de ales..doar sa te mobilizezi cat poti

| papusica987 a răspuns:

Multumesc pentru funda.
te pup:*

| Klau55 explică:

Mersi mult pentru sfaturi..ma ajuta enorm, chiar nu sunt un om slab de fel, insa am iubit mult si am gresit la fel de mult, si asta ma doborat, insa viata merge inainte.