| Alexandru_Ionut_1999_yOGF a întrebat:

TPU am nevoie urgent de sfaturi.
Simt ca nu mai pot, sunt intr-o stare foarte mare de depresie.
Am 20 de ani, si pana acum am luat multe suturi in fund de la viata! Pe la 16 ani ai mei s-au despartit, ok, am suferit. Am ales sa stau cu mama mea.
Bun. Acum ceva timp am aflat ca mama are un cancer, nu conteaza ce cancer, ideea e ca medicii au zis ca nu se stie cat mai traieste. In tot acest timp vorbeam cu o fata, nu am fost cu ea. Dar ea acum vorbeste cu cel care mi-a fost mai mult decat un prieten. In acest moment ambii vorbesc pe whattsapp. In fine.
Ideea e ca eu nu mai am absolut nici un prieten, parca nimeni din cei pe care ii cunosc nu vor sa ma ajute. Nu ma mai cheama nimeni pe strada. Sau la un suc sau oriunde la o bere ceva pur si simplu s.au indepartat de mine, fara absolut nici un motiv.
Acum sunt singur acasa, mama e in spital...
daca ati fi in locul meu, ce ati face? Psihic sunt aproape distrus...nu mai rezist. Dar nici nu vreau sa imi pun capat zilelor...ca nu ar nici un rost.
Ajutati-ma va rog. Simt ca o iau razna.

Răspuns Apreciat de Editori
| litere123 a răspuns:

Cu toții trecem odată și odată prin astfel de încercări de la viață, poate nu în egală măsură, dar trecem. Oamenii buni sunt meniți să sufere mai mult...
Respiră! Capul sus!
Aceste momente triste lasă - le să treacă, peste ani vor rămâne doar amintiri.
Păstrează-te puternic, curat și încearcă să privești partea plină a paharului.Nu-ti abandona mama în astfel de momente, deoarece acum are cea mai mare nevoie de tine. Nu-i arăta că suferi, deoarece asta o poate întrista.Fii puternic pentru EA, pentru tine!
Iar prietenii. La ce-s buni prietenii, dacă - s temporari? Crede-mă, oamenii nu sunt ceea ce par a fi.Nu te lăsa manipulat de aparențe.
Axează - te pe micuța ta familie, pe tine și pe scopurile pe care le dorești în viitor.
Și încă un lucru:
Ține minte că în orice moment, în orice loc și situație, numai Tu îți poți fi alături, nimeni altcineva.

Ai grijă de tine!

3 răspunsuri:
| shrink a răspuns:

Sorry pentru situatia ta, pentru tot ce ti se intampla!
stiu cum e, am trecut si eu si multi altii prin rahaturile vietii dar o dar o etapa care trece

| xunshu a răspuns:

Buna. In primul rand. Linisteste-te. Treci printr-o perioada grea dar nu este capat de lume. Ai 20 de ani, esti destul de mare. Man up! Preocupa-te de altceva. Studii, profesie, hobbyuri etc. Toti ne ducem pana la urma si stiu cat de naspa e sa pierzi un parinte, insa viata merge inainte. Trebuie sa te gandesti la tine inainte de toti. Indiferent de cine este vorba. Incearca sa iesi din starea asta prin lucruri care te dezvolta. Iar tipa respectiva n-a fost cu tine. Nici nu ar trebui sa-ti pese. Mai sunt fete. Poate unele mult mai bune decat aceasta. Balta mai are peste. Sa nu te gandesti sa-ti pui capat zilelor. Nu stii ce te asteapta in viitor. O viata buna poate. Oricum noi ne facem viata si nu trebuie sa ne lasam doborati. Gandeste-te la mama ta. Nu ar vrea sa faci ceva prostesc. Tu esti singura mostenire pe care o lasa acestei lumi. Incearca sa vezi totul intr-o lumina buna. Acum poate doare dar totul o sa fie bine. Mereu o sa fie bine daca incercam.

| Alexandru_Ionut_1999_yOGF explică (pentru xunshu):

Multumesc!
Capat zilelor oricum nu imi puneam...dar ceva tot trebuie sa fac. prieteni nu mai am, sunt singur...am doua metode sa ma linistesc. Ori ascult muzica, ori alerg pana nu mai pot. asa ma manifest eu

| xunshu a răspuns (pentru Alexandru_Ionut_1999_yOGF):

Prieteni putem sa ne facem mereu. Poti sa gasesti usor oameni cu care ai chestii in comun. Mai ales ca acum exista social media. Daca esti timid poti sa te folosesti de acest lucru. Asa ma linistesc si eu, tot prin muzica. Si-mi da speranta ca o sa fie mai bine. Totul o sa fie ok

| Alexandru_Ionut_1999_yOGF explică (pentru xunshu):

Sper! Adica am inceput sa merg si la biserica mai des. Sa ma rog pentru ai mei..sanatate si intelegere

| JuliahQp a răspuns:

Habar nu am ce as face,dar nu as ceda,fiindca suntem oamenii si putem mai mult de atat. Daca fata aia te iubeste cu adevarat isi va da seama ca face o mare greseala. Nu te gandi la asta acum fiindca inca ai o viata inainte, pentru ati face o relatie. Si in legatura cu mama ta, trebuie doar sa crezi in Dumnezeu. Daca ai nevoie de un prieten, eu pot fii acel prieten.
Fii tare! Nu te lasa distrus atat de usor. Sunt sigura ca esti un om minunat, nu meriti sa suferi!❤

| Alexandru_Ionut_1999_yOGF explică (pentru JuliahQp):

Multumesc din suflet!
Nu gasit alta cale a trebuit sa o blochez peste tot Facebook, Instagram, whattsapp, i-am sters si numarul tot si dupa i-a trimis un mesaj unui copil de la mine de le strada. in fine
Nu e frumos ce am facut dar alta solutie nu am, asa m-am mai linistit. Si sunt sigur ca voi uita de ea.
Si cu mama, e ok. deocamdata. Sper ca va fi bine in continuare. Mersi mult!❤

| JuliahQp a răspuns (pentru Alexandru_Ionut_1999_yOGF):

Oricand!❤