| Euuuuuuu177181 a întrebat:

Salut, azi am facut sex neprotejat cu iubita mea
Nu am ejaculat in ea
din cate stim este intr o perioada mai putin fertila
dar ne framanta gandul ca ar putea ramane gravida
cam care sunt sansele sau ce am putea face sa prevenim acest lucru?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Chiar nu ai avut 2 lei in buzunar, sa cuper un prezervtaiv?
De ce riscati?
Fiindca joaca asta este foaret serioasa si o sarcina se poate produce cand nu te astepti, mai ales ca nu aveti nici un pic de experinta.

| gabiboytt a răspuns (pentru Violleta2022):

Foarte draga punete la invatat

| dullcat a răspuns:

Buna.Ati putea pur si simplu sa folositi prezervativ daca doriti sa preveniti sarcina.E grav daca faceti sex si nu stiti despre metodele de contraceptie.

https://www.reginamaria.ro/......potriveste

Iar sarcina poate aparea si fara sa ejaculezi in interiorul vaginului, deoarece metoda retragerii nu este eficienta.

De citit:

,, Metoda retragerii aruncă în joc o rată de eșec semnificativă. In termeni matematici, există probabilitatea ca în peste 26% dintre cazurile în care este folosită (1 din 4 contacte sexuale!), să apară o sarcină nedorită. Unul dintre factorii de risc lichidul preejaculator, care poate conține spermatozoizi perfect pregătiți să fecundeze ovulul și care poate fi eliminat încă din momentul în care bărbatul are erecție. Așadar, chiar dacă multe femei spun că partenerul se controlează foarte bine și ejaculează în exteriorul vaginului, aceasta nu este o condiție suficientă pentru a preveni apariția sarcinii. În plus, există situații în care bărbatul nu poate controla perfect momentul ejaculării. Dacă punem la socoteală și stresul cauzat de îndoieli și tragem linie, avem, fără îndoială suficiente dezavantaje ale folosirii acestui tip de protectie.'' -https://www.planificaneprevazutul.ro/metoda-retragerii/

https://www.planificaneprevazutul.ro/......-sigura-e/

https://doareu.com/metoda-retragerii-un-risc-prea-mare/

https://www.sfatulmedicului.ro/......cina_17592

| Emilian65 a răspuns:

Dacă nu te-ai masturbat înainte de a o penetra și nu ai ejaculat în ea, nu sunt șanse sa rămână gravida.

| NikiNikisor a răspuns:

Buna, aveți timp 48 de ore sa mergeți la farmacie si sa luați pastila de a doua zi, șansele sa rămână însărcinată sunt destule, având in vedere faptul ca în lichidul seminal există spermatozoizi! Pastila face între 75-150 de lei!

| Euuuuuuu177181 explică (pentru NikiNikisor):

Dar am inteles ca pastila aia o va deregla total pe o durata lunga

| NikiNikisor a răspuns (pentru Euuuuuuu177181):

Nu este adevărat happy Am luat si eu si nu am avut nicio dereglare!

| anuwu a răspuns:

Din propria experienta iti zic, una foarte iresponsabila si imatura, in ciuda varstei mele si a iubitei mele.

La cateva zile dupa ce am cunoscut-o, aproximativ acum 1 an si 8 luni, am inceput sa facem sex, chiar inainte sa fim, oficial, "impreuna". In primele, cat sa zic, 2-3 dati, am folosit prezervative, insa dupa, timp de aproximativ un an, ca iepurii, aproape zi de zi, fara. Am avut norocul orb de a nu avea un bebe surpriza. Din primavara asta ia pastile contraceptive si pentru a-si regla "treburile" ei lunare mai delicate, dar si pentru a fi mai safe. Te rog, nu face prostia mea imensa si foloseste prezervativ, neaparat!