| deereeglat a întrebat:

Salut,
Care e perioada inainte si dupa menstruatia unei fete in care nu poate ramane insarcinata (zile inainte si dupa)
Daca de exemplu, prietena mea a avut prima sangerare pe 6 iar ultima sangerare pe data de 11, facand sex pe data de 20 poate ramane gravida? Adica este in perioada de ovulatie?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Perioada fertila se poate stabili doar in cazul in care CICLUL MENSTRUAL (c.m) este REGULAT adica doar in cazul in care in ultimele minin 6 c.m. numarul de zile a c.m. a ramas constant acelasi, sau doar daca eventualele abateri au fost de maxim 1 zi in +sau in --. Deci cunoscand cu destul de mare precizie data urmatoarei menstruatii se poate stabili data ovulatiei care se produce intotdeauna cu FIX 14 zile inainte de menstruatia urmatoare. Afland astfel ziua/data de producere a OVULATIEI se stabileste perioada fertila. In cazul tau, prezentat in intrebare daca c.m. iti este de 28 de zile (considerat mediu) in acest caz ziua a 14 cade fix la mijlocul ciclului si in acest caz daca menstruatia a inceput in data de 6 martie + 14 zile = 20 martie devine data ovulatiei. Perioada fertila in acest caz a inceput in data de 16 si tine pana in 22. Rezulta ca sexul intretinut in data de 20 a avut loc in momentul de maxima fertilitate si daca sexul nu a fost protejat posibilitatea de a se forma o sarcina este foarte mare in cazul in care a ajuns sperma in vagin. Un raspuns complet si explicat detaliat privind prima parte a intrebarii tale il vei gasi aici : http://www.tpu.ro/......saptamani/ Multa sanatate.

2 răspunsuri:
| StefanR321 a răspuns:

Salut,
Din cunostintele mele, ziua cu prima sangerare se numeste ziua 1(in cazul tau data de 6), in teorie ziua cel mai fertila a unei femei dupa caz este intre ziua 13 - 16 cand ea produce ovulul care supravietuieste o zi in care trebuie sa fie fecundat. Atentie mare insa spermatozoizi supravietuiesc in corpul unei fete pana la 8 zile. Recomandarea mea prieteneasca este folosirea prezervativului si daca iti place mai mult fara prezervativ sub nici o forma inainte cu mai mult de 4 zile de sangerare asta daca are ciclu regulat. Daca nu are ciclu regulat poti sa uiti ca toate calculele sunt pur informale pentru o femeie cu ciclu regulat si cu o luna normala fara stres si suparari. In cazul in care ati facut sex in data de 20 in a 14 zi cel mai sigur test va fi peste o sapt un test de sarcina care nu este o avere deoarece in prima luna o femeie dupa ce a ramas insarcinata poate sa mai aiba un ciclu de sangerare. Sper sa fi inteles ce am explicat. Bafta.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru StefanR321):

Daca are ciclul menstrual REGULAT (cel putin in ultimele minim 6 c.m.), se poate intretine sex neprotejat si chiar sa se ejaculeze in vagin incepand cu 8-9 zile inainte de menstruatie. Presupun ca intelegi si din ce motiv.