| bogdan133 a întrebat:

Salut, caut niste sfaturi deoarece am fost asa de naiv... Imi place de aceasta colega, si ea a insistat sa stam amandoi in banca, chiar m-a rugat zile in sir, de atunci am inceput sa vorbim mai mult la scoala, la telefon etc. si nu stiu ma gandeam ca totul merge bine, chiar intr-o zi la scoala era suparata m-a luat in brate si mi-a spus tu ma faci fericita. adica ce sa mai zici. apoi am aflat ca se certase cu prietenul ei, si probabil totul a fost o joaca. apoi a inceput sa-mi spuna cat de urata e viata ei ca s-a certat cu el. Stiu ca sunt blocat in friend zone stiu ca am procedat gresit. dar sincer cred ca cea mai buna idee e sa rup legatura cu ea, adica da o sa fim colegi inca 2 ani pana la bac. dar cred ca o sa fie mai bine, cel putin pentru mine. Am uitat sa spun ca s-au impacat acum. Pareri?

6 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Imi pare rau ca suferi,n-ar fi trebuit sa fie asa...
Numai ca nu stiu cat s-a jucat fata asta cu tine sau nu.
Mai exact,cred ca te-a ales si te-a dorit pe tine,pentru a-l inlocui pe cel care o facuse atat de nefericita,fara sa realizeze cat de mult te-ar putea rani.
Acum insa, trebuie sa te gandesti cum ti-ar fi tie cel mai bine.
Daca simti ca pana si o simpla legatura amicala cu ea te raneste, atunci renunta si indeparteaza-te.
Daca mai ai totusi sperante, ramai langa ea si spera, din friend zone se poate iesi.Citeste putin aici:

http://radiocatch22.com/cum-iesi-din-friend-zone/

Colegi veti fi oricum,lucru pe care nu-l poti schimba,s-o ignori total iti va fi destul de greu, dar se poate.
Cam astea ar fi solutiile pe care le ai, hotaraste care ti se potriveste si pune-o in aplicare.
Orice ai hotari, insa, cauta sa-ti fie bine.
Si tie.

| mgtow a răspuns:

Bine ai facut cum ai procedat, macar erai un sprijin emotional pentru ea.

| neutrino a răspuns:

Daca tu consideri ca nu te poti lupta sa o castigi, atunci puteti continua sa fiti doi buni colegi, chiar amici, dar atat.

| MandrilaVasileRadu a răspuns:

Poti iesi din friend zone.
Tu trebuia sa actionezi atunci cand era in bratele tale.Nu ai batut fierul cat a fost cald ai pierdut startul.
Il poti recupera, dar mai greu mai ales ca s-a impacat cu fostul.

Deocamdata fii in continuare un prieten mai intim.Dar nu amic/coleg.Fii mai mult.Adica sa fii undeva intre amic si iubit.
Si cand mai apar momente cand va fi in bratele tale(am eu o presimtire ca va fi iar in bratele tale) nu uita sa actionezi.

Sa nu faci vreo sceneta de gelozie sau sa te certi cu ea si din astea.Fii un prieten intim deocamdata.
Sper sa fi inteles ideea.
Bafta happy

| DeliaCute a răspuns:

Nu trebuie sa intrerupi legatura cu ea... Puteti ramane prieteni, ea totusi simte ceva pentru. tine, dar crede-ma cand o sa se plictiseasca de ala la tine o sa vina.

| MacheteX a răspuns:

Sa iesi din Friendzone e un lucru foarte greu, stiu din proprie experienta, dar cel mai bine ar fi sa ii spui ce simti ^^