| AndreiPavlovici a întrebat:

Ce parere aveti de miscarea #metoo? Sunteti pro sau contra? Considerati ca o persoana care a hartuit sexual si acest lucru a fost dovedit are dreptul la iertare si reintegrare sociala?

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mi se pare o linie prea fragila in ceea ce inseamna hartuire sexuala.
Bineinteles ca un act de hartuire trebuie pedepsit conform legii, dar totusi, de ce sa definim o gluma prosta hartuire sexuala

| RAY a răspuns:

Sincer cand vad asa ceva mai mult parca imi vine sa am un dispret fata de sexul opus, mai ales dupa ce am vazut ca 8 tarfe lau acuzat pe morgan freeman,acest om care a muncit din greu are imaginea patata si ghici ce fara dovezii,lau acuzat asa din senin, ce tarfe, numai ai voie sa te uiti la ele ca le violezi, si uite multi se afirma a fi gay macar scapi de acuzati de astea fictive, nu stiu ce vor unele femeile din ziua de azi dar isi arata adevatul caracter de tarfe ipocrite https://www.straitstimes.com/......ssment-cnn

isi dai seama ca acuzatile raman,ce reintegare sociala va avea parte,chiar sa anuntat ca vocea lui numai va fi folosita,aiurea, feminismul asta duce lumea de rapa, cateodata chiar imi vine sa spun ba mai bine e cum a lasat dumnezeu lumea fara atata libertate nebuna, femeia la locul ei, barbatul la locul ei, nu curve care fac acuzati grave, trist

| Freya1 a răspuns:

Sunt pro.
Dacă cineva indiferent că este femeie sau bărbat a fost hărţuit sexual se poate demonstra cu uşurinţă. Bănuiesc că acea persoană are atâta creier încât să filmeze, înregistreze, salveze probele prin care îl/o incriminează pe respectiva persoană.
Nu este normal că cineva să abuzeze practic de tine şi să te terorizeze psihic fără să plătească. Faptul că ai un statut social mai bun, un rang mai mare etc nu te face cu nimic mai şmecher încât să ai dreptul să profiţi de persoanele mai slabe, mai sărace sau mai puţin influenţe.

| Emma30555 a răspuns:

Hartuirea sexuala trebuie oprita și eventual pedepsita dacă este cazul, nimănui nu i place sa fie hartuit în nici un fel, caci si daca stresezi um om si il suni de 10 ori tot hartuire e chiar dava nu e de natura sexuala. Dacă poate fii iertat asta depinde de cei din jur dacă te referi la persoane dacă te referi din punct de vedere penal exista legi. Bineinteles ca nu trebuie sa confundam hartuirea sexuala cu glume proaste sau cu nesimțire, noțiunea de hartuire este bine definita și trebuie oprita

| RAY a răspuns (pentru Emma30555):

Emma cica si daca ma uit la o fata de sus in jos e hartuire sexuala, deci sa numai ne uitam la voi?

| Emma30555 a răspuns (pentru RAY):

Asta nu e hartuire sexuala sa nu exageram. Hartuirea este atunci cand un om nu doreste o relatie iar celalat care eventual are si o anumita influenta in societate face presiuni multe, ameninta sau santaseaza pentru a obtine scopul dorit. De fapt hartuirea in general eu asa o vad. Cand un om ce are o oarecare putere in fata ta insista, jigneste, ameninta nu te lasa in pace te streseaza foarte mult, te innebuneste din rautate sau cu un scop ( sexual sau nu )
In rest nu se poate vorbi despre hartuire

| RAY a răspuns (pentru Emma30555):

Eu vorbesc serios o sa isi dau link ul unde scrie ca a privi o fata de sus pana jos este hartuire sexuala in fapt ce nu este hartuire absolut orice si daca glumesti cu ea si daca i spui ceva legat de sex in gluma, foarte aiurea chiar am cotit ca in usa peste 55% din barbati vorbesc cu o colega doar cand le vede un martor, incredibil numai vorbesc de falsele acuze aduse multora in usa e la moda, multe sunt urate si nu se nici moartea la ele dar ele sunt hartuite cica, feministele urasc barbati.

| Emma30555 a răspuns (pentru RAY):

Sunt deja exagerari, dar legea trebuie sa faca lumina. Sunt cazuri, sunt convinsa dar eu zic ca sunt putine la numar genul asta de acuzatii pentru nimic

| suităr a răspuns:

Personal sunt pro. E o realitate pe care o traieste jumatate din populatie si e bine ca isi mai deschide lumea ochii

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Intre decenta si marlanie este doar un fir de par; din partea ambelor sexe. daca o pitipoanca isi scoate ugerul la expozitie: sigur-sigur se va inconjura de goriloizi in calduri

| HadesSs a răspuns:

Ce mai e si asta?laughing)

| Justme1997 a răspuns:

Îmi este greu să spun pertru că nu se poate dovedi dacă sunt acuzații falss sau reale. Este destul de suspect cum apar atatea, dintr-o dată la adresa persoanelor celebre

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De când a apărut tâmpenia asta am aflat că Woody Allen, Morgan Freeman, Kevin Spacey, etc sunt niște violatori odioși.
S-a ajuns ca printr-o declarație în presă, indiferent dacă e reală sau nu, să fie pătate numele unor astfel de oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=mnRRvKucEso

am fost si eu hartuita sexual toata viata de demoni, se pune ca #metoo?

Weinstein oricum era un naspet grasan care nu se pricepea deloc cand era vorba de seductie, pe el il inteleg. Era foarte foarte destept, multi il laudau dpdv mental, insa cand era vorba de femei, le punea pe fuga.

E un documentar care o are in prim plan pe Rose McGowan, una din victimele sale de acum vreo 20 si de ani, si tocmai acum a luat si ea atitudine.
Dupa ce te bucuri de faima si te stafidesti, abia atunci dai si tu in judecata, cand nu te mai angajeaza nici dreacu.
Ei bine, si-au meritat-o cam toate in cazul asta.