| MihaiAndrei666 a întrebat:

Ce parere aveti de campania #MeToo?

48 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cele amuzante sunt tarfele care se trezesc dupa 20, 30 de ani ca au fost violate de x,in america barbati sunt separati de femei sa nu se planga alea de viol, daca privesti o fata de sus in jos e viol am auzit,daca vb cu ea gata e viol,ce sa spun,femeile se viseaza toate violate,culmea e ca numa cei bogati sunt acuzati cei saraci nu auzi,traim intr o lume plina de ipocriti,falsi,mincinosi, prefacuti, ce sa mai spun, o fi si unele violate, batute de alea trebuie vazute nu de toate tarfele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu văd de ce cineva si-ar face traumele publice.De ce ai purta o pancarta cu "am fost violată".Par mai mult sa cerseasca atenție decât sa caute intr-adevar o solutie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am câteva răspunsuri in care spun asta direct, fără aluzii/subînțelesuri.
Cauta-le.Si asa petreci suficient timp citindu-mi răspunsurile.De curiozitate, aveti orgas.m amândoi simultan când va uitați pe profilul meu? Si nici măcar n-am poza cu mine...Dar pe never îl înțeleg, virginii termina repede.
Tu recunosti cu orice ocazie ca ești cretina, fără sa fi întrebata.Eu măcar fac aluzii la asta când întrebarea e pe aceeași tema sau când ar avea vreo relevanta in răspunsul pe care îl dau, cum e cazul intrebarii asteia, dacă știi sa traduci "MeToo".
Si eu sunt curioasa cum te ajuta stalkerit-ul meu sa devii mai inteligenta, dar presupun ca nu am sa aflu niciodată.
Știi, te invidiez. Vreau si eu sa am un IQ de 2 cifre din care prima e 5.Lumea e mai frumoasa pentru prosti, nu? Pentru proaste geloase care ar face orice sa-i atragă atenția iubitului lor virtual, la fel de tâmpit ca si ele.E romantic intr-un fel...in filme, vezi cupluri împărățind un baton de ciocolata si sărutându-se când ajung la capăt...voi împărțiți același neuron defect.
Nu ma astept sa înțelegi.Probleme mele sunt ceva mai grave decât sa aleg culoarea la oja.
Nu am nevoie de o solutie.Momentam mi-e bine. Cersitul milei? Scumpo, dacă ar fi never in fata ta, ai cadea in genunchi instantaneu in fata lui salivand.Pacat ca, fiind vorba de el, n-ai avea ce sa faci...

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

Of, iar am reușit să te scot din minți din două vorbe, hai că-s tare rău. Sau adevărul doare rău, hmm rolling on the floor. Ți-am mai zis că nu te stalkăresc, ești peste tot și doar remarc lucruri. Nu-mi ia mai mult de un minut să-ți stric ziua, nu e ca și cum ar trebui să fac vreun efort în interacțiunile cu tine. Ești prea previzibilă. Ca o maimuțică din aia cu cheiță. Dar tot învârt cheița, că ai reacții amuzante.

,, dacă ar fi never in fata ta, ai cadea in genunchi instantaneu in fata lui salvând"
Nu-mi vine să cred că tu ai impresia că toată lumea are numai relații virtuale, ca tine. Sau că toată lumea e geloasă, ca tine. Sau că iar vorbești despre el din senin, la o intrebare unde el nu are nicio treabă. Ești îndrăgostită? Suntem prieteni buni și în realitate, ne vedem destul de des, văd că te macină rău de noi. Ce mai vrei să știi? De când ai văzut că suntem prieteni ți-ai schimbat total părerea despre Never, îl menționezi in orice reply către mine. Gelozia e scârboasă, sa știi. Never o urăște. Dar tu ești obișnuită să fii definită de lucruri scârboase oricum.

Chiar te-ai simțit flatată că te bagă in seamă până când ai aflat de mine? sad Credeam că știai motivul...

"Probleme mele sunt ceva mai grave decât sa aleg culoarea la oja."
Fără puțină victimizare nu te simțeai bine rolling on the floor. Știm, dragă, știm, sunt destul de vizibile problemele tale de fulg.

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

Și nu-i nimic, fulg mic, se zice că a treia oară e cu noroc sad nu toți trebuie să avem bacul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dalmore):

Ca sa mi se strice ziua acum la propriu e nevoie sa moara o persoana si alte 2 sa între in spital.Si eventual sa-mi cada tavanul in cap.
Tare?rolling on the floor Te-ai gândit sa mergi la iUmor?
Crede-ma,o retardata ca tine nu îmi strica nimic,dimpotrivă,ma amuza.E nevoie de mult mai mult sa ma afecteze pe mine ceva.
Adevarul? Stiu,pe tine te frige. Daca ai zice adevarul potrivit probabil m-ar durea si pe mine.Dar tu te legi de ceva ce nu mai are importanta.
Tu îți dai seama cât de penibila ești? Nu ma stalkeresti, dar îmi comentezi la o întrebare pusa de dimineata, pe care ai văzut-o de atunci, dar ai așteptat ocazia sa te bagi in seama.Never nu-ți mai raspunde la mesaje si faci asta ca sa-l impresionezi?
Eu nu am relații de niciun fel.Cu atat mai puțin virtuale.Da, nu ma mira ca suneti prieteni. Jumatatea ta de neuron trage la jumătatea lui de neuron.Indragostita? De never? Da, la nebunie.
Nu mi-am schimbat părerea fata de el.E aceeași parere proasta. Faptul ca vorbește cu tine nu e in avantajul lui.Mai bine ar vorbi cu un copac.Are mai multe de zis ca tine.
Gelozia e scârboasă? Si tu la fel.Si da, in general sunt foarte geloasa.Dar când e vorba de oameni.Fiinte înzestrate cu discernământ si inteligenta.Tu si never nu va încadrați.
Flatata? Multi idioți ma baga in seama.Tu ești doavada.
E amuzant ca tu vorbești de victimizare. Daca as avea mai multă empatie, m-as gândi sa văd dacă nu îți pot obține un ajutor social.Pentru persoane handicapate.
Stai linistita, pisi(asa îți zice si never?).Nu toți trebuie sa avem iq mai mare de 50.Nu toți trebuie sa ne deosebim de maimuțe.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dc nu i-aș răspunde?
Aa, da, și eu te iubesclove struck

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Eu nu am relații de niciun fel.Cu atat mai puțin virtuale"
Adica cum noi 2 nu suntem intr-o relatie virtuala? broken heart

Ignorarea doare mai tare decât sa-i hrãnesti. Tocmai asta si vor. happy

| Arrakis a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, asta si vor si au primit. O rautate veninoasa specifica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Inima aia franta ma face sa plâng...Nu știu, suntem? love struck

| Jus7t a răspuns (pentru Dalmore):

Ce mai știi de Caracal?

| OrdanKarris a răspuns:

O mizerie.

| Alfred0703 a răspuns:

PoundMeToo. Asta-i parerea mea laughing)

| Arrakis a răspuns:

Inca mai e campania asta?
Cred ca se face mult exces de zel, iar destui barbati ar avea cazuri mai serioase de abuz de povestit decat unele feminizde care incep sa spuna ca au fost deranjate pana si de o privire mai ciudata pe care a aruncat-o nu stiu cine pe strada, ca pe una a violat-o si hartuit-o doar din faptul ca s-a apropiat la 10m de ea, femeia frigida si frivola simultan.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Arrakis):

"destui barbati ar avea cazuri mai serioase de abuz de povestit decat unele feminizde "laughing Cu tine in frunte, nu?
MeToo se baza in principal pe abuz fizic.Greu de crezut ca s-ar plânge mulți bărbați de asa ceva.Sau poate știi tu mai bine...

| Arrakis a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta ziceam. Barbatii sunt "invatati" de societate sa nu se planga. Sa-si reprime emotii, de aia procentul de narcisism e mai mare in randul lor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Arrakis):

Din orice subiect banal se ajunge la tine la narcisism...
Da, barbatii sunt învățați sa nu se plângă si femeile ar trebui sa facă la fel.Bine,unii bărbați, majoritatea sunt praf.Dar in ceea ce privește abuzul sau traumele (in special fizice)barbatii nu au de ce sa se plângă.

| Arrakis a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai doar vorbeam cu o narcisista. Mi se parea normal sa-ti semnalez.
Asta iti si spuneam despre barbati! E un obicei daunator pe termen lung pentru psihicul omului. Si barbatii au nevoie sa se descarce la timpul potrivit. Toate abuzurile astea ii afecteaza negativ si asta ii conduce pe respectivii sa faca la fel (chiar daca in alte moduri)!
Si asta e si ironic, consideri ca barbatii n-au niciun motiv sa se planga. Si ei sunt vulnerabili "at times".

| anonim_4396 a răspuns (pentru Arrakis):

Nu contează ca crezi ca vorbești cu o narcisista..manierele ar trebui sa te împiedice sa menționezi cuvantul asta in fiecare răspuns, din respect pentru presupusa mea tulburare.
Sa se descarce? Nu. Oamenii slabi se descarca in fata cui nimeresc. Oamenii slabi cedează si izbucnesc in plâns.Si barbatii si femeile ar trebui sa învețe sa-si păstreze suferintele doar pentru ei.Nimanui altcuiva nu-i pasa.Nu ajuta cu nimic sa te plângi sau sa îți exteriorizezi in public emotiile.
Ba da, au motive.Dar nu trebuie sa se plângă, asa nu rezolva nimic, doar devin vulnerabili si denota slăbiciune.

| Arrakis a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu nu respecti pe nimeni. Cum ai putea pretinde respect din partea altora?
Ai recunoscut efectiv la intrebarea lui Thecurious ca daca ai putea sa-ti bati joc de o persoana ai face-o. Tu nu te respecti nici macar pe tine insati.

Oamenii slabi, oamenii care arata empatie, aoleu, cat de jalnic...
Uita-te fix aici (minutul 6:00)
https://www.youtube.com/watch?v=K784y_gwXUo

La fiecare pas confirmi cat de normal e sa n-ai empatie in societatea asta materialista in care ne scufundam, ne spui tu cat de bine e sa fii narcisista, iar apoi colac peste pupaza, ne spui ca nu esti o persoana narcisista, ci aia normala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Arrakis):

Ba da.Sunt 2 persoane pe care le respect.Ca tu nu te numeri printre ele e partea a 2-a.Chiar si pe site-ul ar fi o persoana pe care as putea ajunge sa o respect.
Respectul se câștiga, nu se oferă.Si e al naibii de greu sa-l câștigi pe al meu.
As face-o dacă mi-ar servi unui scop.Sau dacă m-as plictisi si as considera ca e in regula sa ma distrez in felul asta.Ce nu înțelegi tu e ca nu-mi bat joc de oameni 24/24.Intre "as putea s-o fac"/"mi-ar plăcea s-o fac" si "o fac" e o diferenta.
Nu, nu sunt slabi pentru ca arată empatie.Sunt slabi pentru ca cedează. Pentru ca nu pot face fata de unii singuri.Pentru ca simt nevoia sa-si facă publice dramele.
Nu am spus nicăieri ca e bine sa nu ai empatie. Empatia are si avantaje si dezavantaje.A fi slab nu e sinonim cu a avea empatie

| Arrakis a răspuns (pentru anonim_4396):

"Ba da.Sunt 2 persoane pe care le respect.Ca tu nu te numeri printre ele e partea a 2-a.Chiar si pe site-ul ar fi o persoana pe care as putea ajunge sa o respect."

Aha, cum zici tu, DAR pe mine NU ma respecti, dar vrei s-o fac eu? Eroare de logica sau nu? Sau doar ne spui pe fata ca esti asa de marsava? Bine-nteles ca acum urmeaza o proiectie de vina asupra mea, ti-am gresit eu cu ceva, o fi zis baiatul ceva urat, o fi injurat, cum zicea Baselu mai demult.

Vii ca de obicei s-o dai la intors mai mult.

"Respectul se câștiga, nu se oferă.Si e al naibii de greu sa-l câștigi pe al meu."

Right...so much crap!
100% niciodata nu voi avea respectul tau. Oricat m-as stradui. Nu il oferi nimanui oricat ai pretinde. Tu nu te respecti nici pe tine. Si sa oferi tu respectul cuiva cand traiesti cu impresia ca alti oameni respira pe planeta asta doar ca sa-ti serveasca tie unui scop? Adica inclusiv aceia fata de care pretinzi ca ai respect? Iti indeplinesc un scop si acele persoane.

"As face-o dacă mi-ar servi unui scop.Sau dacă m-as plictisi si as considera ca e in regula sa ma distrez in felul asta."
Well, there you said it. De ce te mai obosesti sa ma contrazici in zadar? Nu-ti dai seama cand te contrazici de una singura.

"Nu, nu sunt slabi pentru ca arată empatie.Sunt slabi pentru ca cedează." Cedeaza la ce? Daca ar ceda n-ar mai deveni si ei abuzivi la randul lor, destui dintre ei chiar ajung sa dezvolte tulburari de personalitate...destul de ireversibile.

"Pentru ca nu pot face fata de unii singuri."
Excluzi automat abuzul astfel. Excluzi si scuzi faptul ca unii oameni se comporta intr-un fel ce n-ar trebui promovat/tolerat. Nu exista nicio scuza pentru abuz.

"Pentru ca simt nevoia sa-si facă publice dramele." In cazul #metoo, e adevarat, multe feminizde (nu femei) chiar cersesc niste atentie, au gasit un motiv bun. Dar asta nu exclude si cazurile de abuz serioase. E o alta evidenta ca social media distorsioneaza adevarata empatie si mai degraba promoveaza alte valori.

"Nu am spus nicăieri ca e bine sa nu ai empatie. Empatia are si avantaje si dezavantaje.A fi slab nu e sinonim cu a avea empatie"

La cum vezi tu avantajele ma indoiesc ca se poate considera empatie in cazul tau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Arrakis):

"Vii ca de obicei s-o dai la intors mai mult." Spre deosebire de tine, eu chiar îmi asum ce spun.N-o dau la intors, tu folosești expresia asta pe post de contrargument suprem când nu ai altceva mai bun de zis.
Da, eu nu te respect.Nici n-am cum s-o fac, prin simple mesaje.Si nici nu am pretins vreodata respect de la tine.Era o fraza ironica, tinand cont ca tu vezi narcisismul drept o lepra modernă si ca fata de persoane bolnave lumea manifesta in general un oarecare respect.
Ba da, sunt persoane pe care le respect pentru ceea ce sunt.Si nu, nu cred ca toti trăiesc ca sa-mi servească mie scopurile.Toti au potențialul de a-mi servi mie scopurile, potential pe care pot sa-l fructific sau nu.
Depinde.De astea 2 persoane nu ma folosesc.Dar teoretic as putea sa respect o persoana si sa ma folosesc de ea in același timp.
Ma contrazic de una singura...laughing Din nou, același contraargument universal.Ti-am zis, da-mi un exemplu când m-am contrazis singura. Unul singur.
Cedează in fata emoțiilor.Plangand,făcând scene, dramatizand, făcând publice suferintele lor.
Nu, nu exclud nimic.Si nici nu scuz.Eu nu merg pe scuze, ci pe explicații.Nu consider ca e nevoie sa-mi cer scuze pentru ceva.Da, unii se comporta naspa.Nu trebuie promovat comportamentul lor.Tolerat e alta poveste.Dar persoanele abuzate nu trebuie sa apara la tv cu lacrimi de crocodil povestind tragedia vieții lor.Asta face o persoana slaba si jalnica.
"Dar asta nu exclude si cazurile de abuz serioase."Nu, nu le exclude.Dar ce rezolvi dacă faci parte dintr-o campanie de genul asta si îți faci publice abuzurile prin care ai trecut? Ce rezolvi dacă te "lauzi" cu asta? Nimic.Ce obții? Mila.Mai bine ma împușc decât sa-i fie cuiva mila de mine.
"La cum vezi tu avantajele ma indoiesc ca se poate considera empatie in cazul tau."Nici eu nu sunt foarte sigura care sunt avantajele, ma mir ca știi tu cum le văd eu.Ba da, e empatie. Avantajele ar fi ca te poți integra.Ca te incadrezi in normalitate.Ca știi ca simți ceea ce trebuie sa simți.Interactionezi mai ușor, ai o viața mai ușoară, ești un om bun, ajungi in rai.

| Arrakis a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, iti asumi ca esti falsa si supravenerezi falsitatea. Asta e singurul tau mod de a fi sincera. big grin Si doar atat am apreciat din toate poliloghiile tale. Am invatat macar ca intuitia mea nu m-a inselat deloc in privinta ta. Mhm, ca sunt texte pe un site, ca e in realitate, nu e nicio diferenta. Tocmai ca in realitate se intampla manipularile mult mai usor, ba chiar acolo erau sanse mai mari sa te ascunzi si de faptul ca ti se pare ok sa fii falsa.

Ah, da, fara nicio indoiala ca narcisismul e un fel de lepra moderna. Poti s-o mai spui o data.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Arrakis):

Toți suntem falși pana la un punct.Toti mințim.Nu știu care e mai fals dintre noi 2.Si repet, nu am fost falsa in interacțiunea noastra.Nu sunt falsa asa cum crezi tu pe internet.Si nici in realitate. Daca nu ți-ai dat seama, sunt genul care spune lucrurilor pe nume.Nu am de ce sa pozez in cineva care nu ma reprezintă.
Da, in realitate e mai ușor sa manipulez/manipulezi.Ce nu înțelegi tu e ca eu aleg ce spun aici despre mine. Daca voiam sa crezi ca sunt empatica, sincera, sensibilă si asa mai departe te-as fi făcut sa crezi asta.N-am de ce sa mint pe un site ca asta si n-o fac.Te ambiționezi sa crezi ca-s narcisista, n-ai decât.Eu tot nu sunt happy
Nu e o lepra, tu ești paranoic si ai impresia ca ești înconjurat peste tot de leproși.

| Arrakis a răspuns (pentru anonim_4396):

N-am zis ca ai fost falsa fata de mine, ci ca ai admis tu insati ca esti falsa si ti se pare OK sa fii asa. Fa-ti upgrade de CPU daca nu pricepi treaba asta.
Nu, nu toti suntem falsi si nu consideram falsitatea vreo virtute. Notiunea ta de falsitate e una destul de distorsionata incat sa crezi ca toata lumea e la fel. Si nu e prima oara cand generalizezi treaba asta apoi te plangi ca tot eu te acuz de ceea ce si faci.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Arrakis):

Defineste-mi falsitatea, atunci. Daca te referi la genul de oameni care poarta o masca, nu, nu toți o purtam zi de zi.Eu n-o port.Dar toți am avut momente si o sa mai avem momente când o sa fim nevoiți sa purtam acea masca.
Dacă te referi la minciuna,da,toți mințim,fără excepție, unii mai des, altii mai rar, din diferite scopuri.
Da, sunt si oamenii aia care-ți provoacă scârbă. Care sunt atat de falși încât își concep personalități si identitari diferite pentru fiecare persoana in parte.Care ajung sa se împotmolească in itele propriilor lor povesti.Dar nu discutam despre ei aici.

| Arrakis a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu conteaza daca e zi de zi sau nu. Nici maine la pranz, nici luna viitoare la apusul soarelui.
Plus ca tu ai impresia ca modul in care tu dispui de o calitate (negativa sau pozitiva, indiferent) ea s-ar regasi in acelasi grad in altii. Asta e o mare problema la tine pentru ca nu intelegi si refuzi sa intelegi acest aspect.

Nu ma refer la minciuna, adica genul de minciuna nevinovata pe care o spui copilului de 2 ani sa stea cuminte ca daca nu vine omul negru si il fura.
Ma refer evident la situatiile obisnuite de relatii solide cu alti oameni, relatii care trebuie sa aiba fundament in incredere si sinceritate. Pentru ca asta inseamna maturitate. Ce e dincolo de asta e imaturitate, iar cei ca tine in categoria asta intra.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Arrakis):

Ba da, contează. Tocmai asta e si ideea.Toti mințim.Depinde cât de des si in legatura cu ce aspecte o facem.
laughing Prostie mai mare nici ca puteai sa spui.Nu,nu cred ca toți dispun in aceeași măsura de calitățile pe care le am eu.Eu sunt eu si cum spui tu, ma cred superioară celorlalti.Adica am calități superioare celorlati.Si defecte pe care altii nu le au.
Unele lucruri da, se regăsesc la toti, dar majoritatea nu.
"Minciuna nevinovata" Interesantă exprimare.Cine decide când o minciuna e vinovata si când nu? Copilul ăla poate dezvolta o frica irațională fata de oameni negri, care mai tarziu se va manifesta sub forma unei fobii de întuneric.Si cine e vinovatul? Minciuna.Depinde din ce perspectiva privești. Oricine minciuna poate fi si vinovata, si nevinoavata in același timp, dacă ai argumentele potrivite.
Nu am promovat nicăieri falsitatea din relații.Dar nici n-am ceva împotriva ei.E naspa sa fii in pielea persoanei mințite, dar nu ma afectează pe mine.Si nici pe tine.
Uneori falsitatea asta îți poate procura unele beneficii. Daca merita sau nu, e alegerea fiecăruia.
Nimeni nu e sincer 100%.Si sa acorzi încredere deplină unei persoane e cea mai mare greseala pe care poți s-o faci.Relatiile nu se bazează pe încredere si sinceritate, se bazează pe o doza cât mai mare de încredere si sinceritate.

| Arrakis a răspuns (pentru anonim_4396):

Tocmai asta e ideea pe care esti incapabila s-o intelegi.
Unii raman imaturi toata viata happy Adica la nivelul ala de "emotional range of a 2 year old toddler". Si sa nu faci diferenta intre a minti un om in toata firea la fel ca pe un copil de 2 ani...asta e bolnavie si frica irationala.
Nu poti rationa cu un copil de 2 ani, doar zic. Iar copiii iti testeaza limitele cand sunt mici, e o parte din dezvoltarea individualitatii lor. Daca tu ii abuzezi prin supradoze de neglijenta sau indulgenta, ori violenta fizica si verbala...ghici ce se intampla apoi. Oare cine se va dezvolta mai tarziu un adult irational si cu n-spe insecuritati? sad Si clar din faptul ca ai stat de vorba cu ei si i-ai speriat ca ii fura un om negru. Nu constientizezi ridicolul din propria ta ratiune.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Arrakis):

Altii sunt nevoiți sa se maturizeze mai repede.
Da, violenta fizica /verbala/emotionala îi transforma pe copii in viitori adulti cu probleme.Crezi ca nu știu?
Cu probleme nu e sinonim cu narcisisti, totuși,
Nu e ridicol, dar tu nu vrei sa înțelegi.Copiii au o capacitate de înțelegere mai mare decât crezi, singura problema e ca nu știu cum s-o folosească. Genul asta de minciuni aparent nevinovate le pot cauza mai tarziu frici puternice.
Si asta e doar un exemplu. Orice minciuna care pare nevinovata are si consecinte negative.

| Arrakis a răspuns (pentru anonim_4396):

"Crezi ca nu știu?"
Sa nu crezi ca as avea vreun dubiu.

"Cu probleme nu e sinonim cu narcisisti, totuși," - nu, nici nu sugeram asta, dar tendinta e mai puternica in directia asta.

"Copiii au o capacitate de înțelegere mai mare decât crezi". Chiar si aia de 2 ani? Interesant. Sper sa nu faci copii.
"singura problema e ca nu știu cum s-o folosească." Aham. Sa nu faci copii!
"Genul asta de minciuni aparent nevinovate le pot cauza mai tarziu frici puternice." Da, mai tarziu sigur nu-si vor depasi aceste frici. E garantat. Si in niciun caz nu vor dobandi alte frici, vor ramane exclusiv cu cele irationale de la varsta de 2 ani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Arrakis):

Nu cred ca ai.
Între "tendința e mai puternica in directia asta" si "ah, uite-o, e aroganta si nu are empatie fata de străini, sigur e narcisista" e o diferenta.
"Sper sa nu faci copii".De acord.N-as fi o mama buna.Dar peste 10 ani se pot schimba multe...
N-am zis ca nu si le vor depăși.Sau ca nu vor dobândi si alte frici.Totusi,unele dintre cele mai mari frici își au rădăcinile in copilărie.

| Arrakis a răspuns (pentru anonim_4396):

Narcisismul e un pattern in care trebuie sa se regaseasca mai multe aspecte. Aroganta (mascata chiar si ca superioritate sau entitlement) si lipsa de empatie (chiar asumate/pretinse/incurajate) sunt numai doua din inca o serie de alte aspecte/trasaturi pe care le prezinti tu.

"Dar peste 10 ani se pot schimba multe..." Wishful thinking. Magical thinking. Te vei da de trei ori peste cap si nu vei mai avea trasaturi narcisiste. Aha.
Decat sa fii o mama narcisista ce va creste un copil asisderea, un copil ce te va detesta, mai bine iti vezi de telenovele si pisici.

"Totusi, unele dintre cele mai mari frici își au rădăcinile in copilărie." - pentru ca sunt rezultate din urma unor abuzuri/traume. E altceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Arrakis):

"Aroganta (mascata chiar si ca superioritate sau entitlement) si lipsa de empatie (chiar asumate/pretinse/incurajate) sunt numai doua din inca o serie de alte aspecte/trasaturi pe care le prezinti tu."
Tot o dai înainte cu lipsa de empatie...da, nu am empatie fata de oricine. Fata de majoritatea nu am.Da, nu-mi pasa dacă te calca maine trenul sau nu.Dar sunt persoane pentru care am empatie.Persoane de care îmi pasa.Nu știu ce e asa greu de inteles.
" Te vei da de trei ori peste cap si nu vei mai avea trasaturi narcisiste. Aha."
Nu.Nu mi-e de trăsăturile alea narcisiste pe care ți le imaginezi tu.Acum nu-s capabilă nici măcar de o relație si copilul ăla trebuie sa aibă un tata.Acum nu i-as putea oferi ce are nevoie, din niciun punct de vedere.Peste 10 ani as putea avea o relație.As putea întâlni pe cineva la care sa țin cu adevarat.As putea invata de ce are nevoie un copil.Sau nu.
"Decat sa fii o mama narcisista ce va creste un copil asisderea, un copil ce te va detesta, mai bine iti vezi de telenovele si pisici."
In alte circumstanțe m-ar afecta ceea ce mi-ai spus. Daca as fi capabilă sa-mi pese...
Nu cred ca ma va detesta.N-as fi o mama atat de rea.Dar nu e suficient pentru mine.Ar trebui sa îmi cresc copilul astfel încât sa ajungă mai bun ca mine.Ar trebui sa-l iubesc si sa-i asigur o copilărie fericita, diferita de a mea.
N-are importanta.Nu e nicio graba la mine.Fa tu copii, dacă crezi ca ai fi un tata model.
Telenovele si pisicile ar trebui sa constituie un atac? Prefer sex si pisici.
"pentru ca sunt rezultate din urma unor abuzuri/traume. E altceva."
Mda.

| Arrakis a răspuns (pentru anonim_4396):

"Da, nu-mi pasa dacă te calca maine trenul sau nu."
Uuuhh numai de ar citi si Endoryus asta sa se frece un pic pe sfarcuri de marea trauma pe care tocmai mi-ai cauzat-o.

"Persoane de care îmi pasa.Nu știu ce e asa greu de inteles."
"As putea întâlni pe cineva la care sa țin cu adevarat.As putea invata de ce are nevoie un copil. SAU NU."

Asta e si partea la care ridici dubii. Exista oare acel "genuine care/love"? SAU NU. Narcissists don't change.

"Acum nu i-as putea oferi ce are nevoie, din niciun punct de vedere." Mai tarziu te referi ca poate vei sta bine dpdv material? Nu e destul.

"Peste 10 ani as putea avea o relație." Poti oricand...dar s-o mentii e problema.

"Ar trebui sa îmi cresc copilul astfel încât sa ajungă mai bun ca mine" - miroase a egoism din ala stricat. Da, oricine isi doreste asta, dar s-o faci si un scop? N-o face un scop.

"N-are importanta.Nu e nicio graba la mine.Fa tu copii, dacă crezi ca ai fi un tata model." Nu e nici la mine o graba si oricum orice om inca are de invatat in domeniul asta, mai ales prin practica. Si n-as dori copii doar ca "sa fiu tata model" sau ca "sa-mi aduca o cana cu apa la batranete".

| anonim_4396 a răspuns (pentru Arrakis):

"Uuuhh numai de ar citi si Endoryus asta sa se frece un pic pe sfarcuri de marea trauma pe care tocmai mi-ai cauzat-o. "
Nu cred ca ai putea tu sa exciți pe cineva, nici măcar indirect.
"Asta e si partea la care ridici dubii. Exista oare acel "genuine care/love"? SAU NU. Narcissists don't change. "
People don’t change.
Nu știu dacă exista, voi vedea.
"Mai tarziu te referi ca poate vei sta bine dpdv material? Nu e destul." Știu ca nu e destul.Si la asta, dar ma refeream ca "mai tarziu"(peste 1 an, 2, 10) as putea sa văd lucrurile altfel, as putea depăși unele frici...
"Poti oricand...dar s-o mentii e problema."
Pot, dar la ce ma ajuta? Daca nu e bazata pe sentimente reciproce nu are sens.
"miroase a egoism din ala stricat. Da, oricine isi doreste asta, dar s-o faci si un scop? N-o face un scop."
Nu.Nu ma refer aici la genul ăla de parinti care sunt marcați de eșecurile lor si vor ca măcar copiii lor sa reușească unde ei au dat gres.Sau care au ambiții si pretenții prea mari pentru copiii lor, fără sa țină cont si de dorințele lor.Nu mi-as vedea copilul ca pe un trofeu.
Trebuie sa ajungă mai bun ca mine dpdv emoțional.Psihic.Nu trebuie sa aibă aceleași frici sau sa întâmpine aceleași dificultăți pe planul asta.Ar trebui sa aibă o copilărie frumoasa.
Cu graba e relativ.Depinde la ce vârsta vrei sa ai copii.Sau când consideri ca ești pregătit.

| Arrakis a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba cam da. Endoguvidul s-ar excita in timp ce pretinde ca daca as arunca eu altcuiva o astfel de remarca e un fapt ce m-ar face psihopat.

People don't change? E cu schepsis.
Oamenii care refuza sa mai invete si altceva n-au cum sa se schimbe. Iar asta e specific narcisistilor plini... de aroganta.
Replica asta e chiar celebra si in serialul House MD. Numai ca s-a dovedit altfel sensul ei. Numai prostii incapatanati nu se schimba. Si ma refer la comportamente si obiceiuri, inclusiv convingeri. Nu la faptul ca s-ar transforma in alte creaturi cu tentacule. La un core level n-ai cum sa te schimbi pentru ca te-ai nascut intr-un anumit fel si in copilarie ai dobandit anumite mecanisme...iar alea se schimba mult mai greu. Iar asta e valabil si la narcisisti. E la acelasi nivel. Greu sa se schimbe astfel de indivizi mai tarziu ca adulti. Si aici e vorba mai ales de convingeri, iar narcisistii sunt destul de irationali si judeca in cea mai mare parte pe baza sentimentelor proprii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Arrakis):

"s-ar excita in timp ce pretinde ca daca as arunca eu altcuiva o astfel de remarca e un fapt ce m-ar face psihopat."
Nu cred ca ar pretinde asta.La mine știe ca nu e cazul...si nici la tine.
Pai de, din house ți-am si spus-o. Unele lucruri nu poți fi învățate. Unele trăsături nu pot fi schimbate.Si citatul asta din House avea si o continuare, caut-o, e adevarata 100%. Prosti si incapatanti? Si crezi ca persoanele inteligente se schimba? Numai in filme vezi personajul negativ care brusc se alătura băieților buni si devine cel mai bun si generos din toată lumea.In realitatea oamenii nu-si schimba comportamentul la 180 de grade.Nu devin opusul lor.Convingerile nu se schimba,comportemnetul,înclinațiile firești,toate astea rămân.Da, pot fi influențate, modificate, pot sa îmbrace o alta forma, dar in adânc ele rămân la fel si chiar devin mai puternice (si mai bine mascate).De aia e o prostie sa acorzi a 2-a șansa. Oamenii nu se schimba. Daca a greșit o data, o va face si a 2-a oara.Nu-i poți cere sa devină ceva ce nu e.Personalitatea nu e din plastilina, ca sa si-o schimbe după cum are chef. Odata formată, rămâne.Cu greu se mai schimba ceva.
Narcisistii sunt excepții.Incearca sa nu mai pari atat de obsedat de ei.Foloseste termenul asta doar de 3 ori pe zi... dacă poți.

| Arrakis a răspuns (pentru anonim_4396):

"Nu cred ca ar pretinde asta." But he did. Si mai rau e ca si raporteaza intrebarile in care mai scapa cate o pasarica. Ai fost si tu prezenta la unele.
Si daca tot vorbim de psihopati, ia uite aici cum arata privirea unui psihopat...
https://www.youtube.com/watch?v=f1dn3-c_wZE

| anonim_4396 a răspuns (pentru Arrakis):

Ma gândeam ca îmi arați niște ochi albastri laughing
Da, remorse e episodul meu preferat. Tipa te dezbracă din priviri, nu?

| Arrakis a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce sa ma dezbrace pe mine?
Au dezbracat-o chiar pe ea.
Ma inspaimanta de cum incepe sa intrebe "what do you wanna know". Am mai vazut privirea aia pe viu, in real life. Ma bantuie. E ca si cand subit si-a pus alta fata si a intrat pe fir demonul din ea. Ca ochii sunt albastri sau nu...coincidenta. Poate ochii astia mint cel mai rau? Cine stie...

Cat despre "people don't change" ai batut campii degeaba. Ce am zis eu e foarte valid si ar fi cazul sa mai citesti inca o data pana pricepi.
Nu e vorba de schimbari bruste/complete de personalitate sau ceva de genul asta. Am zis clar: comportamente, obiceiuri, credinte/convingeri. Ce inseamna asta? Poti chiar sa le simulezi/falsifici pe toate, cazul unui individ narcisist. In rest, evident, modificarile biologice de rigoare ar mai fi niste schimbari, dar fara impact major asupra psihicului (exceptand niste boli mai severe).
DAR
Asta iti si zic despre narcisism, nu ai cum sa schimbi/reduci asa ceva cu usurinta. Pentru ca narcismul e un mecanism psihologic al individului, ceva care s-a infiripat launtric in urma unei traume/abuz intr-o perioada a copilariei in cele mai multe cazuri. Nu prea poti schimba treaba asta si tu insati stii asta pentru ca o simti pe pielea ta, 99% dintre narcisisti NU AR VREA SI NU AR SIMTI NEVOIA sa faca vreo schimbare.
De ce asta? Deja am tot explicat. E ca si cand ar cadea intr-o extrema, iar eu nu de extreme ti-am vorbit. Nu se intampla niciodata asa ceva dpdv al sanatatii mentale (proaste sau bune) in ce priveste caracterul individului. Cel putin din ceea ce am aflat eu pana acum. De aia nu pot ei sa-si schimbe convingerile, dar intelege ce anume ii retine. DAR alti oameni pot sa-si mai schimbe convingerile si sa-si altereze perceptiile. Pentru ca sunt deschisi sa invete astfel de lucruri. Narcisistii nu. Refuza categoric.

Ai priceput ce inseamna "People don't change" pana la urma?
Poti sa-ti schimbi modul de trai, poti sa-ti schimbi prietenii, poti sa-ti schimbi job-ul, poti sa dobandesti noi skill-uri si hobby-uri, poti sa reconsideri anumite lucruri superficiale gen stilul de imbracat sau look-uri, dar at core level nu te schimbi. Iar narcisismul e ceva la core level. Problema e ca narcisistii sunt dpdv emotional la fel ca atunci cand erau la varsta de 3-5 ani...pe cand alti oameni se schimba considerabil de atunci, se maturizeaza mai mult. De aceea in ochii celorlalti narcisistii devin in final doar cine erau de fapt pe langa cine ar fi parut. Foarte dramatice astfel de dezvaluiri. Pentru ca in faza de final tot traiesti cu impresia "vai, dar de ce te-ai schimbat asa" in loc de "ah, deci asta erai de fapt". SI NU, nu toti oamenii sunt la fel de falsi ca sa ajungi in aceasta situatie cu fiecare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Arrakis):

Era un tu impersonal.Nu te dezbracă numai pe tine.
Da,tipa își joaca rolul perfect. Vocea ei,inflexiunile(lipsa lor),privirea, atitudinea. femeia perfecta. Daca nu știai ca e psihoapata salivai la ecran.
Demonul din ea e incarcat de sex-appeal.E un demon inteligent si atractiv.E complicat când răul este atat de strălucitor.
Personalitatea cam din asta e alcătuită.Din comportamente, obiceiuri, convingeri. Daca ți le schimbi pe astsa, îți schimbi automat personalitatea.Comportamentul e o consecință a personalității.
Da, poți sa le falsifici, dar atunci nu e schimbare. Poti sa mimezi ceva ce nu simți sau sa pozezi in ceva ce nu ești, dar rămâi la fel.Nu te schimbi.People don’t change.Asta e ideea.
Da, normal ca nu poți schimba narcisismul.Nu despre asta era vorba. Putem avea o conversație care sa nu includă cuvantul asta?
"DAR alti oameni pot sa-si mai schimbe convingerile si sa-si altereze perceptiile. Pentru ca sunt deschisi sa invete astfel de lucruri. Narcisistii nu. Refuza categoric."
Pot sa-si alterneze percepțiile.Pot sa dobândească noi convingeri.Sau sa le modifice intr-o oarecare măsura.Dar nu se schimba.Nu devin altcineva.
Nu eu trebuie sa pricep, ci tu.
"Poti sa-ti schimbi modul de trai, poti sa-ti schimbi prietenii, poti sa-ti schimbi job-ul, poti sa dobandesti noi skill-uri si hobby-uri, poti sa reconsideri anumite lucruri superficiale gen stilul de imbracat sau look-uri, dar at core level nu te schimbi"
Pai da.Asta e ideea.Asta ziceam si eu.Si house.Dar imboldul ăla al tău de a ma contrazice mereu e prea puternic. Daca ma imbrac de maine numai in roz, îmi fac alți prieteni si ascult alt gen de muzica nu înseamnă ca ma schimb eu, ca fire, ca gândire.Se schimba doar lucrurile superficiale.O introspectie ar dezvălui același carcater.House nu se referea ca oamenii își păstrează mereu același stil vestimentar si același autor preferat.Ci ca in sinea lor rămân la fel.Predispusi la aceleași greșeli.Cu aceleasi defecte si aceleași calități.Asta spuneam si eu.Ca schimba niște lucruri banale e firesc.
"Foarte dramatice astfel de dezvaluiri. Pentru ca in faza de final tot traiesti cu impresia "vai, dar de ce te-ai schimbat asa" in loc de "ah, deci asta erai de fapt". People don’t change.They just become more of who they really are. Daca schimbarea e drastică si presupune mai mult decât cateva detalii vestimentare, dacă se refera la trăsături complet opuse, defecte care dispar peste noapte si calități care se nasc din neant, da, e fals. Oamenii nu se schimba in felul asta.Dimpotriva.Trasaturile lor devin mai pronuntate si masca mai opacă.

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

Am văzut întrebarea de dimineață și eu habar n-avem rolling on the floor. Că eu stau non-stop online, ca tine. Nu-mi mai povesti de tine, nu ești atât de interesantă pe cât te crezi. Eu doar ți-am remarcat niste vorbe și mă amuză cum te contrazici peste tot, cât de inconștientă si smiorcăită ești. Spui tu că ești amuzată, dar disperarea cu care încerci să mă jignești te dă de gol, pisi rolling on the floor. Nu ne încadrăm, dar ne scrii romane și pe never mai aveai puțin și-l pupai in fund până ai aflat de mine. Hai, lasă, te iubim așa stricată cum ești, maimuțică love struck. Doar că vezi că talgerele se bat una de alta, nu de cutia cu gânduri. Dacă ți se pare că aia sună mai amuzant e pentru că nu ai decât niște pufarine acolo.

| acerr a răspuns (pentru Arrakis):

Ahh,discutii incinse intre voi doi! am citit tot, cred ca aveti nevoie de putina veselie, VA INTREB CAND ATAI RAS ULTIMA DATA

| acerr a răspuns (pentru Arrakis):

De ce nu sa r face? abuzuri sunt zilnic!

| Arrakis a răspuns:

Interesant, aflu lucruri noi, dar nu ma mira in ceea ce priveste patologia ei. Oare merita si ea a doua sansa? Cum se impaca cu ideea daca unii nu i-ar oferi-o nici pe prima? Knowledge is power.

| impuls1 a răspuns:

Doar de bine, persoanele abuzate nu sunt singure