| Roberrt21 a întrebat:

Salut, ciclul neregulat poate avea aceeasi marime de zile de la o luna la alta? Gen luna trecuta a fost de 26 de zile acum se poate sa fie tot asa sau se schimba?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Se considera ca ciclul menstrual este REGULAT numai in cazul in care ultimele minim 7-8 cicluri au avut acelasi numar de zile, asua odata la cateva cicluri prezinta o abatere in +/- de 1 zi. Adica cam o urmatoare situatie : 28, 28, 29, 28, 28, 27, 28, 28.
In cazul in care de la un ciclu menstrual la altul se constata in mod constant diferente de +/- 3-4 zile, fata de un anumit numar de zile, in acel caz ciclul respectiv este NEREGULAT. Adica cam atunci cand are loc o urmatoare situatie : 28, 26, 29, 30, 26, 27, 31, 28. Sanatate!

| Roberrt21 explică (pentru corbulalbrosu):

Si un ciclu neregulat poate avea aceeasi lungime de zile 2 sau mai multe luni consescutiv? Gen 26 de zile?

| Roberrt21 explică (pentru corbulalbrosu):

Si un ciclu neregulat poate avea aceeasi lungime de zile 2 sau mai multe lun consecutiv? Gen 26 de zile?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Roberrt21):

Bineinteles ca poate sa se repete de chiar si de 2-3 ori dar pe urma celelalte cicluri vor putea fi cu cateva zile mai lungi sau mai scurte in cazul in care ciclul este NEREGULAT. Daca lungimea de 26 de zile se mentine pe o perioada de 5-6-7 cicluri inseamna ca ciclu a de devenit mai mult su mai putin ...REGULAT