| Raresuraresu a întrebat:

Citeam acum cateva minute despre personalitate,si aici ma refer in special la increderea in propria persoana! Stau in fata calculatorului la birou,traind o stare de melancolie,teoretic scuzabila, aceasta stare aparand la majoritatea dupa sarbatori, mai ales ca maine unii din noi incep munca sau scoala si asa mai departe.Simt o stare de neincredere bazata si pe faptul ca maine ma reintalnesc cu "cei mai de treaba colegi" pe care ii poti avea,sper ca se observa ghilimelele.

Problema e ca tot citesc de cateva minute despre increderea pe care trebuie sa o ai in propria persoana,ca totul depinde de tine,sa fii perseverent motivat insa nu reusesc sa ies din aceasta stare.Dau un exemplu,de ceva timp ma tot gandesc ca sunt singur,ca nu am reusit sa-mi fac o prietena. Fara lipsa de modestie dar arat bine,job am, casa, locuiesc singur insa tot nu sunt fericit.Am stari dese de depresie.

Spre exemplu vad pe strada diverse fete care stau cu te miri cine ce "mascul",aici ma refer la faptul ca imbracat nu arat cine stie ce, la fizic fizionomie la fel, ar mai fi personalitatea unde cred ca si asta le lipsesc insa ce ii fac pe ei sa zicem "speciali" este caterinca domne.probabil majoritatea fetelor in ziua de astazi le place genul asta care le binedispune din orice prostie, gen mai vagabontei asa..acum stau eu si ma intreb oare mai se gasesc si fete care le plac genul de baieti mai calmi,mai linistiti asta nu inseamna ca nu stie sa glumeasca,sa fac o gluma etc insa da,mai linistiti...

Stau si ma gandesc,am inceput sa devin frustrat si sa ma ganesc cand abordez o fata ca poate eu nu sunt suficient de "caterincos" desi in sinea mea stiu ca nu asta e cel mai important sa ai o relatie cu cineva, trebuie sa ai un cumul de calitati din fiecare cate ceva.bun de preferat.

Acum dandu-ma exemplu pe mine, eu nu sunt genul ala extrovertit insa nici "introvertitul" sunt undeva peste introvertit si aproape sau daca ar fi o scala intre 0 si 10 a nivel de comunicare as spune ca sunt undeva pe la 7, 5,
Continuand pe aceasta tema ma gandesc,oare trebuie sa ma accept ca nu fac parte din xei mai tari extrovertiti care invart fetele pe deget si usor,usor s lucrez la personalitatea mea constient ca nu o sa fiu niciodata ca ceilalti,aici fiind de vina si gena.

In final, oare ar trebuie sa ma concentrez mai mult pe ine, si sa nu ma mai gandesc ca altii poate in momentul asta isi fac de cap cu vreo 2 tipe la un sprit iar eu stau acum in casa,in fata calculatorului si incerc sa ma regasesc,oare in lumea asta,de acum,ce infectata cu "modernismul",cu cei populari,cu cei cu multe cunostinte e loc si pentru mine,sau pentru cei care sunt de genul meu,inca o data reped cei care sunt uneori mai emotivi insa cu o constientizare buna de ceea ce se intampla in jurul nostru. vreau sa spunca poate nu sunt ca 'cei populari" insa de cate ori am intrat in relatie cu o fata si-a facut o impresie buna,totul la mine tine de moral,de exemplu daca obtin maine o intalnire si cand ma intorc de la intalnire totul a decurs normal si bine ma simt cel mai tare de pe pamant,,

Vreau sa am aceasta stare si cand nu am compania unei fete,sau "confirmarea" din partea uneia,aici referindu-ma la gestul de a vorbi cu mine,de a afla cat mai multe despre mine sin momentul cand sunt singur,,sa am aceeasi stare de spirit,de incredere,, sa pot porni oricand de la capat, fara a fi necsear sa treaca o perioada de timp dupa un eventual esec...astept parerea voastra geberala despre tot ce am scris.Multumesc!

5 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Ar trebui sa investesti in tine,mai mult.
Sa te cultivi,sa citesti cu folos,sa asculti muzica culta,sa faci lucruri care te fac sa simti efectiv,ca esti deosebit.
Ai realizat destule si ar trebui sa fii multumit de tine si,mai ales, sa ai singuranta ca putini au reusit ceea ce ai reusit tu.
Ca sa ai nesiguranta asta, inseamna ca ceva lipseste, asa ca intreapta-te spre interiorul tau si imbogateste-l.
Te vei simti mult mai sigur pe tine, investitia in propria persoana da rezultate exceptionale si nu e niciodata timp pierdut!

| CoquineNoire a răspuns:

Imi amintesti de un amic, asa si el, arata bine, are job, casa masina, e sarmant, dar are depresii din cauza ca nu gaseste iubita.
i-am si zis ca fetelor le plac baietii cu atitudine, bad boys, sa nu arate ca sunt disperati, dar el zice ca nu se descurca orice ar face.
fetele simt nesiguranta si trebuie sa ai tupeu, nu e greu sa inviti pe una in oras la o cafea, sunt sanse minime sa fii refuzat, mai ales ca arati si bine.
desigur, trebuie sa te gandesti ca tipa e naspa si ca o sa te plictisesti eventual, dar macar esti multumit ca ai facut pasul.
esecurile te fac puternic, nu trebuie sa fii descurajat, daca ceva nu iese cum vrei tu, zici "da-le dreacu de proaste, nu stiu ce au pierdut, ale dreacu proastele dreacu"... ceva de genul.
adica trebuie sa te gandesti ca nimeni nu e mai superior decat tine, sa ai atitudinea care exprima "I am the MAN, these p u ssies would kill to get into my pants".
si da, concentreaza-te pe tine, hraneste-ti pasiunile, iesi, cauta, dar desi cauti, trebuie sa te gandesti ca tu poti trai si fara o fata langa tine.
succes.

| Vali87 a răspuns:

Salut! Ma regasesc si eu in mare parte in cele descrise de tine. Ar fi multe de scris dar o sa ma rezum la cateva. Din pacate pentru unii, pentru noi in cazul asta, si din fericire pentru altii conteaza muult ATITUDINEA la un baiat care uneori o poti sinonimiza cu tupeul, curajul si nu numai. In ziua de azi asta conteaza la un baiat mai mult atitudinea. O fata sta cu un baiat care o face sa simta bine, sa rada, sa spuna glume. E destul de greu sa fii atragator pentru multe fete daca nu esti un baiat extrem la frumos sau daca nu esti tupeist, vorbaret, glumet. Chiar si daca esti extrem de frumos dar nu ai celelalte calitati precizate de mine e posibil sa pierzi fata respectiva in dauna unui baiat care nu e cine stie ce frumusete dar care e tupeist/glumet/carismatic. De cele mai multe ori asta se va intampla. Asta nu inseamna ca nu ai sanse sa iti gasesti o fata/prietena/iubita. Dar cu siguranta e mai greu. Conteaza enorm de mult stilul de viata. Eu de exemplu plec dimineata la serviciu si vin seara si nu ies nicaieri in rest, in cluburi, terase, cinema. Daca nu iesi in lume ai si mai mici sanse sa iti gasesti pe cineva. Cunosc doi baieti, un fost coleg de facultate si un coleg de munca care de curand si-au facut prietena. SI au 24 26 de ani amandoi. Sper sa nu gresesc, cred ca sunt la prima prietena. Daca gresesc imi cer scuze fata de ei ar nu cred. Si unul si-a gasit prietena la servici unde lucreaza la aceessi firma de vreo 5 ani si de abia acum si-a facut si el o prietena. Ca tot asa e mai timid. Celalalt si-a facut prietena iesiind in lume. Se duce omul cu prietenii iese se distreaza si asa a cunoscut-o pe tipa respectiva care arata si bine big grin. SI e un tip tot asa mai timid cu fetele dar iesiind in lume si-a facut o iubita. Tu nu ai precizat ce obisnuiesti sa faci in timpul liber dar dupa cum bine vezi e foarte important lucrul asta. Revenind la problemele pe care le ai tu ti-am zis deja ma regasesc in multe din cele descrise de tine. De multe ori chiar am ganduri de sinucidere dar de maine incepand serviciul cred ca o sa fie mai bine ca stau opt ore la birou am treaba si nu mai imi sta capul la problemele mele. In astea doua saptamani cat am stat acasa ca am avut liber iar am avut astfel de stari depresive si ganduri negre dar am mai iesit m-am mai plimbat singur si sa stii ca a fost mai bine. Si de aia iti zic incearca ca in timpul liber sa nu mai stai singur acasa in fata calculatorului. SInguratatea intensifica si mai mult starile astea depresive. Incearca sa mai iesi cu colegii de fac/serviciu la o bere, un suc si o sa vezi ca e mai bine. Nu o sa te mai simti atat de nasol si poate cine stie iti vei gasi si o iubita. Altfel stand acasa singur in fata calculatorului e destul de putin probabil sa nu mai ai starile astea. Asta ti-o zic eu care din vara anului 2010 am astfel de probleme si nu am reusit sa scap de ele. De vreun an pot sa zic ca e un pic mai bine ca de atunci lucrezi si nu mai imi sta capul tot timpul la probleme astea. Plus ca parca m-am cam resemnat cu privire la fete si incerc sa ma impac cu gandul ca asta e. Dar trebuie sa recunosc ca pana anul trecut pana sa ma angajez simteam ca o luam razna. Ziceam ca deschid geamul si sar. Ma simteam extrem de nasol, extrem de neincrezator in mine dar de un an este mai bine. Mai am in continuare starile astea dar parca acum e mai bine. Asa cum te-au mai sfatuit ceilalti. Nu sta singur. Iesi in lume cu amicii la un film, suc orice numai nu sta in casa. Ca e posibil ca problema ta sa se agraveze si o sa fie si mai nasol.
Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De asemenea fa miscare, iesi la plimbare, in parc, la filme, teatru, chiar ia si lecti de dans, mergi la sala.
Cautati preocupari si astfel vei cunoaste mai multa lume. Fi deschis si atent la tot ce se petrece pe langa tine. Nu sti de pe unde apare viitoarea ta iubita.
Spor

| diana11110 a răspuns:

Cred ca problema vine din interiorul tau. Daca stai si analizezi, asa cum spuneai si tu, ai destul de multe lucruri de care te poti bucura spre deosebire de altii(o casa, esti sanatos, nu arati rau, etc). Faptul ca inca nu esti implinit pe plan sentimental, este un lucru descurajant, dar sa fim sincer, esti 100% convins ca dupa ce vei gasi pe cineva vei fii cel mai fericit si nu vei mai avea probleme?-Probabil nu. Totusi, daca e sa ma intrebi pe mine, cred ca nu se poate vorbi de persoane bune si rele-toti avem calitti si defecte; toti avem ceva special dar si ceva super enervant big grin. Cred ca nu trebuie sa te schimbi, ci doar sa gasesti pe cineva care sa-ti accepte defectele, si pe care il poti suporta si tu(nu cred ca poti avea o relatie durabila cu cineva cu care nu ai lucruri comune; intr-un final te vei plictisi sa mai fii dragut si sa-i faci persoanei respective pe plac; vrei sa fii tu insuti). Pentru a-ti da un sfat practic, cred ca trebuie sa iesi mai mult, sa socializezi, sa intrii practic mai mult in contact cu oamenii. Este f posibil sa nu gasesti pe cineva imediat, dar este o probabilitte mult mai mare decat daca ai sta in casa, singur, in fata calculatorului, cum tu insuti recunosti.Nu-ti recomand o relatie virtuala -poate parea dragut initial, dar sunt mult prea suprarealiste, sincer.Iesi in schimb cu prietenii, colegii de serviciu cat mai des. Daca nu-ti gasesti pe cineva cel putin te vei simti mai bine big grin. Sper ca sfaturile mele te-au ajutat macar putin sau cel putin te-au mai destins.Mult succes in continuare, numai bine! happy