| DedeeAndreea a întrebat:

Hei.Am o problema, chiar foarte mare.Sunt foarte timida.Sunt genul de persoana care ma inchid in mine, stau singura in casa.De exemplu,acum cateva zile niste prieteni m-au invitat sa mergem in mall si eu am zis nu,ca am altceva de facut si chestii de genul doar pentru ca imi era frica sa nu zic ceva gresit,sa nu fac ceva gresit.
Nu fac nicio activitate extrascolara,tocmai de asta,imi e frica de exemplu ca,daca merg la dansuri nu o sa pot invata pasii,ma gandesc ca eu nu sunt in stare de nimic, pentru ca am incercat odata si nu mi-a iesit.Pasiunea mea este sa cant,dar imi e rusine,am emotii,ma blochez in fata oamenilor.
Ma gandesc ca o sa fiu asa si la locul de munca,o sa ma gandesc ca nu sunt in stare de nimic.
Problema e ca nu prea socializez, nu prea ies in oras cu prietenii.Mereu ma suna sa mergem undeva,dar eu mereu refuz din cauza fricii acesteia ca nu o sa fac bine, ca o sa ma fac de ras.Nu stiu ce sa fac,vreau sa scap cat mai repede de aceasta problema,vreau sa nu imi fie rusine sa ies pe hol la scoala din cauza ca ma gandesc ca nu arat bine. Vreau sa fiu o persoana la fel ca toate celelalte,sa fiu normala.
Am incercat sa ma sinucid, dar nu am putut.Ce sa fac? Va rog ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
| denna_6865 a răspuns:

Du-te la un psiholog si spune-i problemele tale. o sa te ajute mai mult sa te destainui in fata unei persoana decat in fata calculatorului.Nu iti fie frica sa te duci.Toti avem cate o fobie si nu e o rusine. Uite daca te face sa te simti mai bine eu am fobie de lifturi. happy. Vorbeste si cu parintii tai. spune-le ceea ce simti si ca vrei sa te ajute..iesi pentru inceput doar cu o prietena de a ta afara sau cu o ruda.prin parc la o plimbare si incearca incet incet sa iesi cat mai mult afara.o sa realizezi cu nimeni nu e perfect si ca nu ai cum sa spui ceva gresit. poate chiar o sa ti se para amuzant sa vazi cate prostii or sa spuna grupul tau de prieteni. nu iti fie frica. incearca. daca nu vei face pasul asta nu vei stii niciodata si vei ramane cu aceste indoieli.

9 răspunsuri:
| Lvrkiosif a răspuns:

Sa te sinucizi doar entru ca esti timida?

| DarkOrbitMoon a răspuns:

E al naibii de greu să treci prin așa ceva. Știu cum e, te înteleg perfect.
N-ai ce să faci, trebuie sa te comformezi, sau să accepti că nu ești mai prejos decat ceilalti.Deși a doua variantă pentru mine nu funcționează.
Să te sinucizi, stai linistită, nu o vei face, oricât de mare îți e dorinta.
Încearcă să citești.Cititul ajută întodeauna.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Andreea,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Blackrose101 a răspuns:

Si eu sunt foarte timida, dar incerc sa ma integrez in peisaj.Incearca sa iei totul in gluma.Cauta mereu o insusire haioasa pentru fiecare persoana pe care o vezi.Asta iti va distrage atentia de la timiditatea ta deoarece iti va tine mintea ocupata.

| marinelaella a răspuns:

Salutare,scumpa! Sincer,sinuciderea nu te va ajuta niciodata,deci trebuie sa fie automat exclusa din planurile tale!
Hai sa-ti povestesc pe scurt povestea mea.
Deci,la fel ca tine,si eu eram o fata extrem de timida(sunt si acuma,dar nu asa de tare ca inainte) care tot timpul se temea sa nu greseasca,se temea sa vorbeasca crezand ca va spune ceva gresit si o sa rada de ea,practic ma temeam sa-mi expun ideile,care erau bun doar din simplul motiv ca imi era frica si rusine. Dupa un timp am analizat lucrurile, si m-am hotarat sa ma schimb,sa nu mai fiu asa de timida si sa incerc sa vorbesc si sa-mi expun parerile in fata tuturor chiar daca stiam ca o sa ma balbai si o sa gresesc. Si asa am facut.Da,la inceput mi-a fost greu,am avut tot felul de greseli,dar pana la urma mi-am dat seama ca toti oamenii gresesc si am hotarat sa nu iau in seama tot ce spun "idiotii" din jurul meu si sa ma concentrez asupra visului meu,acela de a fi mai sociabila si de a deveni medic. Toti se mirau de schimbarea mea,dar eu ma bucuram. Deci,crede in tine, crede ca poti, sa nu iei in seama cuvintele rele iesite din gura unor persoane fara minte si sa continui sa fii tu, doar ca putin mai indrazneata. Nu te teme ca o sa gresesti, adevaratii prieteni o sa fie langa tine intotdeauna.

| KiLlErU21414346 a răspuns:

Du-te la psiholog si date dracu dati foc

| Blackrose101 a răspuns (pentru KiLlErU21414346):

Daca aveai de gand sa iei totul in bataie de joc, de ce ai mai raspuns la intrebare?!

| denna_6865 a răspuns (pentru KiLlErU21414346):

Asa raspunzi tu la lume? injurand? frumosi 7 ani de acasa ai. vai de capul tau

| Pelin_Stefana_1992 a răspuns:

Vreau sa stii in primul rand ca sinuciderea nu este raspunsul pentru nici un fel de problema, totul isi gaseste o rezolvare si vei vedea ca peste ceva timp iti va parea nebunesc acest gand cand vei fi rezolvat ceea ce te macina.
Din cate am citit imi pot da seama ca suferi de anxietate si doresc sa iti spun ca intr-adevar daca nu te ocupi de acest lucru te va afecta pe viitor (experienta personala).
Desi imi dau seama ca este foarte greu pentru tine sa ceri ajutorul pentru ca iti este frica de reactia oamenilor cu care vorbesti depre problema ta, vreau sa te asigur ca experienta prin care treci tu este foarte comuna si uneori daca ajungi sa discuti despre problema ta realizezi ca multi dintre cei din jur o au.
Anxietatea se trateaza prin sprijin terapeutic in prima faza si/sau prin medecatie specializata. Daca ai sub 18 ani cel mai usor lucru este sa vorbesti cu cineva din familia ta, cu cine te intelegi tu cel mai bine si cu cine crezi tu ca poti vorbi cel mai usor.
Sunt multe clinici gratuite care ofera consiliere celor sub 18 ani si care te vor ajuta pas cu pas sa treci peste aceasta problema.
Stiu ca poate nu este raspunsul la care te asteptai si ca iti este foarte frica sa ceri ajutorul celor din jur, insa este nevoie doar sa spui cuiva din familia ta ceea ce simti si ca doresti sa vorbesti cu o persoana specializata. De obicei in cadrul liceelor exista si un psiholog, poti apela chiar la acesta sa te indrume sau sa vorbeasca cu parintii tai.
Policlinicile de stat au asemenea cabinete, daca nu poti vorbi cu unul din parinti mergi direct acolo si te vor ajuta. Sau macar arata cuiva apropiat acest link.
Daca mi-ai spune din ce oras esti poate as putea sa iti dau mai multe informatii pentru a te ajuta sau a te pune in contact cu cineva specializat pe problema ta.
Mult curaj iti doresc! happy