| Evelin85 a întrebat:

Am nevoie de niste sfaturi. eu si prietenul meu suntem impreuna de cateva luni. nu stiu cum sa incep, o sa spun doar ca ne intelegem bine, dar uneori ne mai certam din cauza crizelor lui de gelozie, imi place ca e gelos, dar uneori exagereaza si cand ii spun lucrul acesta se enerveaza si imi spune ca, daca nu imi comvine sa imi caut pe altcineva, e foarte, foarte incapatanat si orgolios. insa eu mi-am pierdut increderea in mine. nu cred ca pe unii dintre voi este o problema dar pe mine ma afecteaza foarte mult. uneori cand iesim il vad cum se uita la unele fete si chestii de genul, stiu ca e normal sa se mai uite, dar eu am inceput sa nu mai cred in mine, sa nu ma mai cred frumoasa, sa nu mai cred ca pot face anumite lucruri. uneori ma imbrac cu niste haine si ma uit in oglina ma gandesc ca arat oribil poate ca nu e asa, dar din cauza lui m-am inchis foarte tare in mine, nu imi da voie sa ies cu prietenele pentru ca e foarte gelos, uneori stau si plang in casa, mi-e tare greu sa stiti.

8 răspunsuri:
| Roxana0606 a răspuns:

Este un baiat posesiv.
Crede-ma ca te va sufoca si mai tare. Fostul meu facea asa si iti spun din propria experienta (de 3 ani) ca oricate sanse ii vei da nu se va schimba. Oricum stiu ca il iubesti si de-aia faci cam ce spune el dar o sa ajunga sa se supere si daca te duci sa faci un proiect sau daca te duci sa vezi un film cu fetele. Fata mea, nu esti maritata! Iar el, sincer, cu gelozia lui stupida, nu va ajunge nicaieri.
Vezi ca gelozia si posesivitatea sunt ca o boala incurabila si se agraveaza pe zi ce trece. O sa ajungi din iubirea prea mare pentru el ( la un moment dat cand sentimentele se vor inmulti ) sa te simti vinovata pentru ca iesi si sa.ti cumperi ceva! Pentru ca oamenii posesivi au un talent de a manipula persoana iubita (cand exista sentimente) colosal! "Niciodata" nu e vina lor iar ceilalti mereu gresesc.

| Violleta2022 a răspuns:

Dar el iese cu prietenii?
Pentru ca nu poate sa-ti ceara sa nu mai iesi, daca el iese.

| Kira5854 a răspuns:

Discuta cu el despre asta, iar daca iti face rau relatia cu el, chiar daca ti la el, prezinta-i situatia, iar in cazul in care lucrurile nu iau o intorsatura buna, cere-i sa luati o pauza pentru a te descoperi pe tine, pentru a avea putina intimitate, iar apoi sa ii spui daca relatia cu el merita. Daca tot ce vrei e sa ii faci pe plac, sau daca tu esti ami presus, gandeste-te ce te-ar face mai fericita in care nu se poate creea un echilibru.

| ambicio a răspuns:

Ți-ai dat singură seama că nu e o persoană potrivită ție. Nu e normal ca un băiat să fie atât de posesiv, îți face mai mult rău decât bine, e timpul să-l lași și să mergi mai departe. Cu siguranță meriți ceva mai bun, ai încredere în tine și ai grijă de dialogul interior, apreciază-te așa cum ești, radiază de fericire și vei atrage asupra ta oameni frumoși.
Dacă vei rămâne cu el te condamni la nefericire, ai grijă de alegerile tale, fericirea ta depinde de asta.

| AndCat26 a răspuns:

Hmm. sa stii ca o relatie cu un baiat atat de posesiv nu e o relatie tocmai buna. Astfel de baieti te aduc doar la lucruri rele. Cum sa iti indepartezi prietenii si sa ramai doar cu el, ceea ce nu e un lucru tocmai ok, avand in vedere ca nu poti garanta ca ai sa ramai mereu cu el.si la un moment dat daca va ve.ti despartii o sa ajungi sa ramai singura pentru ca la.momentul respectiv ai facut tot ce a zis el doar ca sa fie bine relatiei. Nu e tocmai ok. Iar daca se uita insistent dupa altele, iar nu e bine. E adevarat ca de aia avem ochi, ca sa ne uitam, dar nu sa ajungem sa ne uitam incat sa.l facem.pe cel de langa noi sa se simta prost.

| Adytza09z a răspuns:

Crede-ma si eu sunt gelos vb ca sunt baiat si sunt super gelos.Baieti sau baiatu vrea nu stiu cum sa zic mai bine sa fie ca el. Poate cateodata greseste d incercati sa mai lasati din orgoliu asta distruge relatii ada ii zic si lu pretena mea si sper sa i intre in cap

| Leopoldina a răspuns:

Un baiat care nu te face sa te simti bine, nu merita timpul tau.
Daca de pe acum e asa cu tine, ce va fi in viitor? te face musulmana? Pacat ca te-ai atasat ed cine nu trebuie, iti va fi greu poate sa te desprinzi de el, eu asa vad ca meriti pecineva care sa te respecte.nu sa iti distruga relatiile cu cei din jur si stima de sine

| Meseșan_Diana_1987 a răspuns:

Bună Evelin. Lucrez la un documentar radio despre violența în cuplurile de adolescenți. Aici nu e vorba doar de violență fizică, ci și verbală sau psihologică, sau de gelozie. ai vrea să stai de vorbă cu mine, să îmi povestești experiența ta? poți să îmi scrii aici diana_mesesan@yahoo.com sau sa imi lasi tu o adresa sa te pot contacta.