| Mar1celul a întrebat:

Salut comunitate, vin si eu cu o întrebare pentru cei care încă mai folosiți site-ul asta.
De ce este important sexul într-o relație si inainte?

Fiindcă caut această întrebare de ceva timp si găsesc mereu alternativa "Cât de important este..." Dar niciodată de ce.
Mulțumesc anticipat

10 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Din mai multe motive.

1. e partea reproductiva, o relatie in timp trebuie sa ajunga si la produsul final.

2. e partea hormonala, sexul ajuta la eliberarea unor anumiti hormoni care intaresc legatura emotionala dintre parteneri.

3. e faptul ca va ajuta sa nu va simtit ca niste colegi de camera.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru că animalic vorbind scopul unui cuplu e să facă copii.si sper că știi cum se fac copiii...

| Violleta2022 a răspuns:

Ce inseama asta?
"De de este important sexul într-o relație si inainte?"
Cum adica "relatie si inainte?"
Inainte nu se cunosteau, deci este imposibil sa ai sex "inainte" sa te cunosti cu acea persoana.

Sexul este importnat pentru reproducere, dar si pentru placere, recomandabil doar adultilor, care stiu ce riscuri exista daca-l practici neprotejat sau la varste foarte mici.

| dullcat a răspuns:

Buna.Cum adica intr-o relatie si inainte? Eu consider ca normal e sa cunosti mai intai acea persoana, nu sa iesiti la o intalnire, sa faceti sex, apoi sa stabiliti ca o relatie intre voi doi s-ar potrivi. laughing But that's just me.

| Hyperion7 a răspuns:

Părerea mea e că sexul înainte de o eventuală căsătorie nu își are rostul,cu o excepție!
Acea excepție consta în faptul că partenerii trebuie sa fie loial unul altuia,sa se iubească sincer, pentru că dacă faci sex cu cineva și apoi ajungi subiect de bârfă și ești arătat cu degetul, evident că vei rămâne cu traume.

Sexul unește și mai mult legătura dintre doi oameni,ii face sa se simtă bine,până la urmă.
E necesar in fructificarea iubirii celor doi,de asta in urma sexului rezultă și un copil.
Toate lucrurile existente au un rost,fie că vorbim de sex,curtare,preludiu și așa mai departe,că nu le știm rolul in adevăratul sens al cuvântului e alta discuție.
Repet,cum ziceam și mai sus,părerea mea e că sexul trebuie in primul rand, sa fie un act voit, reciproc și din iubire, pentru că în caz contrar, apar frustrările, frica, întrebări fără răspuns, chiar și depresia in cazuri mai grave.

| Miruna333 a răspuns:

Sexul este foarte important intr-o relatie. Fara sex, ar fi o relatie platonica. Ca doi prieteni, doi colegi de camera etc.
Sexul intareste legatura emotionala dintre parteneri si creaaza o conexiune profunda, explorare si descoperire, eliberare de stres, cresterea intimitatii, mentinerea atractiei fizice etc

Răspuns utilizator avertizat
| hipotronic a răspuns:

Salut!

Secularitatea nu înseamnă doar actul sexual propriu-zis, de unde și expresiile "ești sexy", "ai sex appeal".

Sexualitatea presupune mister, intimitate, profunzime, nu este doar despre penetrare și atât, ea face parte din sexualitate ci nu este sexualitatea însăși

Tocmai de aceea este atât de important pentru că te conectează, te apropie, pentru că te atrage, te stârnește, e confirmarea că "da uite cât de atrași suntem unul de celălalt"

Asta ca să nu mai vorbesc de ființa noastră, de codul nostru genetic și că fără sex am fi doar acolo ca să fim, ar însemna fie că nu suntem atrași unul de celălalt fie că ceva nu funcționează precum și alte motive

| Cristi9997 a răspuns:

Și nu găsești răspuns, hă?
Dacă ești cu o fata și vin și ii spun bună ziua. Te deranjează? Nu prea cred. Da dacă vin și o ating indecent? Sunt sigur ca da.

Prin sex oamenii dețin controlul și puterea unuia asupra celuilalt. Vorba aia ce e al meu. E al meu si trebuie sa simta asta constant.De ce crezi ca principalele cauze ale despartilor e gelozia sau infidelitatea?

Un partener romantic fără sex e ca și cum te ai angaja pentru cineva dar nu te-ar plăti pentru ce faci.